Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 22:50 Publikacja: 26.10.2021 13:28
Prezes Amazona Jeff Bezos
Foto: Bloomberg
Firma Amazon Web Services (AWS) ma hostować tajne materiały w systemie chmurowym, co budzi obawy dotyczące suwerenności – pisze „Financial Times”. Powołując się na osoby zaznajomione z kontraktem pojdaje, iż za tą usługę Londyn zapłacić ma w ciągu dekady nawet 1 mld funtów.
Brytyjskie agencje zdecydowały się na udostępnianie tajnych materiałów zagranicznej firmie w ramach umowy, która ma na celu zwiększyć wykorzystanie analityki danych oraz sztucznej inteligencji w szpiegostwie. Rządowe instytucje wskazują, że zakup dotyczy systemu cloudowego o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Niepokój w kraju budzi jednak fakt, że na serwerach Amazona znalazłyby się nie tylko tajne informacje MI5 i MI6, ale także innych resortów rządowych, w tym np. Ministerstwa Obrony. Te również korzystałyby z systemu AWS podczas wspólnych operacji. Strony porozumienia odmówiły odpowiedzi „FT”. Z kolei Gus Hosein, dyrektor wykonawczy Privacy International, na łamach komentuje, iż to kolejne niepokojące partnerstwo publiczno-prywatne. – Jeśli ten kontrakt zostanie zrealizowany Amazon będzie pozycjonowany jako dostawca chmury dla światowych agencji wywiadowczych – podkreśla.
Przeniesienie zasobów do chmury prywatnej wpłynęło pozytywnie na jakość pracy – środowisko IT zapewnia pracownikom stabilne warunki pracy przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Współpraca między Carrot a MAIN to znacznie więcej niż zapewnianie infrastruktury IT czy rozwiązywanie potencjalnych problemów.
Według najnowszego raportu PwC “Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość” 86% firm, które nie stawiają na chmurę, planuje przenieść do niej swoją działalność w ciągu najbliższych 2 lat.
Rosji wkrótce może grozić powrót do cyfrowej epoki kamienia łupanego – wiele wskazuje na to, że już za dwie miesiące zabraknie w tym kraju miejsca na przechowywanie cyfrowych danych.
Cloud computing jest coraz powszechniejszym sposobem korzystania z rozwiązań informatycznych, zarówno w firmach małych, jak i w korporacjach. Powodem jest skalowalność chmury, łatwość wdrożeń i optymalizacja kosztów.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Po starcie sklepu internetowego i programu Prime przyszedł czas także na rozwój Amazon Web Services.
Osoby korzystające z elektronicznych usług ZUS w najbliższym czasie muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami. Dostęp do portalu i aplikacji będzie ograniczony. Przyczyną są prace serwisowe, które zaczną się 13 grudnia.
„Smart” transformacja to już nie tylko domena miast. Coraz powszechniejsze stają się cyfrowe rozwiązania na wsi, pomagające np. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego - pisze Dominik Zieliński, Sieć Badawcza Łukasiewicz - ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Cyfryzacja w sądach musi gwarantować obu stronom takie same prawa procesowe jak w postępowaniach tradycyjnych. Chęć usprawnienia sądownictwa nie może doprowadzić do tego, że wymogi formalne ograniczą dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
- Korzystając z działania w różnych strefach czasowych możemy stworzyć ciągły proces pracy nad projektem: od wytwarzania oprogramowania, poprzez testowanie i poprawianie błędów - mówi Bartosz Łopiński, prezes Billennium.
Oprogramowanie może doznać awarii, których wystąpienie grozi zakłóceniem prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Wdrażając oprogramowanie warto więc zawrzeć umowę o jego utrzymanie.
Awarie oprogramowania mogą spowodować znaczne szkody w biznesie. Dlatego warto rozważyć zawarcie umowy o utrzymanie systemu informatycznego.
Podmioty medyczne będą zobowiązane do przestrzegania AI Act. Konieczne może być powołanie zespołów ds. zgodności.
Digitalizacja postępowania oraz sama idea prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym to liczne korzyści dla wszystkich stron procesu. Kilka ostatnich lat pokazało jednak, że te zmiany niosą także wiele wyzwań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas