Aktualizacja: 09.11.2024 14:01 Publikacja: 03.05.2022 16:38
Foto: Adobe Stock
Jak podają eksperci Stormshield, ten potencjał daje im możliwość poszukiwania nowych form nacisku czy przeprowadzania ataków połączonych, w których po infekcji ransomware następuje atak DDoS. - Uniemożliwiając dostęp do witryn cyberprzestępcy zwiększają presję na firmy. Szacuje się, że zasada „podwójnego wymuszenia” w 2021 r. przyniosła grupom takim jak Conti REvil i DarkSide ponad 45 mln dol. - mówi Aleksander Kostuch, specjalista Stormshield.
Najbardziej narażony, według Cybercover, jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wynika z danych tego ubezpieczyciela prawie 60 proc. ofiar to właśnie MŚP. Analitycy zauważają, że szczególne zainteresowanie przestępców segmentem będącym filarem gospodarki wynika z dwóch przesłanek: te podmioty są szczególnie wrażliwe na wstrzymanie działalności, a ponadto wykorzystywane są one jako jedynie „pomost”, z którego można atakować ich większych partnerów handlowych.
Najważniejsze wyzwania związane z bezpieczeństwem w sieci i budowa świadomości na ich temat zarówno wśród obywateli, jak i w organizacjach były tematem debaty ekspertów.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień – mówi Paweł Jurek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy DAGMA Bezpieczeństwo IT.
Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Zaniedbania mogą pociągać za sobą wysokie kary i zachwiać stabilnością przedsiębiorstw.
Przestępcy w sieci bardzo często atakują tam, gdzie jest im najłatwiej. Zachowanie podstawowych procesów bezpieczeństwa w firmie może nas uchronić od 90 proc. ataków – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W polskim cyberbezpieczeństwie opieramy się na potencjale kadr. Świetnych, ale niewystarczających. Natomiast żeby stawić czoła nowej fali cyberzagrożeń, musimy być lepiej zorganizowani i proaktywni, oraz nauczyć się budować sojusze czy też partnerstwa strategiczne. To koncept nad Wisłą wciąż nieodkryty – mówi Artur Józefiak, ekspert Accenture.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Nasi politycy lubią rzucić chwytliwe hasło o potrzebie cyfryzacji procesu wyborczego. Październikowe wybory w Gruzji pokazały zagrożenia.
Świat idzie w kierunku sztucznej inteligencji, cyfryzacji procesów, systemów pamięci masowej. Wszystko to wymaga budowy coraz większej liczby centrów danych, które zużywają ogromne ilości energii elektrycznej i wody niezbędnej do chłodzenia urządzeń. Nowe inwestycje w tym obszarze coraz częściej spotykają się z niechęcią mieszkańców.
Firmom brakuje funduszy, by spełnić wymogi unijnej dyrektywy NIS 2. Ci, którzy zdają sobie sprawę z nowych regulacji, próbują łatać dziury w budżecie.
Jest poniedziałek, 4 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe informacje z rynku gospodarczego.
Zwolniony pracownik Disneya miał włamać się do serwerów firmy, aby zmienić jej restauracyjne menu, w tym fałszować informacje o alergenach i umieszczać w nim wulgarne przekleństwa.
Kolejni zarządcy nekropolii inwestują w strony internetowe, zawierające mapy i wykazy pochowanych. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać.
Elektroniczne doręczenia zostaną uruchomione zgodnie z planem na początku przyszłego roku. Jednak aż do 31 grudnia 2025 r. potrwa okres przejściowy, w którym podmioty publiczne będą mogły dostosowywać się do nowych zasad.
Do 2035 r. całość zadań publicznych ma być realizowana elektronicznie – ogłosił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas