Polacy dbają o zdrowie zdrowie w pandemii. Te startupy na tym korzystają

bloomberg

Epidemia i związany z nią lockdown wymusiły zmianę sposobu życia wielu osób. Biznes szybko dostosował się do nowych warunków, oferując wiele usług zdalnie. Rodzime startupy online proponują już m.in. psychoterapie czy zajęcia fitness.

Firma założona przez Michała Gębalę i Kamila Bąka od kilku lat skupia się na rozwijaniu nowych technologii dla branży fitness. Ale to ostatnio zajęła się wdrożeniem dwóch innowacyjnych rozwiązań – wirtualnego asystenta treningowego i systemu do umawiania zdalnych treningów z trenerami personalnymi. Start wypadł w wymarzonym momencie – platforma ruszyła bowiem w marcu, pojawiając się w okresie, gdy większość Polaków musiała zrezygnować z dotychczasowych form aktywności ze względu na Covid-19.

Coraz więcej pomysłów na biznesy online

Startup FitAdept, bo o nim mowa, na platformę do umawiania i prowadzenia indywidualnych treningów online oraz narzędzie optymalizacji planów treningowych pozyskał kilka tygodni temu 1 mln zł od funduszu AgriTech Hub. Inwestycję wsparło również trzech aniołów biznesu. Jak tłumaczy Marcin Woźniak, prezes funduszu VC, alternatywne formy aktywności poza siłownią oraz śledzenie własnych postępów fizycznych już teraz wpływają na kształt sektora fitness w Polsce i na świecie, a ostatnie miesiące tylko potwierdziły, że wykorzystanie nowych technologii w tej branży jest nieuniknione i może uratować ją przed kryzysem. – FitAdept przeszedł trudną próbę ostatniego lockdownu, dowodząc, że posiada produkt dostosowany do zmieniających się realiów. To skłoniło nas do inwestycji – wyjaśnia.

CZYTAJ TAKŻE: Serce i płuca podpięte do smartfona. Nowe narzędzia medycyny

Na fali pandemicznej popularności zdalnych usług, która zmienia przyzwyczajenia wielu osób, płynie również biznes Wellbee. Pod tą nazwą kryje się platforma psychoterapeutyczna, która ruszyła w ubiegłym tygodniu. Jej uruchomienie właśnie teraz nie jest przypadkowe. Poza pandemią, która napędza wszelkie e-usługi, na najbliższy piątek przypada Światowy Dzień Psychoterapii.

startup Michała Gębali (z lewej) i Kamila Bąka przenosi świat fitnessu do internetu

Za nowatorskim przedsięwzięciem stoją Paweł Chrzan i Grzegorz Skuza. Ten pierwszy kierował działem badań i rozwoju w jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich startupów – firmie Booksy, a poprzednio pracował m.in. dla Facebooka i Google’a. Z kolei Skuza to marketer z 14-letnim doświadczeniem, który na koncie ma współpracę m.in. z Mercedes-Benz.

Obaj stworzyli platformę, która w założeniu ma usuwać bariery w dostępie do psychoterapii, łącząc pacjentów z indywidualnie dobranymi terapeutami.

– Digitalizacja sektora usług coraz bardziej przyspiesza. To, co wyróżnia Wellbee na tle innych firm wpisujących się w ten trend, to zaoferowanie usługi, która w realny sposób wpłynie na poprawę jakości życia jej użytkowników – komentuje Radosław Czyrko, partner zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder (THCP).

CZYTAJ TAKŻE: W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Startup pozyskał właśnie od funduszu 1 mln zł na rozwój.

– Już od pierwszej rozmowy na temat Wellbee wiedziałem, że to będzie wyjątkowy projekt. Obserwując kryzys egzystencjalny otaczających mnie ludzi oraz przeżywając swój własny, doszedłem do wniosku, że to najbardziej wartościowa rzecz, jaką mogę stworzyć. Potrzeby społeczeństwa w tym zakresie okazują się znacznie większe, niż nam się wydawało. Chcemy pomóc indywidualnie każdemu, kto takiej pomocy potrzebuje i wierzymy, że w zamierzonej skali nasze działania doprowadzą do istotnej, globalnej zmiany społecznej – mówi Paweł Chrzan.

CZYTAJ TAKŻE: Pakiet medyczny dla psa? Warszawski startup wywęszył okazję

Jak zaznacza, badania wskazują, że terapia prowadzona online w wybranych nurtach jest równie skuteczna jak ta offline. – Liczę, że Wellbee nie tylko zwiększy dostępność psychoterapii, ale będzie wartościowym narzędziem, dzięki któremu sytuacja osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychicznie ulegnie realnej, jakościowej poprawie – dodaje Grzegorz Skuza.

Weterynarz w sieci

Dzięki lockdownowi swoje skrzydła w usługach online rozwija też HiPets. Startup uruchomił właśnie e-rezerwacje wizyt u weterynarzy. To pierwszy etap rozwoju platformy dla właścicieli zwierząt, w której znajdą oni najważniejsze usługi i informacje niezbędne w opiece nad zwierzętami. Docelowo będzie można umawiać wizytę u behawiorysty, rezerwować psi hotel, lokalizować miejsca przyjazne zwierzakom, a także zamieszczać ogłoszenia, kupować produkty dla pupili, czy umawiać się na wspólne spacery z innymi właścicielami psów.

– W Polsce na weterynarza przypada ponad 800 psów i kotów. W dobie pandemii, gdy kolejki w poczekalni są zagrożeniem dla zdrowia, możliwość rezerwacji wizyty na konkretną godzinę to rozwiązanie bardzo potrzebne. Zaczynamy w Warszawie, ale w planach mamy ekspansję na inne miasta europejskie i za ocean – podkreśla Dorota Rymaszewska, założycielka HiPets, która wcześniej związana była z Procter & Gamble, Coders Lab czy Booksy. W nowatorski projekt zainwestował już fundusz SMOK Ventures.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrowersyjny milioner stworzy kryptowalutowe miasto-państwo

Blockchainowa firma chce zbudować na pustyni w Nevadzie futurystyczne miasto z własnym rządem, sądami, ...

Chuck Norris wciąż w grze. Powraca jako dowódca czołgu

Jedna z najpopularniejszych gier wideo jeszcze bardziej wzmocni swoją rozpoznawalność. Mowa o „World of ...

Huawei obchodzi Google`a. Teraz czas na mapy

Chiński gigant, zmagający się z oskarżeniami o szpiegostwo i „sankcjami”, będącymi elementem wojny handlowej ...

Powstaje Koalicja na rzecz Telemedycyny

List intencyjny podpisany przez przedstawicieli Fundacji Wygrajmy Zdrowie i Microsoft ma być pierwszym krokiem ...

Kursk zbiera mieszane oceny

Gra przygodowo-dokumentalna od studia Jujubee od środy jest dostępna na rynku. Gra została wydana ...

Kto rządzi internetową reklamą w Polsce? To dwóch gigantów

Facebook i Google sięgnęły w 2018 roku po ponad połowę wydatków reklamodawców na promocję ...