Europejski hub Gaia-X będzie rozwijał chmurę w Polsce

Po Luksemburgu i Słowenii hub Gaia-X nad Wisłą będzie pracował nad wydajną, konkurencyjną i bezpieczną infrastrukturą danych opartą na chmurze hybrydowej.

Publikacja: 14.09.2021 07:02

Polska dołączyła do grona państw posiadających hub Gaia-X

Polska dołączyła do grona państw posiadających hub Gaia-X

Foto: Radosław Kaźmierczak

W Polsce powstanie placówka Gaia-X, europejskiego projektu na rzecz rozwoju technologii chmurowej. Hub będzie pracował nad wydajną, konkurencyjną i bezpieczną infrastrukturą danych opartą na chmurze hybrydowej. Inauguracja polskiego hubu odbyła się podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities w Krynicy-Zdroju. Projekt pilotują Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Związek Cyfrowa Polska.

– Ulokowanie hubu w kraju to ogromna szansa, by biznes, nauka i administracja zyskały cenny głos w sprawie rozwoju europejskiej gospodarki danych. To kolejny krok w kierunku budowania pozycji naszego kraju w sferze cyfrowej – podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Firmy zaangażowane w technologie chmurowe i korzystające z nich rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji czy internetu rzeczy staną przed szansą uczestnictwa w tworzeniu ekosystemu dla swojej aktywności, dzielenia się doświadczeniami, budowy standardów dla regionu i całej Europy, ale też nawiązywania relacji biznesowych i włączania się w ambitne międzynarodowe projekty. Wszystko to z ogromną korzyścią dla polskiej branży cyfrowej i nowoczesnych technologii.

– Przyszłość jest cyfrowa i wymaga przede wszystkim możliwości przetwarzania dużej ilości danych dla potrzeb obywateli, biznesu, przemysłu czy administracji. Hub Gaia-X w Polsce to ważna inicjatywa i pierwsze tak istotne partnerstwo publiczno-prywatne w obszarze usług chmurowych – mówił na inauguracji Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Gaia-X zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem architektury udostępniania danych, która składa się ze wspólnych standardów wymiany danych, najlepszych praktyk, narzędzi i mechanizmów zarządzania danymi. Z kolei do zadań hubów krajowych należy stworzenie ekosystemu dostawców chmury, użytkowników oraz „czynnika rządowego” w danym państwie, a także wypracowywanie nowych standardów i dobrych praktyk w zakresie działania chmury obliczeniowej.

W UE tworzone są huby mające promować dobre praktyki chmury czy wspólne określanie zasad wymiany danych według określonych standardów. Wymaga to koordynacji w każdym z krajów UE. Polski hub jest kolejnym, obok placówek powołanych w maju w Luksemburgu i Słowenii.

– Dane dla państw traktowane są jak „nowa ropa”. Mają charakter strategiczny, a ich znaczenie w obszarze nowych technologii będzie rosło – mówi Dariusz Śpiewak, koordynator polskiego hubu Gaia-X.

Chmura
Wdrożenie chmury prywatnej pod platformę aukcyjną na przykładzie firmy Carrot
Materiał Promocyjny
Jak bez stresu migrować do chmury
Chmura
Rosji grozi cyfrowa katastrofa. Kończy się miejsce w chmurze
Chmura
Podróż w chmurę nabiera wielkiego rozpędu
Chmura
Amazon rozwija w Polsce też chmurę. Wprowadza strefy lokalne
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10