Reklama
Rozwiń

Polacy pomogą rozwiązać problem 2 mld ludzi. „Ukryty głód”

Start-up Verdant Nature opracował rozwiązanie, które ułatwia lepsze przyswajanie przez organizm składników aktywnych suplementów. Projekt przyciągnął właśnie uwagę inwestorów.

Publikacja: 17.12.2023 13:06

Globalny rynek suplementów odżywczych przeżywa imponujący wzrost, a jego wartość w ub.r. przebiła pu

Globalny rynek suplementów odżywczych przeżywa imponujący wzrost, a jego wartość w ub.r. przebiła pułap 160 mld dol.

Foto: Adobe Stock

Biotechnologiczna firma, specjalizująca się w innowacyjnych składnikach zwiększających tzw. biodostępność substancji aktywnych, ma ambicję zrewolucjonizować rynek suplementów diety. Spółka opracowała własną technologię BioSNEDS, która poprawia absorpcję, a przy tym składniki BioSNEDS są łatwo rozpuszczalne w wodzie, mają neutralny smak i nie wydzielają zapachu.

Niedobór mikroelementów

Nic dziwnego, że Verdant Nature, posiadając własny zakład produkcyjny, laboratorium i centrum R&D, zainteresował inwestorów. Pieniądze na rozwój produktów i międzynarodową ekspansję wyłożył właśnie polski fundusz Simpact Ventures. Inwestorzy liczą, że start-up rozwiąże tzw. problem „ukrytego głodu” (niedoboru mikroelementów pomimo dostatecznej ilości spożywanych kalorii), który — według danych WHO — dotyka ponad 2 mld ludzi na świecie (głównie w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej). – Niedobory mikroelementów to nie tylko kwestia zdrowia indywidualnego, lecz również istotna kwestia społeczna i ekonomiczna. Mogą wpływać niekorzystnie na rozwój dzieci, ograniczać produktywność społeczeństwa, generować duże koszty dla systemów zdrowotnych – wylicza Wojciech Majewski, partner w Simpact Ventures.

Czytaj więcej

Które suplementy diety to ściema? Polski start-up zbada dostępne produkty

Polsko-amerykańska firma działa w perspektywicznej branży – globalny rynek suplementów odżywczych przeżywa imponujący wzrost, a jego wartość w ub.r. przebiła pułap 160 mld dol. Według prognoz do 2032 r. urośnie ona do 346 mld dol., przy rocznej stopie wzrostu sięgającej blisko 8 proc. Eksperci zwracają uwagę, iż pomimo to branża boryka się z wieloma wyzwaniami, choćby takimi jak: niska biodostępność (ograniczona przyswajalność niektórych składników, co wpływa na ich skuteczność), nadmierne dawkowanie, a także kłopoty z dostępnością wysokiej jakości suplementów, czy też problemy, które wynikają z dezinformacji konsumentów.

Światowa ekspansja

Verdant Nature ma ambitne plany – spółka zamierza podbijać nowe rynki geograficzne, ale także wchodzić do kolejnych sektorów. Produkty firmy pełnią bowiem kluczową rolę, nie tylko dostarczając składniki do suplementów diety czy napojów funkcjonalnych, ale również kosmetyków do pielęgnacji skóry. Poza tym rozwiązania innowacyjnej spółki mają potencjał stać się wyjątkowo atrakcyjne m.in. dla producentów karmy dla zwierząt.

Biotechnologiczny Verdant Nature jest już 30. spółką w portfelu Simpact Ventures, funduszu wspieranego m.in. przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku