Wrocławska firma rozwija innowacyjny biznes w dość nie typowej branży – konopi włóknistych. Start-up, czy też jak mówią o nim sami jego założyciele, podmiot o charakterze venture building (buduje start-upy skupione wokół konkretnego projektu), ma w swojej grupie trzy spółki, które skupiają się na projektach w zakresie przetwórstwa roślin. Pomysły na podbój rynku są dość oryginalne – skupiają się m.in. na produkcji „mięsa” z konopi czy też wytwarzaniu konopnego „drewna”. A to dopiero początek, bo w ramach Green Lanes działa laboratorium B+R, które już pracuje nad koncepcjami nowych produktów.
Włóknisty magnes na inwestorów
Green Lanes w obliczu wyzwań klimatycznych dość szybko trafił na celownik inwestorów. Firmą zainteresował się m.in. January Ciszewski z JR Holding. Wrocławska spółka niedawno sfinalizowała kolejną rundę inwestycyjną, pozyskując pieniądze na rozwój (tylko od początku br. do start-upu wpłynęło już 3,5 mln zł), a teraz przygotowuje się do wejścia na giełdę (termin debiutu na parkiecie nie został jeszcze jednak oficjalnie wskazany). – Cieszy, że mimo trudnej sytuacji na rynku kapitałowym udało się sprawnie pozyskać środki na rozwój grupy. Pomimo zwiększenia wielkości emisji mieliśmy nadsubskrybcję – mówi Piotr Pietras, prezes i założyciel Green Lanes.
Drugi z twórców grupy Jacek Kramarz wierzy, że projekty realizowane przez start-up mają wielki potencjał. – Konopie pochłaniają nawet czterokrotnie więcej dwutlenku węgla niż lasy, są więc świetną odpowiedzią na kryzys klimatyczny i związaną z nim potrzebą wprowadzania bardziej odpowiedzialnych środowiskowo alternatyw dla już istniejących produktów i rozwiązań – podkreśla.
Czytaj więcej
Dostawcy urządzeń do palenia zielonych listków notują rekordy obrotów i to od startupów po duże firmy. Nigdy jeszcze nie były tak pożądanym produktem.
W ramach grupy funkcjonują trzy spółki: The True Green, Green Lanes Proteins oraz Green Lanes Foods. Ta pierwsza zajmuje się przetwórstwem łodyg konopi włóknistej – tworzy innowacyjne produkty o właściwościach i wyglądzie zbliżonym do drewna. Z rośliny uzyskuje się więc materiał podobny do płyt OSB, płyt wiórowych czy drewna klejonego. Drugi z podmiotów wytwarza z kolei produkty żywnościowe. Te powstają pod marką Hempeat. Chodzi przede wszystkim o zamienniki mięsa produkowane na bazie teksturowanego białka konopi.