Smartwatche Galaxy Watch 4 i Galaxy Watch Active 3, które pojawią się w połowie 2021 roku, będą miały wbudowany glukometr oparty na wyrafinowanej metodzie pomiaru glukozy we krwi.

Samsung pracuje nad tym rozwiązaniem już od dłuższego czasu. Pomiar glukozy ma odbywać się na bazie spektroskopii Ramana, która służy do identyfikacji konkretnych wiązań chemicznych (poprzez analizę drgań tych wiązań) i uzyskania widma unikalnego dla danego materiału. Badanie ma zajmować około 20 sekund.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy coraz chętniej kupują smartwatche. Na co zwracają uwagę?

To ta sama technologia, która pozwala niektórym zegarkom mierzyć poziom nasycenia krwi tlenem.

Samsung nie jest jedyną firmą, która chce wbudować glukometr do smartwatcha. Na targach CES 2021 japoński startup Quantum Operations zaprezentował prototyp inteligentnego zegarka z glukometrem. Dokonywał on odczytu poziomu glukozy we krwi mniej więcej po 20 sekundach od chwili uruchomienie testu.

Nad zegarkiem z glukometrem pracuje także Apple. Smartwatch Apple Watch Series 7 glukometru, który pozwoli stale monitorować poziom cukru we krwi bez konieczności używania klasycznego glukometru i nacinania skóry do pomiaru.

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie na całym świecie jest 25 milionów diabetyków insulinozależnych. Konieczność codziennego badania poziomu cukru we krwi jest dla nich koniecznością. Jeśli okaże się, że smartwatche z glukometrami są tak samo precyzyjne jak tradycyjne glukometry, to może być to przełomowa technologia dla wielu chorych.