Stworzony przez Polaka finansowy gigant wychodzi z kryzysu

Założony przez przez Sebastiana Siemiątkowskiego w Szwecji fintech najgorsze ma już za sobą, szybko się rozwija i szykuje do giełdowego debiutu.

Publikacja: 28.02.2024 17:21

Sebastian Siemiątkowski, założyciel fintechu Klarna

Sebastian Siemiątkowski, założyciel fintechu Klarna

Foto: mat. pras.

Klarna ogłosiła właśnie wyniki za 2023 r., w których poinformowała, że co prawda odnotowała piątą z rzędu roczną stratę, ale wyniosła ona ok. 240 mln dol. i była decydowanie mniejsza niż w 2022 r. Wtedy było to niemal 1 mld dol. Założona w 2005 r. Klarna regularnie przynosiła zyski aż do 2019 r., kiedy to rozpoczęła agresywną i kosztowną ekspansję w USA. Firma tnie koszty i zmniejszyła liczbę pracowników do 4201 na koniec 2023 r. z 5441 rok wcześniej.

Klarna wychodzi z dołka

Firma Siemiątkowskiego była jeszcze kilka lat temu najcenniejszą prywatną grupą technologiczną w Europie. Znana jest z rynku płatności odroczonych BNPL - jako pierwsza wprowadziła na taka skalę usługę pozwalającą odsunąć płatność za zakupy internetowe o 30 czy nawet 60 dni. W efekcie przychody Klarny rosły szybko, w miarę rosnącej popularności takiej usługi. W Polsce niedawno operator zawarł partnerstwo z systemem płatności za e-zakupy PayU.

Czytaj więcej

Polak stworzył finansowego giganta. Jego Klarna ma teraz problem

O ile jeszcze podczas pandemii spółka rosła jak na drożdżach, to późniejszy wzrost stóp procentowych uderzył w sektor fintech, powodując załamanie wyceny Klarny z 46 mld dol. w czerwcu 2021 r. do 6,7 mld dol. nieco ponad rok później. W Klarnie pojawiły się także napięcia z funduszem Sequoia Capital, największym akcjonariuszem firmy. Jego przedstawiciel Matthew Miller musiał odejść z zarządu.

Czas na giełdę i sztuczną inteligencję

Dyrektor generalny Sebastian Siemiątkowski powiedział w komentarzu do wyników, że pod koniec roku firma podjęła decyzję o inwestycji we wzrost w szczycie sezonu zakupowego i że będzie nadal mądrze inwestować na rzecz wzrostu, ale i skupiać się na efektywności kosztowej. W rozwoju ma pomóc skupienie się na wprowadzaniu sztucznej inteligencji.

Według Bloomberga firma rozmawia obecnie z instytucjami finansowymi i może wejść na giełdę w USA najwcześniej w trzecim kwartale tego roku, przy wycenie 20 mld dol. Firma ma obecnie 150 mln klientów.

Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie