Projekt start-upu Evidose jest wyjątkowy z kilku względów. Po pierwsze dotyczy analiz efektywności suplementów diety innych produktów, tzw. wellness, ale prowadzonych w sposób naukowy, a nie opartych na tradycyjnych testach, a po drugie umożliwia prowadzenie tych badań w sposób zdecentralizowany. Innowacja okazała się na tyle ciekawa, że w spółkę zdecydowały się właśnie zainwestować fundusze Inovo VC oraz 500 Emerging Europe.
Finansowanie, które sięga ok 2 mln zł, ma pozwolić na rozwój platformy Evidose i wprowadzenie jej na rynki w Unii Europejskiej.
Nowy sposób badania suplementów
Jak producenci sprawdzają dziś wpływ swoich produktów na samopoczucie konsumentów? Dotąd mogli opierać się tylko na tzw. oświadczeniach zdrowotnych zatwierdzonych przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) lub po prostu informować o domniemanych efektach działania danej substancji, które nie były sprawdzone w formie obiektywnego badania. Polski start-up chce to zmienić. Firma prowadzi cały proces, od projektowania badania, przez rekrutację uczestników i nadzorowanie testów po analizę wyników. Dzięki temu – jak podkreślają w spółce – producenci otrzymują niezależne i naukowe potwierdzenie efektywności suplementów, zweryfikowane opinie konsumentów i tzw. insighty konsumenckie oraz gotowe do użycia interpretacje wyników. Co ciekawe, do analizy wyników badania wykorzystywane są m.in. zaawansowane algorytmy statystyczne opracowane przez zespół Evidose. Celem tego procesu jest nie tylko ustalenie, czy suplementy są skuteczne, ale także określenie, czy ich stosowanie daje efekt uzupełnienia składników odżywczych w porównaniu z placebo. Analizowane są też różnice między uczestnikami, takie jak dane demograficzne, styl życia czy regularność zażywanego produktu.
Czytaj więcej
Dwóch badaczy z Uniwersytetu Budapeszteńskiego dokonało niezwykłego przełomu w zrozumieniu procesu starzenia się. Kluczową rolę mają odgrywać ruchome fragmenty DNA. Odkrycie otwiera możliwości wydłużenia ludzkiego życia.
– Działanie suplementów to dziś często niewiadoma. Powszechnie zakładamy efekty, które są sugerowane w ogólnodostępnych badaniach naukowych lub zatwierdzone przez unijnego regulatora. Tymczasem ich efektywność zależy od wielu czynników, w tym pochodzenia substancji i jej formy chemicznej, ale też od postaci danego suplementu – mówi Anna Litwińska, współzałożycielka Evidose. I zaznacza, że sam magnez ma co najmniej 12 form o różnej biodostępności i przyswajalności i może być serwowany w postaci płynu, tabletki lub jednej z kilkunastu rodzajów kapsułek.