19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:49 Publikacja: 22.09.2020 10:03
stanowisko Hybdual
Foto: mat. pras.
„Innowacyjność projektu polega na wykorzystaniu różnego rodzaju akumulatorów połączonych w pakiety do budowy modułowego, hybrydowego magazynu energii. Na rynku nie widzimy takich systemów opartych na akumulatorach wykonanych w różnych technologiach i charakteryzujących się różnymi parametrami, z możliwością współpracy np. z generatorami OZE” – oceniają członkowie zespołu badawczego dr hab. inż. Katarzyna Lota i mgr inż. Karol Kopciuch.
Prowadzone badania są finansowane w ramach projektu pt.: „Hybrydowy system magazynowania i buforowania energii podwójnego zastosowania” o numerze POIR.04.01.02-00-0099/17-00 w ramach Działania 4.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest przez konsorcjum Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych Oddział w Poznaniu oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Celem projektu jest budowa magazynu energii opartego na modułach wykonanych z akumulatorów kwasowo-ołowiowych, litowo-jonowych oraz superkondensatorów. W skrócie, system „HYBDUAL” został zaprojektowany i wykonany z filozofii „klocków”. Całość systemu jest podzielona na poszczególne funkcjonalne bloki.
Urządzenie polskiej firmy pozwoli sklonować głos i sprawi, że każdy będzie w stanie mówić własnym głosem w ponad 70 językach. Translator Q1, za którym stoi krakowska spółka, głęboko sięga do rozwiązań AI. Cel? Podbić międzynarodowe rynki.
Reakto, który opracował system szybkiego reagowania do ochrony obiektów z wykorzystaniem bezzałogowców, myśli o kosmosie, rolnikach, międzynarodowej ekspansji i giełdzie.
Cały ekosystem funduszy inwestycyjnych kuleje, ponieważ brakuje prywatnego kapitału – mówią eksperci. Prognozują jednak poprawę koniunktury w 2025 r.
Wirtualny nauczyciel matematyki, technologia uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym czy autonomiczne fabryki owadziego białka – to przykłady rodzimych innowacji, które będą przyciągać uwagę w 2025 r.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
W niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja ma zapobiec jeździe po pijanemu. Prowadzone są badania nad inteligentnymi asystentami głosowymi i rozwiązaniami programowymi.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę, która miał czynnie uczestniczyć w procederze przekazywania fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Władze w Pekinie podały wyniki handlu zagranicznego w 2024 roku. Dane są szokujące, a sukces Chińczyków może stać się źródłem ich wielkich kłopotów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas