Król mikrosatelitów znad Wisły

Rafał Modrzewski, współzałożyciel startupu Iceye, chce stworzyć konstelację mikrosatelitów obserwacyjnych
mat. pras.

Polsko-fiński startup z branży kosmicznej tylko w tym roku planuje wynieść na orbitę cztery satelity, a w 2021 r. przynajmniej osiem kolejnych. Dotąd spółka na swoje projekty zebrała aż 152 mln dol.

Iceye wyrósł na jednego ze światowych liderów w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych (SAR). Dzięki tej technologii dostarcza dane, które umożliwiają firmom i instytucjom przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeń.

CZYTAJ TAKŻE: Leopard z Gliwic rusza w kosmos

Jak twierdzi Rafał Modrzewski, prezes polsko-fińskiego startupu, biorąc pod uwagę skalę zmian klimatycznych, które znacząco wpływają na warunki pogodowe, rolnictwo, życie w miastach oraz wiele innych aspektów działalności człowieka, istnieje pilna potrzeba dostępu do globalnych informacji w czasie rzeczywistym. I Iceye to robi.

Powstaje polsko-fińska konstelacja

Spółka centralę ma w Espoo w pobliżu Helsinek, jednak wiele kluczowych obszarów działalności startupu jest realizowanych w Polsce. Liczący ponad 40 osób zespół tworzy Laboratoria Inżynierii Kosmicznej, Centrum Operacji Satelitarnych oraz Centrum Wsparcia Klienta. Rodzimi inżynierowie odgrywają istotną rolę w procesie produkcji kluczowych systemów satelitów Iceye. – Obecna infrastruktura oraz kompetencje Iceye Polska umożliwiają prowadzenie procesu produkcji satelitów na terenie kraju – podkreśla Modrzewski.

Współzałożyciel Iceye stworzył firmę, która samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie jest ich operatorem. Inżynierom udało się zredukować czas niezbędny do produkcji pojedynczego mikrosatelity do kilku miesięcy. Od udanego startu pierwszego satelity w 2018 r. spółka dostarcza zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie. Ów satelita był pierwszym małym pojazdem tego typu (o wadze nieprzekraczającej 100 kg) wyposażonym w radar SAR.

Współzałożyciel Iceye stworzył firmę, która samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie jest ich operatorem

Ale na tym nie koniec. Tylko w tym roku firma planuje wyniesienie na orbitę czterech nowych obiektów, a w przyszłym roku – co najmniej ośmiu. Powstanie prawdziwa polsko-fińska konstelacja (dotychczas startup umieścił na orbicie pięć misji satelitarnych). Jak podkreśla Rafał Modrzewski, w efekcie firma już dziś umożliwia rozwiązywanie problemów, które wpływają na życie milionów ludzi na całym świecie. – W 2021 r. zagwarantujemy rewizytę dla każdego miejsca na Ziemi minimum cztery razy dziennie – dodaje.

Miliony na satelity

Startup nie narzeka na brak pieniędzy na ekspansję. Firma zamknęła dopiero co trzecią serię finansowania w wysokości 87 mln dol. Zainwestowały m.in. fundusze: True Ventures, New Space Capital, Luxembourg Future Fund czy OTB Ventures. Adam Niewiński, partner zarządzający tego ostatniego, mówi wprost: ta firma regularnie udowadnia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i potrafi sięgać gwiazd.

Wcześniej w ten kosmiczny biznes zainwestował m.in. Finnish Industry Investment. Znacząca część finansowania z jego strony jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. W sumie łączna wartość wszystkich środków pozyskanych dotychczas przez Iceye sięga imponującej kwoty 152 mln dol. Dzięki finansowaniu firma planuje rozwój swoich zdolności obrazowania Ziemi oraz rozpoczęcie produkcji w USA.

CZYTAJ TAKŻE: NASA ma ambitny plan. Za 4 lata wyśle pierwszą kobietę na Księżyc

Iceye działa od 2015 r. Modrzewski biznes założył z kolegą ze studiów. Pekka Laurila, bo o nim mowa, razem z Polakiem pracował na Uniwersytecie Aalto nad projektem budowy fińskiego nanosatelity. I tak się zaczęło. Dziś ich satelity wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych, a firma na koncie ma np. projekt mający na celu monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych.

Startup, poza Polską i Finlandią, prowadzi też działalność w centrach w Stanach Zjednoczonych i W. Brytanii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie czyszczą internet z chińskich firm i aplikacji

Amerykański Departament Stanu ogłosił rozszerzenie programu „Czystej Sieci” mającego za zadanie ochronę amerykańskich sieci ...

Hotel za gościa wrzuci zdjęcia na Instagrama

W kilkunastu hotelach sieci ibis turysta nie musi się już martwić o relacjonowanie swojego ...

Koncerty gwiazd wchodzą do wirtualnego świata

Pandemia i „Fortnite” rewolucjonizują masowe wydarzenia kulturalne. Występy gwiazd, jakie znaliśmy do tej pory, ...

Twórca Pracuj.pl inwestuje w AI

Warszawska spółka dostarczająca zaawansowane narzędzia i dane w obszarze SEO, e-commerce oraz tzw. content ...

Tokeny NFT trafiają do gier. Dzięki Polakom

Nowa gra o przygodach Zorro, za którą stoi rodzimy game developer, może być pierwszym ...

Naukowcy stworzyli robota-rybę ze sztuczną krwią. Może polecieć w kosmos

Naukowcy z dwóch amerykańskich uczelni stworzyli niezwykłego robota-rybę, który jest zasilany sztuczną krwią. Może ...