Złamany opór Apple. Od jesieni 2024 r. jedna ładowarka dla telefonów

Zgodnie z podpisanym dzisiaj porozumieniem w Europarlamencie wszystkie smartfony sprzedawane w UE – w tym iPhone'y Apple – do jesieni 2024 r. będą musiały być wyposażone w taki sam port do ładowania.

Publikacja: 07.06.2022 14:07

Złamany opór Apple. Od jesieni 2024 r. jedna ładowarka dla telefonów

Foto: Adobe Stock

Oznacza to przyjęcie standardu USB-C do ładowania przewodowego i złamanie oporu Apple, którego telefony korzystają z różnych innych rozwiązań.

- Dzisiaj urzeczywistniliśmy wspólną ładowarkę w Europie! – powiedział w  sprawozdawca Parlamentu Europejskiego Alex Agius Saliba. - Europejscy konsumenci byli przez długi czas sfrustrowani wieloma ładowarkami nakładającymi się na każde nowe urządzenie. Teraz będą mogli używać jednej ładowarki do całej swojej przenośnej elektroniki - dodał.

To największe wyzwanie dla Apple, koncern będzie musiał zmienić złącze w swoich iPhone'ach sprzedawanych w Europie do 2024 r. Zmiany w zakresie standardu ładowania nakłądają obowiązek identycznego portu dla telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych. To pierwsze tego typu porozumienie na świecie i pojawiło się po tym, jak firmy nie doszły do porozumienia w sprawie wspólnego rozwiązania. Komisja Europejska naciskała na jeden port ładowania mobilnego pod ponad dekady.

Połowa ładowarek sprzedawanych z telefonami komórkowymi miała złącze USB micro-B, podczas gdy 29 proc. miało złącze USB-C, a 21 proc. złącze Lightning - wynika z badania Komisji.

Czytaj więcej

Apple kończy ze swoim kultowym produktem. Zabił go smartfon

„Umowa, którą zawarliśmy przyniesie konsumentom około 250 milionów euro oszczędności – powiedział w oświadczeniu komisarz Thierry Breton.

Nie tylko tablety, aparaty cyfrowe, ale także słuchawki, przenośne konsole do gier wideo i czytniki e-booków muszą się dostosować. W przypadku laptopów zmiany będą w późniejszym terminie.

Ustawodawstwo musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament UE i Radę co stanie się jeszcze w tym roku, ale wydaje się to być formalnością. W komunikacie prasowym Parlament Europejski jasno stwierdził, że prawo będzie obowiązywać „do jesieni 2024 roku”. Do tego czasu wszystkie urządzenia objęte prawem i sprzedawane w UE będą musiały korzystać z USB-C do ładowania przewodowego.

Gadżety
Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gadżety
Apple szykuje rewolucyjną zmianę. Nadciąga składany iPhone
Gadżety
Sprzedaż pecetów wystrzeli. A ceny? Pojawił się potężny bodziec
Gadżety
Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024
Gadżety
Zmieniają się przyciski w klawiaturach. „Przełomowy moment w historii Windows"