Polskie komory pomogą w walce z koronawirusem

Startup Omnioxy chce, by każdy Polak miał łatwy dostęp do terapii tlenem. Ale planuje też zagraniczną ekspansję swoich innowacyjnych komór hiperbarycznych.

Publikacja: 18.08.2020 08:35

Startup Omnioxy ze swoją innowacyjną kapsułą regeneracyjną.
Ma plan, by zostać liderem rynku komór h

Startup Omnioxy ze swoją innowacyjną kapsułą regeneracyjną. Ma plan, by zostać liderem rynku komór hiperbarycznych w regionie.

Foto: mat. pras.

Kiedyś urządzenia tego typu kosztowały setki tysięcy złotych, można było z nich skorzystać jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych, a na terapię czekało się kilka miesięcy. Teraz gdański startup tworzy tańszą i ogólnodostępną alternatywę. Spółka braci Cegielskich, choć powstała raptem rok temu, już sprzedała 80 komór.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjscy hakerzy polują na szczepionkę na koronawirusa

– Nasza komora hiperbaryczna towarzyszyła Arkadiuszowi Lindnerowi podczas ostatniego Rajdu Dakar, pomaga wrócić do formy gwieździe ligi żużlowej Grzegorzowi Zengocie z Motoru Lublin, korzysta z niej także topowy zawodnik ekstremalnych biegów górskich Marcin Świerc – wylicza Adam Cegielski, prezes Omnioxy. I podkreśla, że jego ambicją jest, by w przyszłości każdy Polak miał łatwy i szybki dostęp do takiej technologii.

Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda regeneracyjna polegająca na oddychaniu tlenem o zwiększonym stężeniu w warunkach ciśnienia wyższego niż atmosferyczne. Lepsze dotlenienie organizmu oraz dystrybucja tlenu do wszystkich (nawet tych uszkodzonych) tkanek pobudza odnowę całego ciała.

Skąd pomysł na biznes? Twórcy komór Omnioxy twierdzą, że stoi za tym historia rodzinna. – Gdyby parę lat temu ktoś powiedział nam o tej terapii, może nasza mama wciąż by z nami była. Straciliśmy ją po trzecim udarze. Niestety, wtedy niewiele jeszcze słyszano o takiej rehabilitacji – mówi Cegielski.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki gigant inwestuje w polski startup. I pomoże w ekspansji

Spółka zatrudnia niemal 20 osób, a zysk inwestuje w rozwój innowacji. Ma też plany na podbój kolejnych rynków – chce wyjść do krajów sąsiedzkich i na rynki bałtyckie.

Trzon startupu stanowi dwójka braci, którzy wcześniej przez 11 lat prowadzili firmę inżynieryjną. Adam współtworzył markę Techjet, jednego z liderów w branży maszyn do cięcia strumieniem wody w Polsce. Ale to jego nowy biznes okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w ciągu pierwszego roku działalności spółka przyniosła zysk, a przychody sięgnęły 3,4 mln zł.

Omnioxy to tzw. łagodne komory, charakteryzujące się niższym ciśnieniem niż te stosowane w placówkach medycznych, ale nadają się dla sportowców, rehabilitacji osób po udarze czy chorych z trudno gojącymi się ranami. A być może wkrótce znajdą nowe zastosowanie. Już sprawdzają się w walce z koronawirusem. Jak wskazuje prezes Omnioxy, ostatnie przełomowe badania izraelskich naukowców przynoszą kolejne rewelacje: terapie tlenem hiperbarycznym opóźniają efekty starzenia mózgu. – To nadzieja nie tylko dla chorych dla Alzheimera czy demencję, ale ogólnie dla wszystkich osób w wieku 65+ – przekonuje Adam Cegielski.

Europa dopiero poznaje korzyści płynące z tego rodzaju tlenoterapii

Jak przebiega sama terapia? Kuracjusz zamykany jest w komorze, gdzie w wygodnej pozycji przyjmuje dawki skoncentrowanego tlenu w bezpiecznych dla organizmu blokach czasowych. Gdański startup zadbał też o tych z problemem klaustrofobii i wyposażył komory w większą niż normalnie liczbę okienek.

Europa dopiero poznaje korzyści płynące z tego rodzaju tlenoterapii. W USA jest to uznana i popularna metoda, o czym świadczy aż 12 tys. komór dostępnych na tamtejszym rynku. Dlatego Omnioxy w przyszłym roku szykuje ekspansję. Na razie zbiera fundusze na dalszy rozwój. Spółka przygotowuje się właśnie do emisji akcji. Firma braci Cegielskich planuje także uruchomienie w Polsce produkcji nowych serii komór hiperbarycznych, a to wiąże się z inwestycjami w badania i rozwój, certyfikację, wyposażenie hali produkcyjnej i powiększenie zespołu.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma inwestuje w belgijskiego startupa. Poskromi światło

– W rok osiągnęliśmy gigantyczny progres, staliśmy się liderami branży łagodnych komór hiperbarycznych w kraju. Emisja to kolejny krok. Chcemy być numerem jeden nie tylko w Polsce, ale w całym regionie – przekonuje prezes Omnioxy.

Kiedyś urządzenia tego typu kosztowały setki tysięcy złotych, można było z nich skorzystać jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych, a na terapię czekało się kilka miesięcy. Teraz gdański startup tworzy tańszą i ogólnodostępną alternatywę. Spółka braci Cegielskich, choć powstała raptem rok temu, już sprzedała 80 komór.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjscy hakerzy polują na szczepionkę na koronawirusa

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie