Nowy iPhone 15 bez tajemnic. Apple zaprezentował nowe urządzenia

Podczas konferencji Wonderlust amerykański gigant zaprezentował całą paletę nowych urządzeń z iPhone`m 15 na czele. Firma wprowadza gniazdo USB i rezygnuje ze skóry w swych gadżetach.

Aktualizacja: 13.09.2023 09:21 Publikacja: 12.09.2023 20:26

Iphone 15 to wielak nadzieja Apple na utrzymanie pozycji na rynku i wysokiej kapitalizacji

Iphone 15 to wielak nadzieja Apple na utrzymanie pozycji na rynku i wysokiej kapitalizacji

Foto: Apple

Kultowy smartfon Apple był w centrum uwagi wydarzenia odbywającego się w Cupertino w Kalifornii – w ofercie tradycyjnie znalazło się kilka wersji urządzenia, od podstawowej (warto zaznaczyć, iż linia Mini została zakończona wraz z modelem 14), przez Plus, po Pro i Pro Max, ale tym razem pojawiły się w nich tytanowe obudowy, nowe porty ładowania (USB-C zamiast Lightning), czy unowocześnione aparaty. Te ostatnie mają zyskać tzw. obiektywy peryskopowe, które zapewnią telefonom lepsze możliwości zoomu (mają wykorzystywać lustra lub pryzmaty, by uzyskać zaawansowany obiektyw bez konieczności znaczącego powiększania modułu aparatu). Obiektyw główny w modelach 15 oraz 15 Plus otrzymał sensor o rozdzielczości 48 MP (ze światłem f/1.6), który zastąpił jednostkę 12 MP. Przy tym nie będzie to obiektyw znany z iPhone’a 14 Pro, lecz całkiem nowa jednostka od Sony, która ma zadbać o lepszą jakość fotografii w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Jako drugi aparat Apple zaoferuje obiektyw ultraszerokokątny 12 MP.

Apple

Tytanowa ramka, podobnie jak aparat peryskopowy, trafią do modeli Pro. Te topowe iPhone`y wyposażone zostaną ponadto w chip A17 Pro (A16 Bionic z iPhone 14 przeszedł do podstawowych modeli iPhone 15) to oraz w nowy przycisk, który ma obsługiwać również dodatkowe czynności, które sam zdefiniuje użytkownik (mogą to być np. skrót do apek, włącznik aparatu, lupy, tłumacza lub latarki czy trybu skupienia). Podczas konferencji Apple duży nacisk położył również na fakt, że jego smartfony wyposażono w satelitarną łączność SOS.

Apple stawia na iPhone`a 15

Czy nowe smartfony okażą się hitem? W ub. r. iPhone`y stanowiły ponad połowę sprzedaży Apple (przebiła 394 mld dol.), ale na kurczącym się rynku tego typu sprzętów poprawienie wyniku będzie wyzwanie. Analizy Counterpoint Research wskazują, iż globalny rynek smartfonów topnieje – tylko w II kwartale br. skurczył się rok do roku o 26 mln sztuk (koncern z Cupertino stracił na nim najmniej, bo jego sprzedaż spadła o 1,2 mln szt., zwiększając jednocześnie udział rynkowy).

Czytaj więcej

Świat czeka na nowego iPhone`a, a Apple drży o przyszłość

Poza iPhone`ami gigant zaprezentował we wtorek również serię swoich innych gadżetów, w tym inteligentne zegarki sterowane gestami: Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2, czy słuchawki AirPods Pro 2 z USB-C. W smartwatchach firma wdrożyła opcję podwójnego stuknięcia palcami o siebie (kciuka i palca wskazującego), za pomocą którego można choćby odebrać połączenie telefoniczne, czy wyłączyć budzik. Zawiedli się ci, którzy spodziewali się, iż firm z logo nadgryzionego jabłka pokaże wreszcie iPhone`a Ultra, czyli model wyższy niż topowy telefon Pro Max (wygląda na to, iż stanie się to – o ile w ogóle – dopiero za rok), a także nowych MacBooków lub komputerów stacjonarnych Mac.

Apple zrzuca skórę

Zupełną nowością jest materiał FineWoven. Ma on zastąpić skórzane, jak i silikonowe etui do iPhonów, czy paski do Apple Watch. Koncern przestanie sprzedawać zatem skórzane produkty, a w ich miejsce zaoferuje te bardziej przyjazne środowisku naturalnemu i produkowane bez cierpienia zwierząt. Na tym przykładzie widać, że innowacje materiałowe to nowe pole, na którym rywalizować chcą teraz koncerny technologiczne. Np. firma Infinix ogłosiła właśnie wprowadzenie na rynek technologii 3D Lighting Leather – obudowy smartfona z syntetycznej skóry przepuszczającej światło (w połączeniu z podświetleniem LED pozwala na uzyskanie efektów świetlnych na skórzanej obudowie). To nowatorskie rozwiązanie zadebiutuje wkrótce w limitowanej edycji smartfona Infinix NOTE 30 VIP.

Ceny iPhone`ów miały wzrosnąć

Cennik sprzętów Apple może przyprawić o zawrót głowy. Apple Watch Series 9 kosztuje 399 dol., a Apple Watch Ultra 2 aż 799 dol. Za iPhona 15 (o przekątnej ekranu 6,1 cala) trzeba zapłacić 799 dol., zaś za wersję Plus (6,7 cala) – 899 dol. Modele Pro są droższe: iPhone 15 Pro to wydatek od 999 dol., a 15 Pro Max – od 1199 dol. Choć ceny w dolarach jednak nie wzrosły, czego się obawiano i spekulowano w mediach. Polacy jednak ze względu na słabszego złotego, mogą zapłacić więcej.

Przedsprzedaż rusza w piątek, a do regularnej sprzedaży iPhone 15 trafi tydzień później.

Gadżety
Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gadżety
Apple szykuje rewolucyjną zmianę. Nadciąga składany iPhone
Gadżety
Sprzedaż pecetów wystrzeli. A ceny? Pojawił się potężny bodziec
Gadżety
Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gadżety
Zmieniają się przyciski w klawiaturach. „Przełomowy moment w historii Windows"