Magazyn Environmental Science & Technology – czasopismo naukowe wydawane przez American Chemical Society – zamieściło raport na temat badania szczepu bakterii żyjących w jelitach tych larw. Bakterie są w stanie rozłożyć na czynniki pierwsze polistyren, czyli po prostu styropian, z którego robione są opakowania żywności zawierającej tłuszcz. W zasadzie większość pojemników na dania kupowane na wynos jest zrobiona z tego materiału.
Niestety nie jest on recyklingowalny i najczęściej ląduje na hałdach śmieci lub w spalarniach. Pełno jest go niestety tez w morza, jeziorach i rzekach. Potrzeba kilkuset lat, by rozłożył się w naturalny sposób w środowisku.
CZYTAJ TAKŻE: Powstał dom z plastikowych butelek. Jest odporny na huragany
Być może jest jednak sposób, by pozbyć się nadmiaru tego typu śmieci znacznie szybciej i bardziej efektywnie, a na dodatek bez dodatkowego obciążania środowiska.
Larwy drewnojada są w stanie zjadać i trawić, rozglądając na czynniki pierwsze opakowania ze styropianu w ciągu kilku tygodni. Takie same bakterie wykryto także w jelitach larw mącznika młynarka.