Reklama
Rozwiń

Hakerzy stosują „podwójne wymuszenia”. Zarabiają dziesiątki milionów dolarów

Hakerskie grupy specjalizujące się w cyberatakach dla okupu (ransomware) dysponują budżetami na poziomie kilkudziesięciu czy nawet setek milionów euro.

Publikacja: 03.05.2022 16:38

Hakerzy stosują „podwójne wymuszenia”. Zarabiają dziesiątki milionów dolarów

Foto: Adobe Stock

Jak podają eksperci Stormshield, ten potencjał daje im możliwość poszukiwania nowych form nacisku czy przeprowadzania ataków połączonych, w których po infekcji ransomware następuje atak DDoS. - Uniemożliwiając dostęp do witryn cyberprzestępcy zwiększają presję na firmy. Szacuje się, że zasada „podwójnego wymuszenia” w 2021 r. przyniosła grupom takim jak Conti REvil i DarkSide ponad 45 mln dol. - mówi Aleksander Kostuch, specjalista Stormshield.

Najbardziej narażony, według Cybercover, jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wynika z danych tego ubezpieczyciela prawie 60 proc. ofiar to właśnie MŚP. Analitycy zauważają, że szczególne zainteresowanie przestępców segmentem będącym filarem gospodarki wynika z dwóch przesłanek: te podmioty są szczególnie wrażliwe na wstrzymanie działalności, a ponadto wykorzystywane są one jako jedynie „pomost”, z którego można atakować ich większych partnerów handlowych.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Bezpieczeństwo
Zarządy pod presją – nowe wyzwania w cyberbezpieczeństwie na drodze do NIS2
Materiał Partnera
„Wydział” – czy serial może ochronić biznes?
Materiał Partnera
Serial „Wydział” – nowa broń w walce z cyberzagrożeniami
Bezpieczeństwo
W sieci kluczowe są edukacja i prewencja
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Bezpieczeństwo
Firmy same narażają się na cyberataki
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku