Załamanie na rynku krypto walut powstrzyma wzrost cen PC

Segment PC na świecie dołuje. Według firmy analitycznej Gartner w br. globalna sprzedaż komputerów skurczy się o ponad 4 proc.

Prognozy wskazują, że na rynek w 2018 r. trafi o 9 mln mniej pecetów niż w 2017 r. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Andrzej Kuźniak, wiceprezes zarządu ABC Data, tłumaczy nam, że rynek laptopów i komputerów stacjonarnych w naszym kraju w I połowie br. naśladował trendy z roku minionego. – Sprzęt konsumencki w niektórych miesiącach notował nawet dwucyfrowe spadki – mówi RP.pl wiceprezes Kuźniak.

Negatywnemu trendowi oparły się jednak komputery do zastosowań biznesowych. W ABC Data podkreślają, że pecety tego typu napędzają rynek, zwłaszcza poprzez wzrost zainteresowania ultralekkimi konstrukcjami. Podobnie jest z urządzeniami przeznaczonymi do gier.

– Udział tradycyjnych desktopów systematycznie maleje na rzecz laptopów i AIO (tzw. All-in-One), a z kolei rynek tabletów jest kanibalizowany poprzez smartfony, jak i urządzenia typu 2w1. Utrzymuje się natomiast rosnący trend sprzedaży komputerów gamingowych – wyjaśnia Andrzej Kuźniak.

Jak zaznacza, o ile jednak w przypadku notebooków cena tych urządzeń będzie znacząco rosła poprzez słabnącego złotego, o tyle w przypadku maszyn stacjonarnych może się okazać, że cena całego zestawu pozostanie bez zmian. – Z jednej strony ceny komponentów wzrosną, ale z drugiej w wyniku załamania kursów kryptowalut gwałtownie tanieją karty grafiki używane przez tzw. kopaczy – tłumaczy.

W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się utrzymania wzrostów sprzedaży w kategorii komputerów biznesowych. ABC Data podaje, że jednym z czynników, który skłania przedsiębiorstwa do zakupu sprzętu nowej generacji jest chęć przejścia z systemu Windows 7 na Windows 10. Ten pierwszy system operacyjny ma nadal blisko 40-propc. udział w polskim rynku. – Potencjał „przesiadki” jest duży, a dodatkowo zbliża się moment zakończenia wsparcia dla starszego systemu. Również na jesieni tego roku spodziewana jest premiera nowej wersji pakietu Microsoft Office – dodaje nasz rozmówca.

Mogą Ci się również spodobać

Terminator powraca z hukiem. Film ma być brutalny i ponury

W filmie “Terminator: Dark Fate” (Mroczne przeznaczenie) ponownie wystąpią Arnold Schwarzenegger, jako cyborg oraz ...

Technologia, która zmieni zakupy online

Podczas e-zakupów często klient musi pokonać wiele zakładek, zanim trafi na poszukiwany produkt. Może ...

Netflix idzie w gry. Pomogą mu twórcy Angry Birds

Dla najpopularniejszej internetowej platformy streamingu filmów biznes wideo to już za mało. Gigant rozbuduje ...

Nie tylko Revolut. Londyn stolicą fintechowych jednorożców

Londyn może wkrótce wyprzedzić San Francisco i stać się główną siedzibą tzw. „jednorożców” z ...

Mistrz niechcianych opłat

Joshua Browder, student Uniwersytetu Stanforda, tworzy aplikacje, które pozwalają oszczędzić dużo pieniędzy. Np. dla ...

Kurierzy w odwrocie. Świąteczny prezent prosto z automatu

To rewolucja w e-commerce. Już niemal co trzecia przesyłka, zamiast do naszych rąk przez ...