Jak podaje Reuters, we wtorkowym ataku na członków Hezbollahu w Libanie zginęło co najmniej 9 osób, a rannych zostało prawie 3 tysiące. Ofiary odniosły obrażenia na skutek skoordynowanego wybuchu pagerów, którymi się posługiwały. O przeprowadzenie ataku przedstawiciele Hezbollahu oskarżają władze Izraela. Premier Libanu Najib Mikati zareagował na atak oświadczeniem, w którym podkreślił naruszenie suwerenności kraju. Trwa dochodzenie odnośnie sprawców ataku oraz przyczyny eksplozji urządzeń.
Atak za pomocą pagerów. Jakich urządzeń używali członkowie Hezbollahu?
Jak wyjaśnia Reuters – powołując się na własne źródła – członkowie Hezbollahu mieli w ostatnim roku zrezygnować z telefonów komórkowych na rzecz pagerów głównie ze względów bezpieczeństwa. Lokalizacja standardowych telefonów komórkowych mogła być łatwo namierzona m.in. przez służby bezpieczeństwa Izraela.
Pojawia się również coraz więcej informacji o pochodzeniu urządzeń, którymi posługiwali się członkowie organizacji. Pierwsze etapy śledztwa doprowadziły do wskazania tajwańskiego producenta – firmy Gold Apollo i modelu pagera AR-924. W środę przedstawiciele tajwańskiej marki wyjaśnili jednak, że firma nie brała udziału w procesie produkcji urządzeń użytych w ataku. W trakcie konferencji prasowej, Hsu Ching-kuang – prezes Gold Apollo – wyjaśnił, że firma udzieliła licencji na używanie nazwy marki węgierskiej firmie BAC.
Pager. Starszy brat telefonu komórkowego
Pagery to niewielkie, przenośne, bezprzewodowe urządzenia elektroniczne, używane do komunikacji z wykorzystaniem sieci radiowych (lokalnych lub ogólnokrajowych). Standardowe pagery działają wyłącznie jako odbiorniki. Nie są w stanie wysyłać danych, a odbierają je radiowo z centralnej stacji nadawczej. Pager posiada niewielki wyświetlacz, który pozwala na odczytanie wiadomości np. zestawu cyfr lub tekstu. Pojawienie się wiadomości poprzedza zazwyczaj sygnał dźwiękowy.
Pierwsze pagery postawały w latach 50. – technologia ma już zatem prawie 75 lat. Przenośne urządzenia do komunikacji zdobyły popularność głównie w Stanach Zjednoczonych w latach 80. i 90. Urządzenia stosowano przede wszystkim w szpitalach – pagery pozwalały na szybkie odbieranie informacji przez lekarzy i ratowników medycznych.