„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 07:00 Publikacja: 18.05.2022 19:33
Foto: Adobe Stock
Podczas wykładu w National College of Ireland Panetta wskazał również, że EBC pracuje nad powszechnym wprowadzeniem cyfrowego euro już w 2026 r. Najpierw jednak będzie ono testowane przez 3 lata w krajach ze strefy euro.
Członek zarządu EBC zaznaczył, że wprowadzenie cyfrowego euro to krok wyprzedzający, który ma uratować państwowe waluty przed marginalizacją, czego najlepszym przykładem jest fakt, że obecnie tylko 20 proc gotówki jest wykorzystywane do płatności, podczas gdy 15 lat temu, płatności gotówkowe stanowiły 35 proc. wszystkich transakcji.
Państwowy operator pocztowy, który boryka się z topniejącymi przychodami z listów, a także potężną konkurencją w sektorze paczek, zamiast uzdrawiać firmę, poprawiać jej rentowność, czy rozwiązywać niezliczone konflikty ze związkami zawodowymi, stawia na budzące wiele kontrowersji tokeny NFT.
Technologia blockchain ma pomóc władzom nasze wschodniego sąsiada uchronić skarby dziedzictwa narodowego przez skutkami wojny.
Rośnie liczba sklepów, zwłaszcza luksusowych, akceptujących płatności cyfrowymi tokenami. Jednak ostatnie silne spadki ich wartości mogą spowolnić albo nawet zatrzymać ten trend.
Kryptowaluty w tym roku radzą sobie fatalnie. Nie pomagają nastroje na rynkach finansowych, gdzie inwestorzy obawiają rosnącej inflacji, zacieśniania monetarnego i spowolnienia gospodarczego.
To, co w ostatnich dniach dzieje się na rynku wirtualnego pieniądza może przyprawić o zawrót głowy. Zaufanie do kryptowalut zostało mocno podkopane. Od początku maja można zaobserwować kompletne załamanie tego rynku.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Prezes NBP Adam Glapiński regularnie powtarza, że przyjęcie w Polsce euro znacząco obniżyłoby tempo rozwoju polskiej gospodarki. Ekonomiści w to wątpią. Ale do rezygnacji z własnej waluty nie podchodzą już tak entuzjastycznie jak dawniej.
Nie opierajmy się bezkrytycznie na sztucznej inteligencji. Twierdzenie, że poważnym zarzutem wobec prezesa Adama Glapińskiego jest „finansowanie przez NBP deficytu budżetowego”, jest bezpodstawne. Ten zarzut „dęty” – pisze w polemice doradca NBP.
Strach przed nadwyrężeniem statusu dolara i euro jako walut rezerwowych powstrzymuje polityków przed przekazaniem całych zamrożonych aktywów Rosji na obronę i odbudowę Ukrainy. A to jedyne słuszne z etycznego punktu widzenia rozwiązanie.
To na kogo zagłosujemy w najbliższych wyborach przybliży nas bądź oddali od Unii Europejskiej i wpłynie na termin dołączenia do strefy euro. Miejsce w strukturze społecznej nie ma większego znaczenia dla poparcia przyjęcia euro w Polsce – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej, która prowadzi kampanię „Kurs Na Euro”
Hiszpania wyróżniała się w UE skokowym wzrostem zakupów gazu skroplonego od rosyjskiego reżimu. W ciągu roku dostawy rosyjskiego LNG do Hiszpanii wzrosły o 65 procent. Madryt zasilił w tym roku kasę wojenną Kremla kwotą 1,15 mld euro, minimalnie mniej niż płacą Węgrzy.
Własna suwerenna waluta okazuje się ważnym czynnikiem wzrostu i stabilności – nawet wtedy, gdy od czasu do czasu jej kurs wymienny względem euro zdaje się wariować – pisze doradca prezesa NBP.
Zdecydowana większość mieszkańców krajów Unii Europejskiej, które do tej pory nie przyjęły euro, twierdzi, że przystosowałaby się do zastąpienia waluty narodowej pieniądzem wspólnotowym. 58 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem euro w swoim kraju.
Zbliżające się wybory oraz przyjęcie euro przez Chorwację sprawiają, że o wspólnej walucie w Polsce mówimy coraz więcej. Głosy przychylne wciąż przeważają, ale na sile przybiera straszenie euro wyborców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas