Udany debiut Alibaby. Firma ma pieniądze na nowe przedsięwzięcia

Siedziba koncernu Alibaba w Hangzhou w Chinach
Bloomberg

We wtorek na giełdzie w Hongkongu zadebiutował Alibaba, chiński gigant handlu internetowego, do którego należy m.in. serwis zakupowy AliExpress. Pierwszego dnia akcje zdrożały o ponad 6 proc.

Wartość oferty akcji chińskiego giganta to co najmniej 11,3 mld dol., co oznacza, że jest ona póki co największą w tym roku. Na zamknięciu wtorkowej sesji na azjatyckim parkiecie za akcje Alibaby płacono 187,6 dolara hongkońskiego (23,97 dol.), o około 6,5 proc. więcej niż cena emisyjna. Spółka oferowała walory po 176 dolarów hongkońskich (22,5 dol.). Oferta może się jednak zwiększyć, ponieważ firma ma do tego 30-dniowe prawo, jeśli popyt na akcje spółki będzie wysoki. Wówczas wartość debiutu może sięgnąć 12,9 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: Alibaba wchodzi na giełdę w Hongkongu. Sezam otwarty

Zebrane fundusze pomogą Alibabie, największej azjatyckiej spółce giełdowej o kapitalizacji blisko 500 mld dol., w rozwoju internetowej platformy podróżniczej Fliggy i cyfrowej platformy wideo Youku.

Tak duży debiut w Hongkongu jest postrzegany przez inwestorów jako wotum zaufania dla finansowej przyszłości miasta. Od sześciu miesięcy w Hongkongu trwają protesty antyrządowe, które wywołały obawy o przyszłość tego azjatyckiego centrum finansowego.

Debiut Alibaby jest największym w tym roku – chińska spółka wyprzedziła Ubera, którego majowe IPO miało wartość 8,1 mld dol. Tym samym jest to największy debiut od czasu IPO… Alibaby. Przypomnijmy, że spółka jest już notowana na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie zadebiutowała w 2014 r. Wówczas wartość oferty sięgnęła 25 mld dol., co czyni ją największym IPO wszechczasów.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Alibaby: praca po 12 godzin dziennie to błogosławieństwo

Tegoroczny rekord Alibaby i rekord wszechczasów może jednak wkrótce zostać pobity przez Saudi Aramco. Naftowy gigant przygotowuje się do debiutu zaplanowanego na grudzień na saudyjskiej giełdzie. Jeśli akcje Aramco zostaną sprzedane po górnej cenie z oferowanego przedziału, wartość IPO sięgnie 25,6 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polak staje się coraz bardziej cyfrowy

Ledwie w dwa lata dokonał się ogromny postęp, jeśli chodzi o korzystanie przez nas ...

Fałszywe aplikacje do kradzieży na Google Play

Google usunęło ze swojego sklepu aplikacje do kradzieży kryptowaluty. Zdążyło ją pobrać kilka tysięcy ...

CD Projekt myśli o mikropłatnościach w „Cyberpunku”

„Cyberpunk 2077” w wersji multiplayer może zaoferować mikropłatności – zasygnalizował zarząd studia. To najbardziej ...

Fatalny początek roku Samsunga

I kwartał br. nie przyniósł koreańskiemu koncernowi dobrych informacji. Zapotrzebowanie na smartfony i pamięci ...

Brytyjski gigant finansowy brzydko zwalniał. Media piszą o polskim wątku

Brytyjski startup miał wymuszać na pracownikach to, by sami się zwalniali, podaje magazyn Wired. ...