Liderzy mocno dbają o efektywność biznesu

Przybywa firm z branży IT, które mogą pochwalić się efektywnością aktywów powyżej 10 proc.

Publikacja: 13.09.2016 12:38

Liderzy mocno dbają o efektywność biznesu

Foto: 123rf.com

Na podstawie ROA (ang. return on assets) można wnioskować, że działające w Polsce firmy z branży IT całkiem efektywnie zarządzają swoim majątkiem. Średni wskaźnik dla analizowanych przedsiębiorstw wynosi 8 proc. i jest o prawie 2 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej. To napawa optymizmem, ponieważ co do zasady im wyższy poziom rentowności aktywów, tym lepsza sytuacja finansowa firmy.

LiveChat znów liderem

Stopa zwrotu z aktywów jest istotną informacją dla instytucji finansowych, udzielających przedsiębiorstwom kredytów. Podobnie jak w innych branżach, również w IT widać dużą rozpiętość tego wskaźnika.

Bazując na danych za 2015 r. wyłoniliśmy branżowego lidera: to LiveChat Software, który może się pochwalić niemal 88-proc. ROA (jest też liderem pod względem ROE). Rok wcześniej rentowność jego aktywów była na niemal identycznym poziomie. Biorąc pod uwagę dynamicznie rosnące zyski technologicznej firmy, można założyć, że jest ona faworytem do pierwszego miejsca również w przyszłorocznym rankingu. W tym roku na podium za nią znalazł się CD Projekt oraz SMT, które właśnie zmieniło nazwę na i Albatros. Robi też gruntowne porządki w grupie: łączy spółki, żeby uprościć strukturę biznesu i zwiększyć jego efektywność.

Generalnie uważa się, że w małych firmach ROA powinno być wyższe niż w dużych. Prawie 18 proc. analizowanych podmiotów z branży IT może się pochwalić dwucyfrowym wskaźnikiem. Są w tym gronie zarówno międzynarodowi giganci (np. Siemens, LG Electronics Mława), jak i firmy średniej wielkości (MakoLab, Vivid Games).

– Ciężko znaleźć optymalne ROA, każda spółka ma inne uwarunkowania – podkreśla Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Z danych za 2015 r. wynika, że generalnie niższy wskaźnik mają spółki mniej zaawansowane technologicznie, które nie uzyskują wysokich marż i działają na pograniczu IT i handlu. Mowa tu chociażby o Action, Komputroniku czy Arcusie. Ich ROA wynoszą odpowiednio: 1,7 proc., niespełna 1,8 proc. oraz 1,4 proc.

Ocena firm na podstawie wskaźników jest obarczona ryzykiem, ponieważ opiera się na danych historycznych. Tymczasem w branży IT sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Niekiedy jeden duży kontrakt (skutkujący np. koniecznością zawiązania wysokich rezerw) jest w stanie zaważyć na całorocznych zyskach.

Sprzedaż się opłaca

Wzrost skali biznesu przekłada się na zwyżkę przychodów większości analizowanych firm. A jaka jest rentowność ich sprzedaży? Tu znów mamy potężną rozpiętość. W sześciu firmach wskaźnik ROS (ang. return on sales) przekracza 40 proc. Chodzi o LiveChtat, 11 bit studios, Cloud Technologies, CD Projekt, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz o Dreamlab. Na drugim biegunie są nieliczni, jak PKP Informatyka, Dimension Data Polska, Simple, CI Games czy Infovide-Matrix, dla których wskaźnik jest ujemny.

Branża nowych technologii z roku na rok zwiększa zatrudnienie. Analizowane przez nas firmy łącznie dają pracę ponad 73 tys. osób. Najwięcej, bo aż 21 tys. specjalistów zatrudnia Asseco Poland. Za nim znalazły się CapGemini Polska, Comarch i Atos. Na ich stronach internetowych praktycznie cały czas możemy znaleźć informację o prowadzonej rekrutacji. Szczególnie dynamicznie zatrudnienie zwiększa krakowski Comarch. W samym 2015 r. dał pracę blisko 800 osobom.

Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników