Innowatorzy muszą być gotowi na stres. To już plaga startupów

Pogoń za innowacjami i pieniędzmi od inwestorów negatywnie wpływa na kondycję psychiczną założycieli i pracowników startupów.

Publikacja: 25.01.2022 00:26

Czas na alarm? Kiepska kondycja psychiczna startupowców

Czas na alarm? Kiepska kondycja psychiczna startupowców

Foto: Shutterstock

Blisko 56 proc. tzw. founderów (twórców startupów) uważa, że ich praca wpływa negatywnie na relacje z przyjaciółmi i rodziną. Około 60 proc. badanych wskazuje, iż źle zarządza czasem, zaburzając równowagę między swoim życiem zawodowym a prywatnym – wynika z najnowszego raportu HR Hints. Firma ta po raz pierwszy zbadała, jak rozwijanie młodego, innowacyjnego biznesu wpływa na zdrowie i komfort psychiczny założycieli i ich współpracowników.

Analiza przeprowadzona na grupie blisko 300 respondentów daje sporo do myślenia. Okazuje się bowiem, że wpływ kultury organizacji firmy i stylu pracy na komfort psychiczny pozostawia wiele do życzenia. Większość uczestników badania zadeklarowała, że pracuje zazwyczaj więcej niż osiem godzin dziennie. Do pracy przewyższającej standardowy pełen etat przyznało się aż 80 proc. founderów oraz 59 proc. pracowników. Blisko 40 proc. założycieli startupów potwierdziło, że spędza w pracy ponad 10 godzin dziennie. Dodatkowo 85 proc. przedstawicieli tej grupy przyznało, że pracuje w weekendy minimum raz w miesiącu (w przypadku pracowników odsetek ten wynosi 44 proc.).

Eksperci zwracają uwagę, że przepracowanie jest jednym z najczęstszych czynników powodujących wypalenie zawodowe. – Każda organizacja działa w warunkach ograniczonej ilości dostępnych zasobów i czasu swojego zespołu. W startupach, w których oczekiwana jest ogromna dynamika ewolucji, jest to jeszcze bardziej odczuwalne. Najważniejszym wyzwaniem jest ustawianie priorytetów i decydowanie, z czego można i należy zrezygnować. Jeśli rozpoczniemy zbyt wiele naraz, zawsze skończymy za mało. Jeśli nie będziemy mieć w organizacji jasnej świadomości priorytetów, praca części osób czy całych zespołów zostanie zmarnowana – mówi Marcin Nowak, People & Culture Partner w HR Hints.

Jak ostrzega, im cięższa praca, tym bardziej będzie to frustrujące. I zaznacza, że efektywne wykorzystanie czasu ludzi daje im świadomość, że ich praca ma znaczenie. – A to pozytywnie wpływa na tzw. mental health i wzmacnia zaangażowanie – wyjaśnia.

Czytaj więcej

W pandemii siadła psychika Polaków. Ten startup to strzał w dziesiątkę

Swoje zrobiła też pandemia. Aż 86 proc. badanych wskazało, iż miała negatywny wpływ na ich komfort psychiczny. Co czuli w ostatnich miesiącach startupowcy? Stres (54 proc.), zmęczenie (41 proc.), nerwowość (36 proc.), ale też motywację (ta była wyższa wśród founderów – 50 proc., niż pracowników – 33 proc.).

Analiza wskazuje, że dla rodzimych startupowców najbardziej stresującymi aspektami prowadzenia biznesu są: chroniczny brak czasu (68 proc.) i tzw. cashflow firmy (60 proc.). Z kolei negatywnie na komfort psychiczny pracowników wpływają zbyt duża liczba zadań (49 proc.) czy nieodpowiednie podejście lidera (36 proc.). A komfort psychiczny założycieli wpływa na zespół i styl zarządzania firmą (tak uważa 77 proc. ankietowanych). Jednak ledwie 27 proc. zarządzających wskazało, że rozmawia otwarcie z pracownikami o kwestiach, które negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne. To temat, o którym niechętnie rozmawiają też pracownicy (35 proc.). Mimo to 71 proc. z nich przyznaje, że w firmach przydałby się program wsparcia.

– Startupowcy mogą mieć pokusę, by łączyć życie zawodowe z prywatnym, a w efekcie nie mieć w ogóle przestrzeni na to drugie. Budowanie świadomych, nawet bardzo krótkich okresów absencji zawodowej przynosi dużo korzyści i pozwala mentalnie odpocząć od odpowiedzialności związanej z budowaniem startupu – komentuje Aleksandra Przegalińska, prorektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Jak podkreśla Róża Szafranek, prezes HR Hints, prowadzenie startupu to nie sprint, a maraton. – Wielu founderów ma jednak nadzieję, że ich to nie będzie dotyczyło, i to, co inni osiągają w osiem lat, oni osiągną w dwa–trzy lata – dodaje

Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję