- Do końca pierwszego kwartału chcemy wyjść na zewnątrz z pakietem przepisów chroniących obywateli w sieci i wrzucić go na szybką ścieżkę legislacyjną - powiedział w środę Janusz Cieszyński, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za cyfryzację i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Chodzi o projekt ustawy umożliwiający w pierwotnym zamyśle zwalczanie tzw. phishingu i smishingu. Jak powiedział Cieszyński, zostanie on uzupełniona o przepisy umożliwiające walkę z głośnym ostatnio spoofingiem. Wcześniej minister zapowiadał, że projekt ustawy zostanie przedstawiony w styczniu.
Spoofing to w uproszczeniu podszywanie się pod inną osobę, firmę lub instytucję z wykorzystaniem jej numeru telefonicznego.
O tej formie zagrożeń zrobiło się głośno, gdy ofiarami stały się osoby znane, głównie politycy i urzędnicy państwowi. Ale nie tylko. W różnych częściach kraju ofiarami były także osoby prywatne. Niektóre poniosły straty materialne: wykonywały polecenia przestępców przekonane, że rozmawiają z członkiem rodziny lub konsultantem bankowym.
Znawcy tematu uważają, że od strony technicznej spoofing to prosta sprawa, ponieważ w infrastrukturze operatorskiej nie wprowadzono rozwiązań blokujących taką możliwość.