Dzięki amerykańsko-brytyjsko-polskiej mieszance badaczy i naukowców w Krakowie powstaje projekt, który ma szansę odnieść spory sukces w świecie biofarmacji. Mowa o start-upie nCage Therapeutics, który idzie na wojnę z wirusami. Start-up, kierowany przez Christophera Kaplana, Jonathana Heddle’a i Johna Basona, przyciągnął już uwagę inwestorów.
Wielki popyt na szczepionki
Spółka nCage Therapeutics, założona w 2019 r. w celu rozwoju przełomowej technologii syntetycznych VLP (virus like particles – białka kapsydów wirusowych), opracowanej w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z końcem grudnia zamknęła pierwszą rundę finansowania. Na dalszy rozwój innowacyjnej technologii syntetycznej platformy VLP pozyskała pieniądze od YouNick Mint Venture Capital oraz grupy inwestorów prywatnych. Fundusze przeznaczy na opracowanie własnej syntetycznej platformy opartej na cząstkach wirusopodobnych, która w przełomowych eksperymentach na zwierzętach wykazała możliwość jej wykorzystania do produkcji zarówno szczepionek nowej generacji, jak i nowatorskich nośników leków.
Czytaj więcej
Podawanie szczepionki na Covid-19 w określony sposób zwiększa jej skuteczność. Naukowcy odkryli, że ważne jest, w które ramię się ją wstrzyknie. Może to dotyczyć także szczepionek na inne choroby.
Najważniejsze programy badawcze nCage to opracowanie szczepionek skojarzonych zapewniających trwałą, wieloletnią ochronę przed wirusami układu oddechowego, w tym RSV, SARS-CoV-2 i grypy. Celem nCage jest stworzenie szczepionki w formie pojedynczego i jednorazowego podania, aby zapewnić jak najwyższą ochronę przed hospitalizacją z powodu wirusowych chorób układu oddechowego w populacji starszych pacjentów. Jak wyjaśnia Jonathan Heddle, dyrektor naukowy i współzałożyciel nCage, możliwość „projektowania” białek stanowi olbrzymi krok naprzód w rozwoju leków biotechnologicznych.
– Zdolność do opracowywania i projektowania białek, z wykorzystaniem strukturalnych baz danych i analizy AI, pozwoli na osiągnięcie znaczących postępów w opracowywaniu nowych leków – podkreśla. – Nasze klatki białkowe są pierwszymi z fali rewolucyjnych pomysłów, które zmienią medycynę – przekonuje.