Ich Ctrl+Sky to obecnie jedyny system na świecie, który przeprowadza detekcję tzw. bezzałogowych statków powietrznych (BSP) jednocześnie za pomocą sensora radarowego 3D, akustycznego, wizyjnego i radiowego. – Umożliwia skuteczne wykrywanie i neutralizację wszystkich dronów komercyjnych, profesjonalnych i przemysłowych, zarówno sterowanych radiowo, jak i programowanych na misję po GPS – całą dobę, w każdych warunkach pogodowych – zaznaczają w Advanced Protection Systems (APS), firmie, która stoi za innowacyjnym i unikatowym rozwiązaniem.
Nic dziwnego, że z systemu gdyńskiej spółki korzystają m.in. norweski operator portów lotniczych, czeskie służby bezpieczeństwa czy wojska NATO.
Lukratywny biznes
APS działa na rynku, który dopiero raczkuje. Systemy do wykrywania i identyfikacji dronów w ofertach komercyjnych są dostępne zaledwie od kilku lat. Perspektywy rozwoju tej branży są jednak obiecujące. Szacuje się, że w 2023 r. ten rynek rocznie wart będzie już 1,6 mld dol. Obecny potencjał finansowy rynku samych dronów sięga nawet 100 mld dol. – prognozują analitycy Goldman Sachs. APS wszedł więc w obiecujący sektor.
Systemy do wykrywania i identyfikacji dronów w ofertach komercyjnych są dostępne zaledwie od kilku lat. Perspektywy rozwoju tej branży są jednak obiecujące. Szacuje się, że w 2023 r. ten rynek rocznie wart będzie już 1,6 mld dol.
Spółkę, która specjalizuje się m.in. w cyberbezpieczeństwie przestrzeni powietrznej, założyli ponad trzy lata temu Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm – uznani eksperci z dziedziny elektroniki i komercjalizacji wynalazków. Poznali się na Politechnice Gdańskiej i zaprzyjaźnili. Klemm, choć w młodości był sportowcem (grał w piłkę ręczną w drużynie MMTS Kwidzyn), postawił na naukę. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie na prestiżowej uczelni technicznej w Zurychu obronił doktorat. Potem pracował na uniwersytecie w Bristolu. Piesiewicz z kolei zrobił doktorat na politechnice w Brunszwiku. Pracował m.in. w Niemczech w Instytucie Fraunhofera i we Włoszech (fundacja technologiczna Create-Net).