Rosyjska inwazja na naszego wschodniego sąsiada sprawiła, że Polacy rzucili się z pomocą cywilom uciekającym przed wojną. W liczne akcje zaangażowały się zarówno start-upy, jak i innowacyjne firmy IT. W efekcie powstało wiele cennych narzędzi i inicjatyw wspierających Ukraińców.
– Wzywam przedstawicieli wszystkich firm technologicznych: wejdźcie na techtotherescue.org i działajcie z nami. W nadchodzących tygodniach z pewnością pojawi się jeszcze więcej wyzwań, a my będziemy potrzebować waszej pomocy – zaapelowal Daniel Di Giusto, współzałożyciel Tech To The Rescue, pozarządowej inicjatywy, którą współtworzy i kieruje Jacek Siadkowski.
Ludzie dobrej woli
Tech To The Rescue już zaraz po ataku Rosji ruszyło z projektem #TechForUkraine, w ramach którego łączy tysiące firmy IT i freelancerów z tego sektora z organizacjami non-profit w celu tworzenia rozwiązań mających pomóc kilku milionom uchodźców, ale też wesprzeć obronę instytucji pozarządowych przed cyberatakami. W efekcie tych działań już powstało kilkadziesiąt nowatorskich przedsięwzięć, jak m.in. ukraińskojęzyczny chatbot, zbierający przydatne dla migrantów dane z różnych źródeł, czy cyfrowa, interaktywna mapa Polski przetłumaczona na język ukraiński (z interfejsem API), umożliwiająca dodawanie informacji i wyświetlanie danych o usługach, instytucjach pozarządowych czy aptekach.
Sztandarowy projekty sektora IT to sosUA.pl – platforma łącząca oferujących i poszukujących pomocy w zakwaterowaniu. Jak zaznacza jego koordynatorka Jagoda Trela z firmy ID Advisory, to oddolna inicjatywa ludzi dobrej woli, którzy postanowili bezpłatnie i wspólnymi siłami stworzyć platformę pozwalającą realnie nieść pomoc. – Z zespołem informatyków i prawników pracujemy praktycznie bez przerwy, by zbudować najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze narzędzie, które połączy uchodźców z ludźmi, którzy chcą im pomagać – wyjaśnia Alina Bieniek z firmy Clevsoft.
Piotr Tyma ze Związku Ukraińców w Polsce dodaje, że platforma ma być też wsparciem dla organizacji pozarządowych i samorządów dysponujących informacją o dostępnych miejscach noclegowych, które do tej pory nie były optymalnie wykorzystywane.