Boże Narodzenie i Nowy Rok zbliżają się wielkimi krokami, a kolorowy brokat jest często używany do ozdabiana przedmiotów takich jak zabawki choinkowe, maski czy inne akcesoria świąteczne. Jest plastikowy, nieekologiczny i przyczynia się do zanieczyszczenia plastikiem środowiska naturalnego Ziemi. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Cambridge właśnie znaleźli rozwiązanie tego problemu.

Naukowcom udało się stworzyć nowy, idealny brokat: trwały, nietoksyczny, wegański i biodegradowalny, który na dodatek wciąż ma taki sam połysk jak oryginał, z dodatkową korzyścią w postaci żywych kolorów, które na pewno nie wyblakną – pisze SKY News.

Szefowa zespołu, który stworzył nowy brokat, profesor Silvia Vignolini z Wydziału Chemii Uniwersytetu Cambridge im. Yusufa Hamieda, powiedziała, że celem jej zespołu było stworzenie ekologicznej alternatywy dla popularnego brokatu, który dostaje się do gleby oraz oceanów i przyczyniają się do ogólnego poziomu zanieczyszczenia plastikiem. Mikro plastik znajdowany jest przez ekologów na całej naszej planecie, nawet w regionach tak odległych od cywilizacji jak Syberia.

Czytaj więcej

Problem odpadów z plastiku mogą rozwiązać larwy

Ekologiczna alternatywa naśladuje sposób, w jaki niektóre z najżywszych kolorów w naturze są wytwarzane przy użyciu celulozy znajdującej się w cegiełkach budulcowych ścian komórkowych roślin, owoców i warzyw. Potrafi też załamywać światło, tworząc żywe kolory w procesie zwanym zabarwienie strukturalne. Jest to ten sam proces, który tworzy kolory znajdujące się na skrzydłach motyla i pawich piórach. Nowy brokat jest tak samo kolorowy i ozdobny jak dotychczasowy, a jego kolory nie blakną. No i jest przyjazny dla środowiska.

Naukowcy twierdzą, że poza brokatem nowa technologia może pomóc zastąpić plastikowe cząsteczki brokatu i maleńkie pigmenty z efektem mineralnym, które często znajdują się w kosmetykach. Przemysł kosmetyczny zużywa rocznie około 5500 ton mikro drobin plastiku w samej tylko Europie. Dzięki nowej technologii ekologiczny brokat można już produkować na masową skalę, a jego wytwarzanie wygląda wytwarzanie papieru z pulpy drzewnej. Naukowcy są w stanie wyprodukować duże arkusze, które można następnie rozdrobnić na przyjazne dla środowiska cząstki wielkości brokatu. Sam proces jest znacznie mniej energo- i wodochłonny niż produkcja dotychczasowego brokatu.

Chociaż proces ten wymaga dalszych prac, naukowcy mają nadzieję stworzyć firmę typu spin-out, aby w nadchodzących latach swoje pigmenty i brokaty udostępnić komercyjnie. profesor Silvia Vignolini uważa, że nowa technologia zrewolucjonizuje przemysł kosmetyczny i rozrywkowy.