Teraz można idąc bezpiecznie korzystać ze smartfona

:„Trzecie oko” to kamera, która ma nam umożliwić chodzenie ze wzrokiem wlepionym w smartfona
RCA

Koreański student wzornictwa przemysłowego Minwook Paeng stworzył zrobotyzowane „trzecie oko”, które każdy może zainstalować na swojej głowie.

W praktyce to mocowana do czoła cyfrowa kamerka, wyposażona w głośnik i żyroskop, która – choć sprawia, że wyglądamy jak cyklop – pomaga wyszukiwać przeszkody na naszej drodze w czasie, gdy nasze oczy skierowane są na ekran smartfona.

CZYTAJ TAKŻE: Google zbada serce za pomocą kamery w smartfonie

Koreańczyk, studiujący na Royal College of Art i Imperial College London, który wcześniej projektował m.in. dla takich gigantów, jak LG i Samsung, opracował gadżet, który wielu może zainteresować – „proteza” automatycznie otwiera swoją plastikową powiekę, gdy głowa jest pochylona w dół, i wydaje dźwięk ostrzegawczy, jeśli zostanie wykryte zagrożenie na odległość metra przed nią. Dzięki temu użytkownicy mogą poruszać się np. podczas wysyłania SMS-ów lub przewijania Instagrama.

Trzecie oko to praca dyplomowa Paenga na wydziale Innovation Design Engineering, która już podbija internet. Projekt w zamyśle autora miał stanowić satyryczne spojrzenie na to, jak ludzie ewoluują w stronę „phono sapiens”. Paeng w serwisie Dezeen ostrzega: „Korzystając ze smartfonów, przyjmujemy niewłaściwą postawę, zniekształcamy kręgi szyjne i doprowadzamy do zespołu »żółwiej szyi« – argumentuje. – Palce, na których opieramy smartfony, również się nienaturalnie wyginają” – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Niewidomi zyskają „sztuczny” wzrok dzięki nowym implantom

I przestrzega, że gdy minie kilka pokoleń, te drobne zmiany wywołane technologią stworzą w efekcie zupełnie nową „formę” ludzkości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sukces „Wiedźmina”. To najpopularniejszy serial na świecie

Serial oryginalny Netflixa „Wiedźmin”, to prawdziwy sukces. Mimo, że recenzenci dali mu raczej średnie ...

E-rower w subskrypcji, jak muzyka i film. Efekt pandemii

Założyciele popularnej aplikacji muzycznej wchodzą w nowy biznes. Ze strumieniowania muzyki przerzucili się na ...

Poznańsko-wrocławska filozofia „klocków”

Liczne osiągnięcia i wyróżnienia zachęcają polskich naukowców z poznańskiego instytutu do przedstawiania kolejnych pomysłów ...

Zbankrutowała znana polska firma z branży elektroniki użytkowej

Goclever, marka kojarzona zwłaszcza z tanimi smartfonami i elektronicznymi gadżetami, sprzedawanymi choćby w sieci ...

Facebook zmienia logo. Nowe barwy mają zakryć problemy

Tradycyjne, niebieskie logo popularnego serwisu społecznościowego przechodzi do historii. Nazwa Facebook jednak nie zniknie, ...

Smartfony 5G coraz tańsze. „Chińczyk” za mniej niż 1 tys. zł

Modele z dostępem do superszybkiego internetu, które plasowały się dotąd w górnych półkach cenowych, ...