Hyper Poland zajmuje się rozwojem projektu kolei magnetycznej. Na realizację planów związanych z budową demonstratora tzw. hyperloopa startup od marca zbiera pieniądze online. Do tej pory pieniądze na ten cel wpłaciło 325 inwestorów z 28 krajów. Dzięki nim spółka zamierza stworzyć model lewitującego pojazdu, który w połowie 2019 roku ma zostać zaprezentowany publicznie.
CZYTAJ TAKŻE: Polski hyperloop to 600 km/h po istniejących torach
– Wybraliśmy brytyjską platformę Seedrs, bo chcieliśmy sami się sprawdzić nie tylko w Polsce, ale też w środowisku międzynarodowym. Dodatkowo, crowdfunding udziałowy jako forma finansowania innowacyjnych projektów jest bardzo popularny na Zachodzie, u nas ta forma finansowania startupów dopiero zdobywa popularność – mówi Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland.
Zbiórka udziałowa prowadzona przez Hyper Poland od początku wywołała duże zainteresowanie wśród inwestorów. Cel minimum, czyli 200 tys. euro, firma zdobyła zaledwie w tydzień. Teraz celem Hyper Poland jest zebranie dodatkowych 400 tys. zł. – To pozwoli, oprócz budowy modelu testowego pojazdu w skali 1:5 oraz toru testowego o długości 48 metrów, na budowę pełnowymiarowego stanowiska lewitacyjnego – zaznacza Pączek.
Startup planuje bowiem przyspieszyć badania laboratoryjne i testy magnesów, które znajdą zastosowanie w pełnoskalowym prototypie. Ten Polacy chcą zbudować w 2020 r.