AI pomoże w leczeniu podstępnej choroby. „Fantastyczny wynalazek”

Naukowcy testują system sztucznej inteligencji, który będzie w stanie diagnozować demencję już po pojedynczym skanowaniu mózgu.

Publikacja: 15.08.2021 09:12

Przez przymusową izolację rozwój mózgu nastolatków oraz zdrowie psychiczne młodych ludzi mogą poważn

Przez przymusową izolację rozwój mózgu nastolatków oraz zdrowie psychiczne młodych ludzi mogą poważnie ucierpieć.

Foto: Adobe Stock

AI może również przewidzieć, czy stan chorego pozostanie stabilny przez wiele lat, powoli się pogarsza lub czy wymaga natychmiastowego leczenia. Obecnie zdiagnozowanie demencji może wymagać kilku skanów i testów. Naukowcy i lekarze uważają, że wczesne diagnozy demencji mogą mieć ogromny wpływ na stan pacjentów. Demencji nie da się zapobiec czy wyleczyć, ale można opóźnić jej postępy za pomocą leków.

– Jeśli zainterweniujemy wcześnie, leczenie może rozpocząć się wcześnie i spowolnić postęp choroby, a jednocześnie możemy uniknąć większych szkód – uważa prof. Zoe Kourtzi z Uniwersytetu Cambridge oraz członek krajowego centrum sztucznej inteligencji i nauki o danych The Alan Turing Institute. – Dzięki leczeniu jest bardzo prawdopodobne, że objawy pojawią się znacznie później w życiu lub mogą nigdy nie wystąpić – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Chip wszczepiany do mózgu. Nowa nadzieja w walce z paraliżem

System opracowany przez zespół prof. Kourtzi porównuje skany mózgu osób obawiających się, że mogą cierpieć na demencję, z obrazami tysięcy pacjentów z demencją i ich odpowiednią dokumentacją medyczną. Algorytm jest tak precyzyjny, że może identyfikować wzorce w skanach, których nawet eksperci neurolodzy nie są w stanie zobaczyć i dopasować je do wyników pacjentów w swojej bazie danych.

W testach przedklinicznych udało się zdiagnozować u pacjentów demencję na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów, nawet jeśli na skanie mózgu nie ma widocznych oznak uszkodzenia. Badania w Addenbrooke’s Hospital i innych klinikach zajmujących się demencją w całej Wielkiej Brytanii sprawdzą, czy działa ono w warunkach klinicznych, obok konwencjonalnych sposobów diagnozowania demencji.

Oczekuje się, że w pierwszym roku weźmie w nim udział około 500 pacjentów. Ich wyniki trafią do ich lekarzy, którzy w razie potrzeby mogą doradzić co do przebiegu leczenia – informuje BBC.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

Konsultant neurolog dr Tim Rittman, który kieruje badaniami, wraz z neurologami z Uniwersytetu Cambridge, nazwał system sztucznej inteligencji „fantastycznym wynalazkiem”. – Te choroby są naprawdę wyniszczające dla ludzi – powiedział. Lekarze dzięki nowej metodzie diagnozowania demencji będą mogli dokładniej i lepiej poinformować pacjenta o stanie zdrowia, dalszych krokach postępowania medycznego oraz pozwolą samym pacjentom na zaplanowanie swojego życia.

Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Sztuczna inteligencja może doprowadzić do wymierania języków. Polski jest zagrożony?