Budowa domu w 13 godzin? Tak. Z drukarki 3D

Białostocki startup REbuild postawił pierwszy w naszym kraju betonowy budynek za pomocą wielkoformatowej drukarki. Obiekt w podwarszawskich Otrębusach to pokaz możliwości autorskiej technologii innowacyjnej spółki.

Publikacja: 01.10.2019 17:57

Zespół REbuild wewnątrz budynku
z drukarki. Startup chce być liderem rynku maszyn 3DCP

Zespół REbuild wewnątrz budynku z drukarki. Startup chce być liderem rynku maszyn 3DCP

Foto: mat. pras.

Branża budowlana jest jednym z ostatnich sektorów, który nie został jeszcze zautomatyzowany. Za sprawą zespołu inżynierów REbuild może to jednak się zmienić. – Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji przemysłu 4.0, podjęliśmy wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D – mówi Michał Kowalik, prezes białostockiej firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z łysinami? Teraz pomogą drukarki 3D

Startup stworzył drukarkę 3DCP i autorską mieszankę betonową. – Zwieńczeniem tego etapu prac jest wydrukowany budynek – podkreśla dr inż. Kowalik.

13 godzin „budowy”

3DCP do tej pory drukowała mniejsze obiekty, takie jak ławki, stoły czy grille. Ale – jak podkreślają przedstawiciele białostockiej spółki – jej przeznaczeniem są jednak budynki. I pod tym kątem jest ona rozwijana. Efekty już są obiecujące. Budynek, który stanął w Otrębusach pod Warszawą, gdzie mieści się siedziba spółka, ma 7 mkw. Do jego wydruku zużyto ok. 6 ton betonu.

– Stawianie budynków to obecnie proces wymagający znacznego zaangażowania wykwalifikowanego personelu, środków oraz surowców. Wykorzystanie druku 3D może w tym względzie zrewolucjonizować oblicze branży i znacznie ją zautomatyzować – tłumaczy prezes REbuild.

CZYTAJ TAKŻE: Dom z drukarki 3D. Mały i tani

Inżynierowie polskiej firmy szacują, że ich wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie 50–80 proc. obecnej ceny budowy. Co więcej, wydruk podobny do tego w Otrębusach zajmie nie więcej niż 13 godzin.

– Przyszłością branży budowlanej jest tzw. BIM, czyli building information modeling, budownictwo ekologiczne, recykling, automatyzacja procesów oraz duże wykorzystanie prefabrykatów. Drukarka, którą stworzyliśmy, jest odpowiedzią na te potrzeby sektora – wyjaśnia Rafał Perz, członek zarządu REbuild.

Zespół rozpoczął prace nad maszyną w 2018 r., jednak kluczowe dla rozwoju drukarki okazało się ostatnie kilka miesięcy od czasu pozyskania inwestorów 250 tys. euro na rozwój wynalazku. Środki te pozwoliły przyspieszyć prace rozwojowe nad ekstruderem (głowica drukująca), systemem podawania mieszanki oraz napędami. REbuild jest także w trakcie procesów certyfikacji i pisania norm dla druku 3D w budownictwie.

wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie 50–80 proc. obecnej ceny budowy

Startup ma na koncie badania ponad 60 mieszanek i kilka autorskich zapraw. Spółka przygotowała również kilkanaście wniosków patentowych (w tym dwa międzynarodowe), a w najbliższym czasie planuje powiększenie tej liczby. Na tym nie koniec. REbuild chce jako pierwszy na świecie wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.

CZYTAJ TAKŻE: Na Marsie powstanie baza. Astronauci ją sobie… wydrukują

– Obecnie szukamy inwestora na kolejną rundę, co umożliwi nam prace nad badaniem i rozwojem technologii automatycznego zbrojenia wydruków kompozytowymi prętami. Mając taką technologię w portfelu, będziemy mieli realne szanse stać się liderem rynku 3DCP na świecie – zaznacza dr inż. Rafał Perz.

Grill z drukarki

Założycielami spółki są Michał Kowalik, Witold Rządkowski, Rafał Perz, Michał Wałdykowski i Jacek Adamski, który wspiera spółkę biznesowo. W marcu br. startup zyskał kapitał od dwóch funduszy: Simpact i AgriTech Hub. Inwestycję przeprowadzono w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Powstanie REbuild nie było przypadkiem. – Prywatnie znamy się od lat. W grupie założycieli mamy trzech mechaników, automatyków oraz inżyniera budownictwa. Każdy z nas zajmował się intensywnie klasycznym drukiem 3D i w trakcie jednego ze spotkań rozmowa zeszła na tematy branżowe – wspomina początki biznesu Rafał Perz.

CZYTAJ TAKŻE: Druk 3D żyje, choć bańka pękła

Jak tłumaczy, pomysł rozwijania maszyny do druku 3DCP wyszedł dosyć naturalnie i był efektem połączenia doświadczeń budowlanych twórców spółki oraz obserwacji rynku.

– Postanowiliśmy połączyć siły i podjąć się wyzwania stworzenia drukarki 3DCP. Niedługo potem poznaliśmy Jacka Adamskiego, anioła biznesu, który pomógł nam w realizacji projektu – dodaje nasz rozmówca.

Spółka dopiero startuje ze sprzedażą swojego innowacyjnego urządzenia do druku wielkoformatowego. – Mamy już pierwsze zamówienia na małą architekturę i wyposażenia ogrodowe, customowe grille, donice na wymiar, elementy ozdobne na targi, które właśnie realizujemy – informują w REbuild.

Jednocześnie firma buduje kolejną drukarkę przystosowaną do druku takich elementów. – Po ukończeniu prac chcemy wprowadzić ją do sprzedaży lub wynajmu. Niezależnie od tego nadal będziemy świadczyć usługi i realizować ciekawe projekty, które pokażą potencjał druku 3DCP – podkreśla członek zarządu białostockiego startupu.

Branża budowlana jest jednym z ostatnich sektorów, który nie został jeszcze zautomatyzowany. Za sprawą zespołu inżynierów REbuild może to jednak się zmienić. – Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji przemysłu 4.0, podjęliśmy wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D – mówi Michał Kowalik, prezes białostockiej firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z łysinami? Teraz pomogą drukarki 3D

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Nowa fryzura prosto z aplikacji. Nowe technologie wchodzą do salonów fryzjerskich
Biznes Ludzie Startupy
Znana polska firma ma zostać partnerem Facebooka. Rewolucja w finansowaniu
Biznes Ludzie Startupy
Wpadli na to jeszcze przed Facebookiem. Polacy rozkręcają wirtualną rewolucję
Biznes Ludzie Startupy
O polsko-fińskich satelitach głośno na świecie. Niezwykłe radary obserwują Rosjan
Biznes Ludzie Startupy
Przełomowe leki na raka czy cukrzycę. Polskie firmy zmieniają światową medycynę
Biznes Ludzie Startupy
Ogniwa z Polski zamienią ścieki na ciepło