Dramatyczny wzrost liczby przypadków Covid-19 spowodowany wariantem Omikron zmienił znaczenie słowa „w pełni zaszczepiony”. Wielu ekspertów mówi teraz o corocznych szczepionkach przypominających lub specyficznych dla kolejnych wariantów. Jednak co by było, gdyby istniała uniwersalna szczepionka na koronawirusa, która chroniła przed omikronem i wszystkimi nowymi wariantami?

Nad taką szczepionka pracuje już kilka instytucji naukowych, m.in. University of Wisconsin, Duke University w Durham w Karolinie Północnej oraz Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. Jednak to naukowcy z amerykańskich sił zbrojnych pokazali pierwsze wyniki potencjalnie skutecznej wakcyny.

Armia ogłosiła niedawno, że jej szczepionka przeciw pan-koronawirusowi „Spike Ferritin Nanoparticle COVID-19 vaccine” (znana również jako SpFN), zakończyła fazę 1. badań na ludziach. Powstaje ona w Walter Reed Army Medical Center (WRAMC) – wojskowym szpitalu w Waszyngtonie, testowana była na zwierzętach, a w kwietniu 2021 r. rozpoczęły się testy na ludziach. Udało się osiągnąć zadowalające rezultaty przeciwko różnym wariantom, w tym omikronowi. Jeśli dokładna analiza wyników skuteczności potwierdzi wstępne wnioski, to badania będą kontynuowane. Szczepionka musi przejść jeszcze dwie fazy testów na ludziach.

Czytaj więcej

Testy szczepionek są zagrożeniem dla całego gatunku

SpFN ma pomóc w walce nie tylko z koronawirusem, który paraliżuje świat od dwóch lat, ale i w przypadku innych zagrożeń tego typu. Główny doradca medyczny Białego Domu, dr Anthony Fauci, powiedział w wystąpieniu przed Kongresem, że opracowanie szczepionki pan-koronawirusowej, mającej na celu zwalczanie zarówno covid, jak i innych podobnych wirusów, które mogą pojawić się w nadchodzących latach, może być znaczącym przełomem w medycynie – informuje CNBC. Fauci powiedział, że w dłuższej perspektywie opracowanie uniwersalnej szczepionki może pomóc w zapobieganiu kolejnej pandemii na świecie. Koronawirusy inne niż covid były odpowiedzialne za choroby takie jak SARS i MERS w ciągu ostatnich dwóch dekad, a także za wiele powszechnych infekcji zwanych potocznie przeziębieniami. „Znaczenie opracowania szczepionki pan-koronawirusowej, a mianowicie takiej, która byłaby skuteczna przeciwko wszystkim wariantom SARS-CoV-2, a ostatecznie przeciwko wszystkim koronawirusom, staje się jeszcze bardziej możliwe i istotne” – powiedział Fauci senackiej komisji ds. Zdrowia, Edukacji, Pracy i Emerytur. Zwykle ukończenie wszystkich trzech faz badań zajmuje do pięciu lat, ale pandemia Covid-19 przyspiesza ten proces.