„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 22:12 Publikacja: 11.10.2021 14:01
System oparty na sztucznej inteligencji pozwoli uniknąć dodatkowych badań radiologicznych.
Foto: Shutterstock
Zautomatyzowany system wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI) jest w stanie szybko i dokładnie przeszukiwać zdjęcia badanych metodą rezonansu magnetycznego (MRI) piersi u kobiet z tzw. gęstą tkanką piersi, aby wyeliminować te bez raka, pozwalając radiologom skoncentrować się na bardziej złożonych przypadkach.
Nowa technologia może znacznie ułatwić wczesne rozpoznawanie raka piersi. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji do przeanalizowania niespełna 45 tys. zdjęć USG piersi pacjentek udało się wykazać, że można w ten sposób aż o 37 proc. podnieść efektywność w identyfikowaniu raka piersi i o 27 proc. ograniczyć konieczność wykonywania biopsji w przypadku podejrzanych guzów.
Biolodzy wykorzystują uczenie maszynowe do zrozumienia danych dotyczących układu odpornościowego. Ma im to pomóc w szybkim tworzeniu nowych szczepionek. Chcą być gotowi na kolejną po Covid-19 pandemię.
Testy na świniach, małpach, czy owcach, jakie prowadzone są w laboratoriach firmy Neuralink, budzą poważne wątpliwości. Przeciwko temu, w jaki sposób traktowane są zwierzęta, zaprotestowali sami pracownicy. Sprawą zainteresowali się śledczy.
Asbis, notowany na warszawskiej giełdzie dostawca sprzętu oraz usług technologicznych, buduje nową nogę biznesową. Wybór branży zaskakuje. Spółka ogłosiła właśnie, że wchodzi w biotechnologię.
Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.
Aplikacja głosowa jest bardzo skuteczna dzięki sztucznej inteligencji, która potrafi zdiagnozować pacjenta na podstawie jego głosu.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Objawy raka płuca są niespecyficzne – mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, pulmonolożka.
Choć w ostatnich latach przybyło refundacji nowoczesnych terapii onkologicznych, z leczeniem raka w Polsce jest gorzej niż w Europie Zachodniej.
Wystarczy kropla moczu. Poddanie jej nowatorskiemu badaniu, przy wykorzystaniu genetycznie „ulepszonych” tzw. robaków obłych, pozwoli namierzać potencjalne komórki rakowe. To może być przełom w wykrywaniu wczesnych etapów nowotworów trzustki.
Polska planuje zapewnić pacjentom dostęp do leczenia Molnupiravirem.
Powstała właśnie maszyna, która potrafi dokonać iniekcji w całkowicie bezbolesny sposób. Robot Cobionix (w skrócie Cobi), powstał, aby ułatwić proces szczepień na Covid 19.
Niestrawność, skurcze żołądka i zaparcia to objawy zespołu jelita drażliwego (IBS), schorzenia przewodu pokarmowego, które dotyka co dziesiątą osobę na całym świecie. Irlandzki startup wymyślił poręczne urządzenie, które pomaga osobom z IBS.
Przybywa firm, które specjalizują się w wystawianiu zwolnień chorobowych za pieniądze. Proceder ten nabrał rozpędu dzięki pandemii. Sprawdzenie, czy nie dochodzi do wyłudzeń, jest wyjątkowo trudne.
Pandemia SARS-CoV-2 od prawie dwóch lat ma wpływ na nasze życie – ekonomiczne, społeczne, a przede wszystkim zdrowotne. W zdecydowanej większości przypadków to wpływ negatywny – zachorowania na COVID-19, obciążenie służby zdrowia, izolacja i związane z nią konsekwencje społeczne, ograniczenia i straty gospodarczo-ekonomiczne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas