Firma Amazon Web Services (AWS) ma hostować tajne materiały w systemie chmurowym, co budzi obawy dotyczące suwerenności – pisze „Financial Times”. Powołując się na osoby zaznajomione z kontraktem pojdaje, iż za tą usługę Londyn zapłacić ma w ciągu dekady nawet 1 mld funtów.

Brytyjskie agencje zdecydowały się na udostępnianie tajnych materiałów zagranicznej firmie w ramach umowy, która ma na celu zwiększyć wykorzystanie analityki danych oraz sztucznej inteligencji w szpiegostwie. Rządowe instytucje wskazują, że zakup dotyczy systemu cloudowego o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Niepokój w kraju budzi jednak fakt, że na serwerach Amazona znalazłyby się nie tylko tajne informacje MI5 i MI6, ale także innych resortów rządowych, w tym np. Ministerstwa Obrony. Te również korzystałyby z systemu AWS podczas wspólnych operacji. Strony porozumienia odmówiły odpowiedzi „FT”. Z kolei Gus Hosein, dyrektor wykonawczy Privacy International, na łamach komentuje, iż to kolejne niepokojące partnerstwo publiczno-prywatne. – Jeśli ten kontrakt zostanie zrealizowany Amazon będzie pozycjonowany jako dostawca chmury dla światowych agencji wywiadowczych – podkreśla.

Wystarczy wspomnieć, że AWS obsługuje już amerykańskie służby: CIA, FBI, czy NSA. Ta ostatnia w sierpniu br. za kontrakt chmurowy zapłaciła 10 mld dol.