D o 2020 r. niekorzystanie z chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak teraz brak dostępu do internetu – prognozuje firma badawcza Gartner.
Zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi w outsourcingu IT systematycznie rośnie. Mowa tu chociażby o przechowywaniu i analizie danych, hostingu infrastruktury i aplikacji czy usługach z zakresu internetu rzeczy. Za trzy lata już co najmniej 45 proc. oprogramowania oraz infrastruktury informatycznej w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu chmurowym, a inwestycje w tego typu rozwiązania będą stanowiły jedną piątą wszystkich wydatków na IT – prognozuje firma badawcza IDC.
Szacuje się, że chmura może obniżyć koszty o kilkanaście–kilkadziesiąt procent. Outsourcing jednego tylko rozwiązania w tym modelu pozwala zaoszczędzić nawet 1 mln zł rocznie – wynika z analizy firmy Cludo.
Rynek się zmienia
Największą część chmury publicznej stanowi model SaaS (ang. software as a service, oprogramowanie jako usługa), ale na znaczeniu zyskują też infrastruktura chmurowa (IaaS) oraz platforma jako usługa (PaaS).
– Rozwiązania w formule SaaS są w ogromnej większości przypadków doskonałą odpowiedzią na potrzeby dynamicznie rozwijających się podmiotów z obszaru MŚP, ale także sporej części firm z obszaru enterprise – twierdzi Arkadiusz Sikora, dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska.