Choć nie wskazała konkretnej firmy, nietrudno się domyślić, że chodziło jej o takie firmy jak Google, czy Facebook. Według Vestager nadużywanie wykorzystywania danych sprawia, że potencjał technologii staje się „mroczny”.

– Te 12 miesięcy naszego związku z spółkami technologicznymi były coraz bardziej mroczne i zabagnione, ponieważ coraz jaśniej widać, że wszystkie te świetlane możliwości technologii są zagrożone ryzykiem wymuszonych nadużyć danych, manipulacji, nadzoru i braku poszanowania dla obywatela czy praw jednostki – mówiła BBC komisarz Margrethe Vestager w wywiadzie prowadzonym przez Marthę Lane-Fox, która jest członkiem rady nadzorczej Twittera.

Komisarz mówiąc o nadużyciach i manipulacjach miała na myśli takie przypadki, jak wyciek danych 87 milionów użytkowników Facebooka (w to wliczone są te przejęte w słynnej aferze Cambridge Analytica) czy dowody na wykorzystywanie przez Rosjan i nie tylko mediów społecznościowych do manipulowania wyborami w krajach Zachodu. Komisarz wspomniała także o rekordowej grzywnie dla Google (4,3 mld euro) za wykorzystywanie Androida do utrwalania dominacji na rynku wyszukiwarek.

Zagrożeniem jest możliwość zaistnienia sytuacji, w której jedna lub dwie olbrzymie firmy zdominują wykorzystanie naszych prywatnych danych.

Bruksela nie zamierza jednak korzystać z narzędzia, którego kiedyś używała, czyli zmuszania firm do podziału w celu złamania monopolu. Raczej będzie prześwietlać gigantów pod kątem pozyskiwania danych.