Aktualizacja: 17.03.2025 11:31 Publikacja: 31.01.2022 10:00
Armia nie próżnuje. Sukcesem zakończyły się testy szczepionki na zwierzętach i faza 1. na ludziach
Foto: Bumble Dee - shutterstock
Dramatyczny wzrost liczby przypadków Covid-19 spowodowany wariantem Omikron zmienił znaczenie słowa „w pełni zaszczepiony”. Wielu ekspertów mówi teraz o corocznych szczepionkach przypominających lub specyficznych dla kolejnych wariantów. Jednak co by było, gdyby istniała uniwersalna szczepionka na koronawirusa, która chroniła przed omikronem i wszystkimi nowymi wariantami?
Nad taką szczepionka pracuje już kilka instytucji naukowych, m.in. University of Wisconsin, Duke University w Durham w Karolinie Północnej oraz Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. Jednak to naukowcy z amerykańskich sił zbrojnych pokazali pierwsze wyniki potencjalnie skutecznej wakcyny.
Biolodzy wykorzystują uczenie maszynowe do zrozumienia danych dotyczących układu odpornościowego. Ma im to pomóc w szybkim tworzeniu nowych szczepionek. Chcą być gotowi na kolejną po Covid-19 pandemię.
Testy na świniach, małpach, czy owcach, jakie prowadzone są w laboratoriach firmy Neuralink, budzą poważne wątpliwości. Przeciwko temu, w jaki sposób traktowane są zwierzęta, zaprotestowali sami pracownicy. Sprawą zainteresowali się śledczy.
Asbis, notowany na warszawskiej giełdzie dostawca sprzętu oraz usług technologicznych, buduje nową nogę biznesową. Wybór branży zaskakuje. Spółka ogłosiła właśnie, że wchodzi w biotechnologię.
Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Aplikacja głosowa jest bardzo skuteczna dzięki sztucznej inteligencji, która potrafi zdiagnozować pacjenta na podstawie jego głosu.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pałac Prezydencki utrzymuje, że stanowisko Andrzeja Dudy w sprawie rozmieszczenie w Polsce broni nuklearnej było uzgodnione z przedstawicielami rządu. Czy warto krytykować polską głowę państwa i stawać w jednym chórze z wiceprezydentem USA, czy może lepiej rozpocząć debatę o podniesieniu bezpieczeństwa kraju?
Chiny kontrolują ponad połowę światowej produkcji stoczniowej, wykorzystując strategię "fuzji wojskowo-cywilnej" do budowy najpotężniejszej floty wojennej na świecie. Zagraniczne firmy nieświadomie finansują chińską modernizację wojskową, zamawiając statki w stoczniach, które jednocześnie budują okręty wojenne.
Niemcy planują wielkie wydatki na obronę na długie lata. Ale nie da się wykluczyć, że jak armia się wzmocni, to kanclerzem czy ministrem obrony będzie polityk z prorosyjskiej i nacjonalistycznej AfD. Taka wizja może niepokoić sąsiadów Niemiec.
Jeden z pomysłów Donalda Trumpa na gospodarkę zakłada odbudowę przemysłu okrętowego. Dziś w tej branży USA to liliput w porównaniu z Azją. Zmiana tego stanu rzeczy zajmie lata.
Nie takiego efektu ataków na ukraińską infrastrukturę gazową spodziewał się Kreml. Już w tym roku Ukraina kupi duże ilości amerykańskiego gazu. Dostawy przejdą przez unijne terminale, a główną rolę odegra gazoport w Świnoujściu.
Stany Zjednoczone mogą nałożyć nowe sankcje na Rosję i jej partnerów handlowych, jeśli Kreml odrzuci propozycję zawieszenia broni, które administracja USA wynegocjowała z Ukrainą. Jakie asy w rękawie ma Donald Trump?
Motocykle Harley Davidson z Wisconsin, soja z Luizjany, mięso z Nebraski i Kansas — UE odpowiada na karne cła amerykańskie swoimi cłami odwetowymi. Chce zaszkodzić republikańskim stanom.
Elektryfikacja transportu wymaga sporych inwestycji. Producenci sięgają do kieszeni przewoźników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas