Aktualizacja: 24.11.2024 22:16 Publikacja: 13.11.2021 13:01
Foto: materiały prasowe
Boże Narodzenie i Nowy Rok zbliżają się wielkimi krokami, a kolorowy brokat jest często używany do ozdabiana przedmiotów takich jak zabawki choinkowe, maski czy inne akcesoria świąteczne. Jest plastikowy, nieekologiczny i przyczynia się do zanieczyszczenia plastikiem środowiska naturalnego Ziemi. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Cambridge właśnie znaleźli rozwiązanie tego problemu.
Naukowcom udało się stworzyć nowy, idealny brokat: trwały, nietoksyczny, wegański i biodegradowalny, który na dodatek wciąż ma taki sam połysk jak oryginał, z dodatkową korzyścią w postaci żywych kolorów, które na pewno nie wyblakną – pisze SKY News.
Biolodzy wykorzystują uczenie maszynowe do zrozumienia danych dotyczących układu odpornościowego. Ma im to pomóc w szybkim tworzeniu nowych szczepionek. Chcą być gotowi na kolejną po Covid-19 pandemię.
Testy na świniach, małpach, czy owcach, jakie prowadzone są w laboratoriach firmy Neuralink, budzą poważne wątpliwości. Przeciwko temu, w jaki sposób traktowane są zwierzęta, zaprotestowali sami pracownicy. Sprawą zainteresowali się śledczy.
Asbis, notowany na warszawskiej giełdzie dostawca sprzętu oraz usług technologicznych, buduje nową nogę biznesową. Wybór branży zaskakuje. Spółka ogłosiła właśnie, że wchodzi w biotechnologię.
Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Aplikacja głosowa jest bardzo skuteczna dzięki sztucznej inteligencji, która potrafi zdiagnozować pacjenta na podstawie jego głosu.
Mikroplastik został już wykryty w wielu zaskakujących miejscach na Ziemi. Okazuje się, że przeniknął także do atmosfery. Najnowsze badanie wykazało, że może wpływać na powstawanie lodu w chmurach, a to z kolei może przełożyć się na pogodę, a nawet klimat na Ziemi.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Popyt na większość plastikowych produktów spada lub jest na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W tej sytuacji spółki mają problemy.
Start-up HUID z niewielkiej szkockiej miejscowości Oban opracował ekologiczne opakowania wykonane z... łupin cebuli. Wszystko po to, aby ograniczyć ilość odpadów i emisje CO2.
Rosnąca góra plastikowych śmieci to nie tylko problem, ale i okazja. Naukowcy opracowali metodę przekształcania plastiku z butelek w materiał twardszy od diamentu.
Bpacks, brytyjski start-up, stworzył materiał z odpadów przemysłu drzewnego. To jeden z wielu projektów, które mają zaradzić zalewowi bardzo wolno degradujących się śmieci. Ma jednak wyjątkowe atuty.
Naukowcy ze szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologicznego (KTH) potwierdzili związek między wzrostem globalnej temperatury a wzrostem zużycia tworzyw sztucznych. „To błędne koło” – stwierdzili autorzy badania.
Poszukiwanie materiałów przyjaznych dla środowiska to prawdziwy wyścig. Tworzywa sztuczne stwarzają poważne problemy dla środowiska, przede wszystkim ze względu na ich pochodzenie z paliw kopalnych i problematyczną utylizację.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas