AI może również przewidzieć, czy stan chorego pozostanie stabilny przez wiele lat, powoli się pogarsza lub czy wymaga natychmiastowego leczenia. Obecnie zdiagnozowanie demencji może wymagać kilku skanów i testów. Naukowcy i lekarze uważają, że wczesne diagnozy demencji mogą mieć ogromny wpływ na stan pacjentów. Demencji nie da się zapobiec czy wyleczyć, ale można opóźnić jej postępy za pomocą leków.
– Jeśli zainterweniujemy wcześnie, leczenie może rozpocząć się wcześnie i spowolnić postęp choroby, a jednocześnie możemy uniknąć większych szkód – uważa prof. Zoe Kourtzi z Uniwersytetu Cambridge oraz członek krajowego centrum sztucznej inteligencji i nauki o danych The Alan Turing Institute. – Dzięki leczeniu jest bardzo prawdopodobne, że objawy pojawią się znacznie później w życiu lub mogą nigdy nie wystąpić – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Chip wszczepiany do mózgu. Nowa nadzieja w walce z paraliżem
System opracowany przez zespół prof. Kourtzi porównuje skany mózgu osób obawiających się, że mogą cierpieć na demencję, z obrazami tysięcy pacjentów z demencją i ich odpowiednią dokumentacją medyczną. Algorytm jest tak precyzyjny, że może identyfikować wzorce w skanach, których nawet eksperci neurolodzy nie są w stanie zobaczyć i dopasować je do wyników pacjentów w swojej bazie danych.
W testach przedklinicznych udało się zdiagnozować u pacjentów demencję na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów, nawet jeśli na skanie mózgu nie ma widocznych oznak uszkodzenia. Badania w Addenbrooke’s Hospital i innych klinikach zajmujących się demencją w całej Wielkiej Brytanii sprawdzą, czy działa ono w warunkach klinicznych, obok konwencjonalnych sposobów diagnozowania demencji.