Sztuczna inteligencja (AI) może przewidzieć z dokładnością do 92 proc., czy u danej osoby choroba rozwinie się w ciągu dwóch lat, a także może zmniejszyć liczbę osób błędnie zdiagnozowanych. AI wykrywa ukryte wzorce w danych i uczeniu się, pokazując, kto jest najbardziej zagrożony demencją.
Demencja to zespół powiązanych objawów związany z postępującym pogorszeniem funkcjonowania mózgu.
Wśród objawów demencji są m.in. utrata pamięci i szybkości myślenia, bystrości i refleksu, kłopoty z mówieniem, w tym nieprawidłowe używanie słów lub trudności z mówieniem, rozumieniem, oceną, nastrojem, a także kłopoty z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności.
Naukowcy z University of Exeter przeanalizowali dane z dziesięciu lat pochodzące od 15 300 pacjentów, którzy korzystali z sieci 30 klinik pamięci w USA. Uczestnicy nie mieli demencji na samym początku badania, chociaż wielu miało problemy z pamięcią lub innymi funkcjami mózgu. W latach 2005–2015 jeden na dziesięciu uczestników (1568 osób) otrzymał nową diagnozę, stwierdzającą demencję w ciągu dwóch lat od pierwszej wizyty. Zespół naukowców odkrył, że algorytm AI przewidział nowe przypadki demencji z dokładnością do 92 proc., znacznie dokładniej niż dwie już wcześniej istniejące alternatywne metody badawcze.
Czytaj więcej
Naukowcy testują system sztucznej inteligencji, który będzie w stanie diagnozować demencję już po pojedynczym skanowaniu mózgu.