19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:52 Publikacja: 26.10.2021 13:28
Prezes Amazona Jeff Bezos
Foto: Bloomberg
Firma Amazon Web Services (AWS) ma hostować tajne materiały w systemie chmurowym, co budzi obawy dotyczące suwerenności – pisze „Financial Times”. Powołując się na osoby zaznajomione z kontraktem pojdaje, iż za tą usługę Londyn zapłacić ma w ciągu dekady nawet 1 mld funtów.
Brytyjskie agencje zdecydowały się na udostępnianie tajnych materiałów zagranicznej firmie w ramach umowy, która ma na celu zwiększyć wykorzystanie analityki danych oraz sztucznej inteligencji w szpiegostwie. Rządowe instytucje wskazują, że zakup dotyczy systemu cloudowego o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Niepokój w kraju budzi jednak fakt, że na serwerach Amazona znalazłyby się nie tylko tajne informacje MI5 i MI6, ale także innych resortów rządowych, w tym np. Ministerstwa Obrony. Te również korzystałyby z systemu AWS podczas wspólnych operacji. Strony porozumienia odmówiły odpowiedzi „FT”. Z kolei Gus Hosein, dyrektor wykonawczy Privacy International, na łamach komentuje, iż to kolejne niepokojące partnerstwo publiczno-prywatne. – Jeśli ten kontrakt zostanie zrealizowany Amazon będzie pozycjonowany jako dostawca chmury dla światowych agencji wywiadowczych – podkreśla.
IFS Cloud oferuje firmom pełen wgląd w ich działalność, ułatwiając podejmowanie decyzji i optymalizację procesów.
Przeniesienie zasobów do chmury prywatnej wpłynęło pozytywnie na jakość pracy – środowisko IT zapewnia pracownikom stabilne warunki pracy przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Współpraca między Carrot a MAIN to znacznie więcej niż zapewnianie infrastruktury IT czy rozwiązywanie potencjalnych problemów.
Rosji wkrótce może grozić powrót do cyfrowej epoki kamienia łupanego – wiele wskazuje na to, że już za dwie miesiące zabraknie w tym kraju miejsca na przechowywanie cyfrowych danych.
Cloud computing jest coraz powszechniejszym sposobem korzystania z rozwiązań informatycznych, zarówno w firmach małych, jak i w korporacjach. Powodem jest skalowalność chmury, łatwość wdrożeń i optymalizacja kosztów.
Po starcie sklepu internetowego i programu Prime przyszedł czas także na rozwój Amazon Web Services.
Mimo ambitnych założeń regulacji unijnych sytuacja podmiotów, których prawa są naruszane w internecie, nie uległa znaczącej poprawie. Nadal występują obszary wymagające pilnej interwencji, aby zmusić big techy do rzeczywistej ochrony praw użytkowników.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Widoczny w 2024 roku 10-proc. wzrost liczby zgłoszeń na jedną ofertę pracy w branży IT to efekt nasilenia konkurencji i słabszego popytu w kilku specjalizacjach.
Resort cyfryzacji nie prowadzi prac legislacyjnych w kwestii prowadzenia mediów społecznościowych przez organy publiczne. Te ostatnie muszą jednak przestrzegać przy takiej aktywności obowiązujących przepisów, w tym o ochronie danych osobowych.
Dobrze zaprojektowana infrastruktura IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw.
Plany spółek technologicznych i prognozy „łowców głów” wieszczą w nachodzących miesiącach ożywienie rekrutacji w IT. Kogo szukają firmy?
Czterech na dziesięciu pracodawców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zaczyna rok 2025 z planem zwiększenia liczby pracowników. Szansą na kolejne etaty będą też nowe inwestycje.
Rok 2025 powinien być spokojniejszy dla samorządów niż mijający. Wybory samorządowe, które odbyły się w tym roku, zawsze oznaczają w gminach swoistą sytuację nadzwyczajną związaną z nowym demokratycznym cyklem, który w wielu samorządach oznacza zmianę władz, polityki i filozofii rządzenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas