Które suplementy diety to ściema? Polski start-up zbada dostępne produkty

Polski pomysł ma pozwolić firmom weryfikować realny wpływ ich produktów na konsumentów. Działanie suplementów to dziś często niewiadoma, co budzi liczne kontrowersje.

Aktualizacja: 05.12.2023 17:19 Publikacja: 05.12.2023 11:13

Apple Watch, Fitbit i Oura Ring mają pomóc w badaniu wpływu suplementów diety na konsumentów. Polski

Apple Watch, Fitbit i Oura Ring mają pomóc w badaniu wpływu suplementów diety na konsumentów. Polski projekt już przyciąga inwestorów

Foto: AdobeStock

Projekt start-upu Evidose jest wyjątkowy z kilku względów. Po pierwsze dotyczy analiz efektywności suplementów diety innych produktów, tzw. wellness, ale prowadzonych w sposób naukowy, a nie opartych na tradycyjnych testach, a po drugie umożliwia prowadzenie tych badań w sposób zdecentralizowany. Innowacja okazała się na tyle ciekawa, że w spółkę zdecydowały się właśnie zainwestować fundusze Inovo VC oraz 500 Emerging Europe.

Finansowanie, które sięga ok 2 mln zł, ma pozwolić na rozwój platformy Evidose i wprowadzenie jej na rynki w Unii Europejskiej.

Nowy sposób badania suplementów

Jak producenci sprawdzają dziś wpływ swoich produktów na samopoczucie konsumentów? Dotąd mogli opierać się tylko na tzw. oświadczeniach zdrowotnych zatwierdzonych przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) lub po prostu informować o domniemanych efektach działania danej substancji, które nie były sprawdzone w formie obiektywnego badania. Polski start-up chce to zmienić. Firma prowadzi cały proces, od projektowania badania, przez rekrutację uczestników i nadzorowanie testów po analizę wyników. Dzięki temu – jak podkreślają w spółce – producenci otrzymują niezależne i naukowe potwierdzenie efektywności suplementów, zweryfikowane opinie konsumentów i tzw. insighty konsumenckie oraz gotowe do użycia interpretacje wyników. Co ciekawe, do analizy wyników badania wykorzystywane są m.in. zaawansowane algorytmy statystyczne opracowane przez zespół Evidose. Celem tego procesu jest nie tylko ustalenie, czy suplementy są skuteczne, ale także określenie, czy ich stosowanie daje efekt uzupełnienia składników odżywczych w porównaniu z placebo. Analizowane są też różnice między uczestnikami, takie jak dane demograficzne, styl życia czy regularność zażywanego produktu.

Czytaj więcej

Węgierscy naukowcy odkryli klucz do dłuższego życia. Na razie odmłodzili robaki

– Działanie suplementów to dziś często niewiadoma. Powszechnie zakładamy efekty, które są sugerowane w ogólnodostępnych badaniach naukowych lub zatwierdzone przez unijnego regulatora. Tymczasem ich efektywność zależy od wielu czynników, w tym pochodzenia substancji i jej formy chemicznej, ale też od postaci danego suplementu – mówi Anna Litwińska, współzałożycielka Evidose. I zaznacza, że sam magnez ma co najmniej 12 form o różnej biodostępności i przyswajalności i może być serwowany w postaci płynu, tabletki lub jednej z kilkunastu rodzajów kapsułek.

– My pozwalamy sprawdzić, jakie faktycznie efekty wywołuje konkretny suplement – wyjaśnia.

Udział w badaniu to nie tylko pomoc we wprowadzeniu przejrzystości na rynek suplementów, ale też szansa na zrozumienie, jak różne suplementy wpływają na organizm konkretnej osoby. Uczestnik badania otrzymuje testowany produkt i dostęp do platformy, w której na bieżąco loguje swoją aktywność, a co określony czas wypełnia ankiety dotyczące stanu zdrowia i samopoczucia. Evidose integruje się ze smartwatchem i innymi gadżetami, jak np. Apple Watch, Fitbit, Whoop czy Oura Ring. System korzysta też z wyników badań krwi oraz z testów kognitywnych, przeprowadzanych w warunkach domowych. Dzięki temu zbiera obiektywne dane, a nie tylko opinie na temat samopoczucia. Po ukończeniu badania uczestnik otrzymuje raport z personalnymi wynikami skuteczności suplementacji.

Suplementy jak leki?

Warszawska spółka ruszyła w bieżącym roku. Ma jednak ambitne plany i obiecujące zaplecze, a także wsparcie inwestorów, którzy wyłożyli ok. 2 mln zł.

Anna Litwińska, która stworzyła Evidose z Kacprem Zambrzyckim, ma wykształcenie w dziedzinie data science. Jako specjalistka od danych skupia się w firmie na ekspertyzach (wcześniej pracowała m.in. w OpenSignal, Boldzie, Zety czy Royal Bank of Scotland). Z kolei Zambrzycki ma doświadczenie w zarządzaniu m.in. jako head of operations w AhoyConnect (wcześniej pracował też w Inovo VC i Tidio). Merytoryczny nadzór nad projektem sprawują eksperci: doradca naukowy Balázs Szigeti z Imperial College London oraz jako doradca prawny i farmaceutyczny Maria Samolińska-Hojda, partner w kancelarii prawnej BLSK Legal.

Czytaj więcej

Wielki sukces Polek. Można już „wyhodować" kości z tkanki tłuszczowej

– Rynek suplementów jest dziś zepsuty, a brak wiedzy na temat ich rzeczywistego działania to problem dla wszystkich. Konsumenci często włączają do swojej diety preparaty o domniemanym działaniu. Dopiero w praktyce przekonują się, że są nieefektywne, co w konsekwencji prowadzi do utraty zaufania do całej kategorii produktów. Cierpią na tym producenci, którzy chcieliby badać efektywność suplementów w podobny sposób, w jaki producenci leków prowadzą badania kliniczne. Dotąd nie mieli takiej możliwości. Chcemy to zmienić i wykorzystać technologię, by zaoferować badania efektywności – deklaruje Kacper Zambrzycki.

Evidose jest już po pierwszych pilotażowych badaniach.

Projekt start-upu Evidose jest wyjątkowy z kilku względów. Po pierwsze dotyczy analiz efektywności suplementów diety innych produktów, tzw. wellness, ale prowadzonych w sposób naukowy, a nie opartych na tradycyjnych testach, a po drugie umożliwia prowadzenie tych badań w sposób zdecentralizowany. Innowacja okazała się na tyle ciekawa, że w spółkę zdecydowały się właśnie zainwestować fundusze Inovo VC oraz 500 Emerging Europe.

Finansowanie, które sięga ok 2 mln zł, ma pozwolić na rozwój platformy Evidose i wprowadzenie jej na rynki w Unii Europejskiej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma, numer 1 w USA, zapłaci za gole na Euro 2024. Ale nie piłkarzom
Materiał partnera
Usługi MAIN pomagają spełniać wymogi NIS2
Biznes Ludzie Startupy
Dron na miesiąc, laptop na tydzień. Polska wypożyczalnia rusza na podbój zagranicy
Materiał partnera
Różnorodność daje organizacjom supermoc
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Biznes Ludzie Startupy
Polak stworzył AI, która sama założy firmę czy zarezerwuje bilet. Światowi inwestorzy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży