Polska opaska na chorobę wieńcową. Wynalazek w cieniu polityki

Przez aferę wokół SimpliCardiac wynalazek startupu znalazł się w cieniu. Teraz będzie o nim głośno?
Ahmad RDT

SimpliCardiac opracował innowacyjną opaskę, która pomoże w walce z chorobą wieńcową. Jednak głośno zrobiło się o nim za sprawą powiązań z rodziną ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Były już szef resortu zdrowia był udziałowcem w dwóch spółkach swojego brata Marcina – Vestera i Szumowski Investments. Gdy wszedł do rządu, pozbył się udziałów, które przejęła jego żona. I właśnie ten duet: Anna i Marcin, czyli żona i brat Łukasza Szumowskiego, dalej prowadził biznesy. Szumowski Investment w swoim portfelu miał m.in. startup SimpliCardiac. Jak twierdziła „Gazeta Wyborcza”, założona w 2011 r. spółka otrzymała nielegalnie 1,2 mln zł pożyczki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Afera wybuchła w maju. Z końcem sierpnia startup, którym kieruje Andrzej Białkowski-Miler, pozyskał jednak finansowanie od inwestorów i spłacił dług. Kontrowersje mimo to pozostały. Tymczasem w ogniu politycznej burzy SimpliCardiac opracował rozwiązanie, które może się stać ważnym elementem walki z chorobami serca.

Patenty w Polsce, USA oraz w Chinach

Ów innowacyjny produkt to SimpliRadial – specjalistyczna opaska służąca do zamykania tętnicy promieniowej po cewnikowaniu serca w trakcie leczenia jednej z najpoważniejszych chorób serca, jaką jest choroba wieńcowa (na świecie co roku wykonuje się nawet 20 mln zabiegów cewnikowania serca). Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn zawału i z jej powodu co roku w Polsce umiera ok. 40 tys. osób. SimpliCardiac, po zdobyciu pieniędzy od inwestorów i spłacie pożyczki NCBR, przystępuje do rynkowej ofensywy.

CZYTAJ TAKŻE: Polsko-białoruski startup rozpoczyna światową ekspansję

– Już w 2015 r. pozyskaliśmy 1,2 mln zł finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach pilotażowego programu Bridge Classic. Przeznaczyliśmy te pieniądze na prace badawczo-rozwojowe nad opaską uciskową oraz na finansowanie procedur patentowych i obecnie nasze rozwiązanie opatentowane jest m.in. w Polsce, USA i Chinach. Pozyskane właśnie kolejne finansowanie i spłata pożyczki z NCBR wraz z 260 tys. zł odsetek pozwoli nam wejść w kolejny etap rynkowej ekspansji – jesteśmy już w trakcie rozmów z kilkudziesięcioma firmami z całego świata zainteresowanymi naszą technologią, a w najbliższych miesiącach uruchamiamy prace nad kolejnymi urządzeniami medycznymi – tłumaczy Białkowski-Miler.

Prezes SimpliCardiac to absolwent biotechnologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych komercjalizacji nauki i technologii (MSSCT). Od ośmiu lat specjalizuje się w zarządzaniu innowacjami. Wcześniej był m.in. specjalistą ds. transferu technologii w Instytucie Nenckiego PAN. Poza SimpliCardiac założył również kilka innych spółek typu spin-off (Glia i IMNTA).

Szansa na zmniejszenie liczby zawałów

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zgonów w ujęciu globalnym z powodu choroby wieńcowej wzrośnie z 7,1 w 2002 r. do aż 11,1 mln w roku 2020. Choroba wieńcowa to niedokrwienie mięśnia sercowego, a co za tym idzie – jego niedotlenienie i martwica. Preferowaną metodą leczenia jest tu leczenie interwencyjne polegające na udrożnieniu zablokowanej tętnicy doprowadzającej krew do serca za pomocą cewnika.

– Ostatnim etapem zabiegu jest zatamowanie krwi tętniczej. Do tej pory stosowano opaski uciskające tętnicę pośrednio. Nasza opaska SimpliRadial wprowadza pionierskie podejście i uciska tętnicę bezpośrednio, co daje dużo lepsze efekty i mniej powikłań – mówi prof. Mariusz Kruk, współtwórca startupu.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup przeniesie ginekologów i onkologów w świat 3D

Jak podkreśla, optymalizacja leczenia choroby jest jednym z największych wyzwań współczesnej kardiologii i medycyny. Jego zdaniem cewnikowanie przez tętnicę promieniową generuje mniej powikłań i niższe koszty niż alternatywna metoda przez tętnicę udową. Jest też preferowane przez pacjentów, gdyż oznacza krótszy pobyt w szpitalu.

– Rozwiązanie SimpliRadial optymalizuje jeden z kluczowych elementów takiego zabiegu, jest więc odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania pacjentów, lekarzy i firm medycznych obecnych na rynku kardiologii interwencyjnej – przekonują twórcy warszawskiego startupu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowa strata Ubera

W II kwartale firma oferująca usługi płatnych przejazdów osiągnęła stratę na poziomie 5,24 mld ...

Fatalny początek roku Samsunga

I kwartał br. nie przyniósł koreańskiemu koncernowi dobrych informacji. Zapotrzebowanie na smartfony i pamięci ...

Wietnamscy hakerzy zaatakowali NBP

Serwery Narodowego Banku Polskiego wcale nie należą do najbezpieczniejszych. Tak przynajmniej twierdzi grupa cyberprzestępców, ...

Składane ekrany to rewolucja. Po Samsungu wprowadzą je inni producenci

Galaxy Fold jest nieporęczny, brzydki i drogi. Mimo to najnowszy sprzęt Samsunga stanowi przełom ...

SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie. To nowa era internetu?

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego internetu, który ma zapewnić dostęp do sieci z każdego zakątka ...

Twórcy polskiego Groupona i Travelista wydepilują za miliony

Tomasz Kucharski oraz Paweł Tymczyna ruszyli z nowym biznesem – największą w Polsce siecią ...