Problem odpadów z plastiku mogą rozwiązać larwy

Larwy chrząszcza drewnojada (Zophobas atratus), wyglądają jak gigantyczne mączniki i często są sprzedawane w sklepach zoologicznych jako karma dla gadów, ryb i ptaków. Oprócz tego, że są duże i smaczne, mają jeszcze jedną super moc: potrafią trawić tworzywo polistyrenowe.

Publikacja: 01.06.2020 15:06

Problem odpadów z plastiku mogą rozwiązać larwy

Foto: Adobe Stock

Magazyn Environmental Science & Technology – czasopismo naukowe wydawane przez American Chemical Society – zamieściło raport na temat badania szczepu bakterii żyjących w jelitach tych larw. Bakterie są w stanie rozłożyć na czynniki pierwsze polistyren, czyli po prostu styropian, z którego robione są opakowania żywności zawierającej tłuszcz. W zasadzie większość pojemników na dania kupowane na wynos jest zrobiona z tego materiału.

Niestety nie jest on recyklingowalny i najczęściej ląduje na hałdach śmieci lub w spalarniach. Pełno jest go niestety tez w morza, jeziorach i rzekach. Potrzeba kilkuset lat, by rozłożył się w naturalny sposób w środowisku.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
Właściciel wyszukiwarki zainwestuje w elektrownie atomowe. Pojawił się „pożeracz energii”
Technologie
„Rozmowa" z psem i kotem? Właśnie pada bariera w komunikacji
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem