Udany debiut Alibaby. Firma ma pieniądze na nowe przedsięwzięcia

Siedziba koncernu Alibaba w Hangzhou w Chinach
Bloomberg

We wtorek na giełdzie w Hongkongu zadebiutował Alibaba, chiński gigant handlu internetowego, do którego należy m.in. serwis zakupowy AliExpress. Pierwszego dnia akcje zdrożały o ponad 6 proc.

Wartość oferty akcji chińskiego giganta to co najmniej 11,3 mld dol., co oznacza, że jest ona póki co największą w tym roku. Na zamknięciu wtorkowej sesji na azjatyckim parkiecie za akcje Alibaby płacono 187,6 dolara hongkońskiego (23,97 dol.), o około 6,5 proc. więcej niż cena emisyjna. Spółka oferowała walory po 176 dolarów hongkońskich (22,5 dol.). Oferta może się jednak zwiększyć, ponieważ firma ma do tego 30-dniowe prawo, jeśli popyt na akcje spółki będzie wysoki. Wówczas wartość debiutu może sięgnąć 12,9 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: Alibaba wchodzi na giełdę w Hongkongu. Sezam otwarty

Zebrane fundusze pomogą Alibabie, największej azjatyckiej spółce giełdowej o kapitalizacji blisko 500 mld dol., w rozwoju internetowej platformy podróżniczej Fliggy i cyfrowej platformy wideo Youku.

Tak duży debiut w Hongkongu jest postrzegany przez inwestorów jako wotum zaufania dla finansowej przyszłości miasta. Od sześciu miesięcy w Hongkongu trwają protesty antyrządowe, które wywołały obawy o przyszłość tego azjatyckiego centrum finansowego.

Debiut Alibaby jest największym w tym roku – chińska spółka wyprzedziła Ubera, którego majowe IPO miało wartość 8,1 mld dol. Tym samym jest to największy debiut od czasu IPO… Alibaby. Przypomnijmy, że spółka jest już notowana na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie zadebiutowała w 2014 r. Wówczas wartość oferty sięgnęła 25 mld dol., co czyni ją największym IPO wszechczasów.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Alibaby: praca po 12 godzin dziennie to błogosławieństwo

Tegoroczny rekord Alibaby i rekord wszechczasów może jednak wkrótce zostać pobity przez Saudi Aramco. Naftowy gigant przygotowuje się do debiutu zaplanowanego na grudzień na saudyjskiej giełdzie. Jeśli akcje Aramco zostaną sprzedane po górnej cenie z oferowanego przedziału, wartość IPO sięgnie 25,6 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Składane ekrany to rewolucja. Po Samsungu wprowadzą je inni producenci

Galaxy Fold jest nieporęczny, brzydki i drogi. Mimo to najnowszy sprzęt Samsunga stanowi przełom ...

Astronomiczna kwota za Slacka. Microsoft ma problem

Szykuje się jedna z największych transakcji w branży technologicznej w tym roku. Notowany na ...

Jack Ma za bardzo urósł? Chiny zatrzymały Mrówkę

Pekin zablokował największą na świecie pierwotną ofertę akcji i spektakularny debiut na giełdach w ...

Listonosze dostaną tablety. Potężny kontrakt Poczty

Poczta Polska zawarła umowę na dostawę 30 tys. tabletów. Transakcję ma zrealizować konsorcjum firm ...

Ogromna nadzieja dla niewidomych: implant pozwoli im odzyskać wzrok

Jest nadzieja dla osób niewidomych. Już sześciu pacjentów otrzymało specjalne implanty, umożliwiające im częściowe ...

Kości naprawiane kompozytem

Polscy naukowcy zamierzają wykorzystać wieloletnie doświadczenia, aby opracować specjalny wielofunkcyjny materiał kompozytowy do odbudowy ...