Platforma Donateo to rodzaj cyfrowej puszki, do której można przekazywać datki na cele charytatywne. Urządzenia już pojawiają się w centrach handlowych.
Za projektem Donateo stoi fintechowy startup BetterPOS Polska. Wykorzystuje on pierwszą w Polsce cyfrową „puszkę” do zbierania datków z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych. Wyposażona w terminal płatniczy, umożliwia oddanie datku na wybrany cel. Urządzenie działa poprzez aplikację, która w przejrzysty i intuicyjny sposób prowadzi przez proces płatności na rzecz wybranej fundacji.
Rozwiązanie wymyślił Krzysztof Adamski, który prowadził też inne projekty związane głównie z usługami finansowymi. – Na początku wymyśliłem puszkę która jest świetnym narzędziem dla fundacji aby przez swoich wolontariuszy zbierać pieniądze gotówkowo i bezgotówkowo. Później stworzyliśmy platformę Donateo, która miała na celu zgromadzić wiele fundacji w jednym urządzeniu, aby darczyńca mógł wybrać to, co chciałby wspierać – mówi Adamski.
CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy-szantażyści filantropami. Ruszyło ich sumienie?
Donateo jest finansowane ze środków własnych, ale w związku z planami dużej ekspansji prowadzone są już rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Już teraz cyfrowe „puszki” od Donateo są w centrach handlowych zarządzanych przez Ceetrus, pojawią się też w Galerii Dominikańskiej i Galerii Grunwaldzkiej we Wrocławiu. Firma przyznaje, że finalizowana jest umowa w sprawie wstawienia automatów do przekazywania datków w jednej z największych sieci sklepów.

– Bardzo często każdy z nas chciałby, również pod wpływem impulsu, wspomóc potrzebujących jakąś kwotą. Ale nie zawsze jest to proste. Miejsca, gdzie można wpłacić gotówkę, mogą być daleko od nas. Z kolei bankowe procedury również bywają skomplikowane, co dodatkowo przeszkadza w przekazaniu datków na charytatywne cele – mówi Krzysztof Adamski, pomysłodawca i prezes BetterPOS Polska, firmy, która wprowadza na rynek projekt Donateo. – Masowe wprowadzenie na rynek „puszek” Donateo, dostępnych tuż za rogiem – w sklepie, placówkach finansowych, u fryzjera czy lekarza – ułatwi pomoc potrzebującym i zaangażowanie społeczne we wsparcie wybranego celu dobroczynnego – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Warszawski startup ma pomysł na polskie śmieci
Bezgotówkowa „puszka” na dobroczynne wpłaty ma trafiać szczególnie do sektorów, które umożliwią zbudowanie szerokiego zasięgu i skali przedsięwzięcia. Do współpracy zaproszone zostały galerie handlowe, placówki medyczne, banki oraz stacje benzynowe.
Partnerzy biznesowi, którzy zostali zaproszeni do Donateo, wpierają działalność fundraisingową w Polsce, nie tylko ofiarowując własne środki na cele charytatywne, ale również udostępniając swoje lokalizacje. Wykorzystują w tym celu własne kanały komunikacji, gdzie zapraszają swoich klientów do zaangażowania się w konkretne akcje dobroczynne.
– To rewolucja na rynku. Mówimy o zmianie postaw nie tylko społecznych, ale też instytucjonalnych. Nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa wiedzą, że dzisiejszy świat oczekuje większego zaangażowania marek w życie konsumentów, zrozumienia potrzeb jednostki i wzięcia odpowiedzialności za kształtowanie świadomego w swoim rozwoju życia społecznego – mówi Izabela Bodnar, dyrektor sprzedaży BetterPOS Polska.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.