Twórca firmy McAfee i pionier antywirusów aresztowany

Bloomberg

John McAfee, twórca pierwszego programu antywirusowego, a przy tym niezwykle barwna i kontowersyjna postać trafia za kraty. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył go o uchylanie się od płacenia podatków i oszustwa finansowe.

Do zatrzymania doszło w Hiszpanii. Teraz biznesmena czeka ekstradycja do USA. Grozi mu do pięciu lat więzienia za każdy z pięciu zarzutów oraz 100 tys. dol. grzywny.

John McAfee, przedsiębiorca zajmujący się cyberbezpieczeństwem i kryptowalutami, podejrzany jest m.in. o unikanie podatków w latach 2014-2018, a także o ukrywanie swoich dochodów. Szacuje się, że chodzi o ponad 23 mln dol. dochodów z tytułu „promowania sprzedaży pewnej liczby tokenów ICO bez ujawniania, że otrzymywał za to zapłatę”, a także wykonane prace konsultingowe i sprzedaż praw do jego biografii, na podstawie której miałby być nakręcony film.

CZYTAJ TAKŻE: „Covid-19 nie atakuje czarnoskórych”. Twitter usuwa fakenewsy celebrytów

Amerykańskie służby skarbowe twierdzą, że biznesmen świadomie próbował uniknąć podatku dochodowego należnego rządowi federalnemu. Zaznaczają przy tym, że zarzuty dotyczą tylko osoby Johna McAfee, a nie firmy noszącą jego nazwisko. Oskarżenie o współudział w transferze nielegalnych pieniędzy objęło ponadto osobistego ochroniarza kryptomilionera – Jimmego Watsona Jr.

Śledztwo przeciwko McAfee prowadzi też Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która oskarża przedsiębiorcę o nielegalne promowanie kryptowalut.

John McAfee rozgłos zdobył w latach 80. i 90. jako programista i twórca firmy McAfee, która opracowała pierwszego komercyjnego antywirusa. Założył ją w 1987 r., ale już w 1994 r. wycofał się z zarządu spółki. Przeniósł się do Belize, gdzie mieszkał przez kilka lat. Kraj opuścił, bo był podejrzewany o zamordowanie swojego sąsiada. Przeniósł się do Gwatemali.

CZYTAJ TAKŻE: Zabójcza pomyłka hakerów-szantażystów. Zaatakowali szpital

Ekscentryczny milioner w ostatnich latach słynie z kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi. Niedawno ogłosił np., że Covid-19 nie atakuje osób czarnoskórych, ponieważ jest to… chiński wirus. Wcześniej deklarował, że rozwikła tajemnicę twórcy Bitcoina i przekonywał, że zdołał już namierzyć człowieka ukrywającego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. 75-letni McAfee to były kandydat na prezydenta USA z 2016 r. O nominację starał się także w 2020 r., bezskutecznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dzieci były zmuszane do składania urządzeń Amazona po nocach

Dostawca giganta miał wykorzystywać pracę dzieci wbrew przepisom. Amazon „prowadzi pilne dochodzenie”. Podobnie jak ...

Robot-krab zaopiekuje się kwiatkami

Masz dość przenoszenia doniczek z roślinami w bardziej nasłonecznione miejsce mieszkania? Startup Vincross ma ...

Rosyjski komunikator Telegram może zatopić Macrona. Kto za nim stoi?

Prezydent Francji używał do prywatnych rozmów zupełnie nieautoryzowanego komunikatora Telegram, stworzonego przez rosyjskiego biznesmena ...

Armia USA buduje superlasery bojowe o wielkiej mocy

Pentagon zapowiedział budowę lasera o niespotykanej obecnie mocy 300 kilowatów. Wejdzie do służby za ...

Sposób na efektywne zarządzanie pracą serwisu

Skrócenie czasu realizacji zleceń serwisowych, zwiększenie jakości i rentowności na każdym etapie realizowanej usługi ...

Kobiety zdominowały gry mobilne

Polski gracz jest wykształcony, wcale nie najmłodszy, równie często to kobieta, jak i mężczyzna ...