Polski sposób na wykrycie zarażonych

Bloomberg

Nasi naukowcy stworzyli aplikację z mapą obrazującą skalę ryzyka zakażenia koronawirusem. Ma pomóc w samoizolacji i unikaniu chorych.

Dziś brakuje nam wiedzy, czy w naszym najbliższym otoczeniu mogą być osoby o wysokim prawdopodobieństwie zakażenia wirusem, a które nie zostały poddane testowi. Z drugiej strony niedługo część osób wróci do pracy po kwarantannie i zwiększy liczbę kontaktów z innymi. To ryzyko. Sprostać tym wyzwaniom postanowili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – opracowali aplikację, która ma pomóc w sprawnym i bezpiecznym organizowaniu codziennego życie w dobie epidemii. Opracowali PolCOVID-19.

Aplikacja określi ryzyko

To internetowe narzędzie pomagające identyfikować objawy zakażenia koronawirusem i wskazujące stopień ryzyka zakażenia na podstawie samooceny dokonywanej przez użytkowników. Wyróżnikiem aplikacji jest mapa Polski obrazująca, w których rejonach jest najwięcej osób z objawami zakażenia. Wskazuje ryzyko natrafienia na chorych w najbliższej okolicy.

CZYTAJ TAKŻE: Polska AI pierwsza na świecie oszacuje ryzyko w ubezpieczeniach

– Użytkownik wypełnia prosty kwestionariusz dotyczący m.in. ogólnego samopoczucia, objawów choroby lub ich braku, a także innych istotnych czynników, które mogą sprzyjać zakażeniu koronawirusem. Aplikacja podpowie, w której z czterech grup ryzyka dana osoba się znajduje: wysokiego, podwyższonego, możliwego czy umiarkowanego. Na tej podstawie PolCOVID-19 zaprezentuje rekomendacje przygotowane na podstawie m.in. zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i głównego inspektoratu sanitarnego – wyjaśnia dr Karolina Chwiałkowska, współtwórczyni aplikacji.

dr hab. Mirosław Kwaśniewski, mat. pras.

Według niej dzięki tym krokom każda osoba może skuteczniej zinterpretować swoje objawy, bardziej świadomie zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych przeciw zakażeniu koronawirusem oraz dowiedzieć się więcej o możliwej profilaktyce.

Dostępna przez przeglądarkę aplikacja to efekt współpracy genetyków, immunologów i bioinformatyków związanych z polskimi ośrodkami badawczymi. Liderem projektu jest dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To genetyk i biolog molekularny, twórca Imagene.me, firmy opracowującej nowoczesne badania genetyczne i rozwiązania w obszarze medycyny spersonalizowanej i tzw. interwencji behawioralnej.

Współpracująca z nim Karolina Chwiałkowska, biotechnolog Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, realizuje prace badawcze dotyczące epigenetyki, jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.

Co przyniesie przyszłość

Ale interpretacja objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem to nie wszystko, co potrafi PolCOVID-19. Aplikacja ma więcej możliwości – z anonimowych danych powstaje bowiem wirtualna mapa Polski, która pokazuje, jaki odsetek osób o najwyższym ryzyku zakażenia znajduje się w danym mieście lub powiecie. Użytkownik może zapoznać się także z rozkładem objawów chorobowych na interesującym go obszarze. Twórcy PolCOVID-19 twierdzą, że narzędzie może zatem wesprzeć działania prewencyjne rządu i pozwolić na jeszcze lepsze planowanie działań w trakcie epidemii. – To ważne, by mieć świadomość, że w naszym najbliższym otoczeniu mogą być osoby o wysokim prawdopodobieństwie zakażenia wirusem. Wówczas lepiej rozumiemy potrzebę izolacji lub szczególnej ostrożności – tłumaczy dr hab. Mirosław Kwaśniewski.

CZYTAJ TAKŻE: Polski detektor gorączki rusza na front walki z koronawirusem

Naukowiec podkreśla, że dane zbierane przez aplikację są zanonimizowane, a mapa pokazuje je wyłącznie w skali powiatu lub miasta. Dzięki temu każdy może uzyskać wiedzę o sytuacji w swoim regionie bez informowania innych użytkowników o indywidualnych objawach. Naukowcy wykorzystają wyniki do dalszych analiz. – Chcemy lepiej zrozumieć charakter tej choroby, aby skuteczniej radzić sobie z nią teraz i przygotować się na to, co przyniesie przyszłość. Zebrane dane zostaną wykorzystane do analiz statystycznych i badań naukowych dotyczących oceny predyspozycji do zachorowania na Covid-19 i samego przebiegu choroby – zaznacza Kwaśniewski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Toshiba zainwestuje w Polsce. Japończycy zaczynali od lalek

Twórca pierwszego produkowanego seryjnie laptopa czy telewizora 3D, który nie wymaga specjalnych okularów, zainwestuje ...

Ulubiony kierowca i 50 dol. za spóźnienie. Pandemia przycisnęła Ubera

Platforma łącząca pasażerów z kierowcami uruchomi w ciągu najbliższych dni nową funkcję. Chodzi o możliwość ...

Nadchodzi świat cyborgów. Kto chce ulepszania ciała?

Prawie dwie trzecie mieszkańców najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej rozważyłoby wyposażenie ludzkiego ciała w ...

Najnowsze dane o polskiej reklamie. Google i Facebook zacierają ręce

2,4 mld zł wydali reklamodawcy w polskim internecie w I półroczu tego roku – ...

Wiceprzewodnicząca KE: Sztuczna inteligencja musi być etyczna

Mamy różne przepisy odnoszące się do zdrowia i bezpieczeństwa. Ale czy one wystarczą w ...

Maska, która tłumaczy. Genialny pomysł Japończyków

To rewolucja na rynku masek. Firmy technologiczne wykorzystują moment i – w związku z ...