Polskie szczepionki na covid i grypę. Polacy tworzą unikalną na świecie technologię

Biofarmaceutyczna spółka z Krakowa ma szansę pchnąć prace nad szczepionkami przeciwko chorobom zakaźnym mocno do przodu. Eksperci przekonują, że ta rodzima technologia jest unikalna w skali globalnej.

Publikacja: 26.02.2024 09:48

Rynek szczepionek przeciwko wirusom układu oddechowego dla pacjentów powyżej 65. roku życia wart jes

Rynek szczepionek przeciwko wirusom układu oddechowego dla pacjentów powyżej 65. roku życia wart jest ponad 20 mld dol. Część tego tortu może wykroić sobie start-up nCage Therapeutics

Foto: AdobeStock

Dzięki amerykańsko-brytyjsko-polskiej mieszance badaczy i naukowców w Krakowie powstaje projekt, który ma szansę odnieść spory sukces w świecie biofarmacji. Mowa o start-upie nCage Therapeutics, który idzie na wojnę z wirusami. Start-up, kierowany przez Christophera Kaplana, Jonathana Heddle’a i Johna Basona, przyciągnął już uwagę inwestorów.

Wielki popyt na szczepionki

Spółka nCage Therapeutics, założona w 2019 r. w celu rozwoju przełomowej technologii syntetycznych VLP (virus like particles – białka kapsydów wirusowych), opracowanej w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z końcem grudnia zamknęła pierwszą rundę finansowania. Na dalszy rozwój innowacyjnej technologii syntetycznej platformy VLP pozyskała pieniądze od YouNick Mint Venture Capital oraz grupy inwestorów prywatnych. Fundusze przeznaczy na opracowanie własnej syntetycznej platformy opartej na cząstkach wirusopodobnych, która w przełomowych eksperymentach na zwierzętach wykazała możliwość jej wykorzystania do produkcji zarówno szczepionek nowej generacji, jak i nowatorskich nośników leków.

Czytaj więcej

Skuteczność szczepionki zależy od... ramienia. Zaskakujące odkrycie naukowców

Najważniejsze programy badawcze nCage to opracowanie szczepionek skojarzonych zapewniających trwałą, wieloletnią ochronę przed wirusami układu oddechowego, w tym RSV, SARS-CoV-2 i grypy. Celem nCage jest stworzenie szczepionki w formie pojedynczego i jednorazowego podania, aby zapewnić jak najwyższą ochronę przed hospitalizacją z powodu wirusowych chorób układu oddechowego w populacji starszych pacjentów. Jak wyjaśnia Jonathan Heddle, dyrektor naukowy i współzałożyciel nCage, możliwość „projektowania” białek stanowi olbrzymi krok naprzód w rozwoju leków biotechnologicznych.

– Zdolność do opracowywania i projektowania białek, z wykorzystaniem strukturalnych baz danych i analizy AI, pozwoli na osiągnięcie znaczących postępów w opracowywaniu nowych leków – podkreśla. – Nasze klatki białkowe są pierwszymi z fali rewolucyjnych pomysłów, które zmienią medycynę – przekonuje.

Rynek szczepionek przeciwko wirusom chorób układu oddechowego dla pacjentów powyżej 65. roku życia wyceniany jest na ponad 20 mld dol. rocznie. Wedle prognoz, ze względu na globalne starzenie się populacji w gospodarkach rozwiniętych, ma on dalej szybko rosnąć. Krakowski start-up działa zatem na niezwykle perspektywicznym rynku. A Tomasz Bardziłowski, dyrektor zarządzający Ipopema Securities, mówi o innowacyjnym polskim przedsięwzieciu wprost: nCage to przykład dynamicznego rozwoju polskiej biotechnologii.

Jak pokonać wirusy

Aleksander Kłósek, partner zarządzający w YouNick Mint, wskazuje, że nCage Therapeutics jest na drodze do opracowania przełomowej technologii w dziedzinie tzw. poliwalentnych szczepionek nowej generacji, które mogą zapewnić dłuższą i skuteczniejszą ochronę w formie jednorazowego podania. – Dostrzegamy ogromne zapotrzebowanie w obszarze opieki zdrowotnej; pacjentów czy klinicystów, którzy chcą zmniejszyć obciążenie związane z leczeniem w starzejącej się populacji – komentuje. I zaznacza, że – niezależnie od niezaspokojonej potrzeby medycznej i perspektyw rynkowych – to, co najbardziej przekonało fundusz do inwestycji, to kapitał ludzki nCage.

Czytaj więcej

Zakaz badania groźnych wirusów? W USA boją się, że „wyciekną jak Covid-19”

– Międzynarodowy i multidyscyplinarny zespół naukowców i praktyków biznesu, którzy są w pełni zaangażowani i skoncentrowani na misji firmy – wylicza Kłósek.

Heddle ma ponad 20-letnie doświadczenie w badaniach nad naturalnymi i sztucznymi „bionanomaszynami”. Wcześniej prowadził m.in. badania w John Innes Centre w W. Brytanii, a także w laboratoriach Tokyo Institute of Technology. Kaplan, dyrektor generalny nCage, ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży life science w zakresie opracowywania i komercjalizacji nowych terapii i technologii. Chris jest także szefem Axcend Health, biotechnologicznej firmy typu venture-building z biurami w Bostonie i Warszawie. Z kolei Bason to konsultant Polskiego Funduszu Rozwoju, naukowiec Medical Research Laboratory w Cambridge w W. Brytanii.

Tomasz Bardziłowski podkreśla, że start-up posiada unikalną technologię w skali globalnej. – Widzimy wyraźny trend wzrostowy dla spółek, takich jak nCage, z jasną ścieżką do komercjalizacji i dużym prawdopodobieństwie transakcji partneringowych bądź akwizycji na rynku farmaceutycznym w przyszłości – dodaje dyrektor zarządzający Ipopema Securities.

Dzięki amerykańsko-brytyjsko-polskiej mieszance badaczy i naukowców w Krakowie powstaje projekt, który ma szansę odnieść spory sukces w świecie biofarmacji. Mowa o start-upie nCage Therapeutics, który idzie na wojnę z wirusami. Start-up, kierowany przez Christophera Kaplana, Jonathana Heddle’a i Johna Basona, przyciągnął już uwagę inwestorów.

Wielki popyt na szczepionki

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Historia zdrowia każdego w jednym pliku. Firma z Warszawy chce zlikwidować kolejki
Biznes Ludzie Startupy
Sztuczna inteligencja z Polski chce odmienić działanie firm w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polska elektrownia wodna nie musi mieć tamy
Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA