Aktualizacja: 21.11.2024 13:08 Publikacja: 14.09.2021 07:02
Polska dołączyła do grona państw posiadających hub Gaia-X
Foto: Radosław Kaźmierczak
W Polsce powstanie placówka Gaia-X, europejskiego projektu na rzecz rozwoju technologii chmurowej. Hub będzie pracował nad wydajną, konkurencyjną i bezpieczną infrastrukturą danych opartą na chmurze hybrydowej. Inauguracja polskiego hubu odbyła się podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities w Krynicy-Zdroju. Projekt pilotują Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Związek Cyfrowa Polska.
– Ulokowanie hubu w kraju to ogromna szansa, by biznes, nauka i administracja zyskały cenny głos w sprawie rozwoju europejskiej gospodarki danych. To kolejny krok w kierunku budowania pozycji naszego kraju w sferze cyfrowej – podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Firmy zaangażowane w technologie chmurowe i korzystające z nich rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji czy internetu rzeczy staną przed szansą uczestnictwa w tworzeniu ekosystemu dla swojej aktywności, dzielenia się doświadczeniami, budowy standardów dla regionu i całej Europy, ale też nawiązywania relacji biznesowych i włączania się w ambitne międzynarodowe projekty. Wszystko to z ogromną korzyścią dla polskiej branży cyfrowej i nowoczesnych technologii.
Przeniesienie zasobów do chmury prywatnej wpłynęło pozytywnie na jakość pracy – środowisko IT zapewnia pracownikom stabilne warunki pracy przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Współpraca między Carrot a MAIN to znacznie więcej niż zapewnianie infrastruktury IT czy rozwiązywanie potencjalnych problemów.
Według najnowszego raportu PwC “Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość” 86% firm, które nie stawiają na chmurę, planuje przenieść do niej swoją działalność w ciągu najbliższych 2 lat.
Rosji wkrótce może grozić powrót do cyfrowej epoki kamienia łupanego – wiele wskazuje na to, że już za dwie miesiące zabraknie w tym kraju miejsca na przechowywanie cyfrowych danych.
Cloud computing jest coraz powszechniejszym sposobem korzystania z rozwiązań informatycznych, zarówno w firmach małych, jak i w korporacjach. Powodem jest skalowalność chmury, łatwość wdrożeń i optymalizacja kosztów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Po starcie sklepu internetowego i programu Prime przyszedł czas także na rozwój Amazon Web Services.
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Polska jest dziś w ogonie wyścigu państw wspierających systemowo innowacje. Mimo że nasza gospodarka jest jedną z większych w Europie, w rankingu inwestycji VC w stosunku do PKB plasujemy się na jego dole.
Kompetencje cyfrowego młodego pokolenia Polaków są dramatycznie niskie. Z przeprowadzonego w naszym regionie Europy testu wśród tysięcy uczniów szkół podstawowych i liceów wynika, że to właśnie młodzież znad Wisły wypada najgorzej.
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Liczba możliwych kombinacji produktowych jest skończona. Dlatego rozwój technologii jest jednym z kluczowych elementów budowy przewagi konkurencyjnej – mówi Wojciech Mach, CEO GFT Poland.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Bank Centralny Cypru w ramach unijnej inicjatywy badającej cyberbezpieczeństwo wytypował kraje, w których hakerzy sieją największy zamęt. Polska znalazła się na podium niechlubnego rankingu. Skala incydentów jest gigantyczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas