Aktualizacja: 21.01.2025 01:48 Publikacja: 29.10.2024 06:09
Zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa generują ogromne ilości danych, których analiza jest czasochłonna. Z pomocą przychodzi AI
Foto: AdobeStock
Potencjał sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia jest gigantyczny i, co ważne, dostrzegane jest to nad Wisłą. W ciągu ostatnich pięciu lat sam udział polskich start-upów medycznych, pracujących w dziedzinie AI i ML (uczenia maszynowego), zwiększył się na rynku spółek technologicznych z branży AI z 30 do 64 proc. – podają w swoim raporcie Koalicja AI i Innowacji w Zdrowiu oraz Polska Federacja Szpitali.
Urządzenie polskiej firmy pozwoli sklonować głos i sprawi, że każdy będzie w stanie mówić własnym głosem w ponad 70 językach. Translator Q1, za którym stoi krakowska spółka, głęboko sięga do rozwiązań AI. Cel? Podbić międzynarodowe rynki.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Reakto, który opracował system szybkiego reagowania do ochrony obiektów z wykorzystaniem bezzałogowców, myśli o kosmosie, rolnikach, międzynarodowej ekspansji i giełdzie.
Cały ekosystem funduszy inwestycyjnych kuleje, ponieważ brakuje prywatnego kapitału – mówią eksperci. Prognozują jednak poprawę koniunktury w 2025 r.
Wirtualny nauczyciel matematyki, technologia uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym czy autonomiczne fabryki owadziego białka – to przykłady rodzimych innowacji, które będą przyciągać uwagę w 2025 r.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Czy w kraju rządzonym przez funkcjonariusza KBG taka nominacja może dziwić? Projektem rozwoju rosyjskiej gospodarki cyfrowej pokieruje były strażnik więzienny i oficer rosyjskiej bezpieki. Dostanie od Kremla równowartość 18 mld zł na cyfryzację Rosji.
Polscy producenci mięsa boją się napływu taniego mięsa z Niemiec – alarmują największe polskie związki branżowe. Niemcy, drugi co do wielkości producent mięsa w UE, mają problemy z eksportem mięsa z powodu pryszczycy.
Niemcy, którzy czerpią wiadomości za pośrednictwem TikToka, zdecydowanie rzadziej postrzegają Chiny jako dyktaturę, są mniej krytyczni wobec inwazji Rosji na Ukrainę i bardziej sceptyczni wobec zmian klimatu czy szczepionek niż użytkownicy innych mediów.
Najbardziej depresyjny dzień roku, czyli Blue Monday wcale nie musi taki być. Psycholożka radzi, jak zmienić podejście do niego, a także podpowiada, jak na co dzień dbać o swoje zdrowie psychiczne.
Donald Trump chce zawiesić przepisy blokujące TikToka, ale przez chwilę Amerykanie musieli sobie radzić bez popularnej platformy. W efekcie trwa niebywały boom na aplikacje VPN – to pokazuje, że znaleźli sposób na obchodzenie zakazu.
Krótkie dni i brak słońca u wielu osób powodują spadek nastroju. Przywykliśmy do tego, że od jesieni do wiosny miewamy gorsze dni, brak nam energii i chęci do działania. Często z tego powodu bagatelizujemy objawy, które mogą świadczyć o depresji – przewlekłej i trudnej do wyleczenia chorobie.
Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, na które według szacunków WHO cierpi około 280 mln ludzi na świecie. Choroba ta jest wynikiem interakcji wielu różnych czynników. W najnowszym badaniu naukowcy odkryli kolejne, do tej pory nieznane.
W przededniu zaprzysiężenia Donalda Trumpa najbogatszy człowiek świata, Elon Musk, który w administracji Trumpa ma stanąć na czele Departamentu Efektywności Rządu, spotkał się z wiceprezydentem Chin Hanem Zhengiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas