Kosztowne śledzenie. Google pozwane na 5 mld dolarów

Bloomberg

W pozwie zbiorowym przeciwko Alphabet, czyli spółce matce Google, oskarżyciele domagają się odszkodowania za to, że przeglądarka śledzi zachowania użytkowników mimo przełączenia na tryb prywatny.

Kancelaria Boies Schiller Flexner, która wniosła pozew, zaznaczyła, że robi to w imieniu milionów użytkowników korzystających z trybu prywatnego wyszukiwarki Google’a od czerwca 2016 r., nieświadomych faktu, że ich aktywność może być monitorowana.

CZYTAJ TAKŻE: „Google nie jest ponad prawem”. Koncern śledził ludzi bez ich zgody

Zdaniem Jose Castanedy, rzecznika Google, działania firmy nie są nielegalne i zamierza ona bronić się przed oskarżeniem.

Opcja trybu prywatnego pozwala korzystać klientom z internetu bez obawy o magazynowanie danych na temat ich działań na urządzeniu lub przeglądarce. Jednak w dalszym ciągu strony, z których korzystamy, mogą badać naszą aktywność poprzez narzędzie Google Analytics. Zdaniem oskarżycieli Google nie powinno tego umożliwiać.

– Wyraźnie stwierdzamy, że za każdym razem, gdy użytkownik otwiera kartę w trybie prywatnym, strony nadal mogą gromadzić dane dotyczące ich aktywności. W ten sposób właściciele witryn mogą lepiej ocenić efektywność publikowanej zawartości czy prowadzonych działań marketingowych – odpowiada Jose Castaneda.

CZYTAJ TAKŻE: Zamieszki uderzyły w Google. Przesuwa ważną premierę

Strona pozywająca twierdzi, że Google powinno wypłacić co najmniej 5 tys. dolarów odszkodowania dla każdego użytkownika za naruszenie przepisów dotyczących prywatności obowiązujących w Kalifornii. – Nasze zainteresowanie tą sprawą wynika z faktu, że ludzie na całym świecie są bardziej świadomi przerażającego faktu gromadzenia danych personalnych przez firmy technologiczne, którym zaufali – czytamy w pozwie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Twitter uderzy w trolli. Testuje nowe funkcje

Nowe funkcje mają dać użytkownikom większą kontrolę nad tym, kto może odpowiadać na ich ...

Koniec „Simpsonów”? Obecny sezon może być ostatnim

Danny Elfman, kompozytor motywu przewodniego amerykańskiego animowanego serialu komediowego „Simpsonowie”, powiedział, że obecny sezon ...

Polska europosłanka pogania Brukselę: zajmijcie się ładowarkami

Walczyła o tańszy roaming w Unii Europejskiej, teraz chce jednej ładowarki dla wielu urządzeń ...

Wzrosły przychody i zyski Apple. Słabiej sprzedają się tablety iPad.

Koncern z Cupertino miał rekordowe 62,9 mld dol. przychodu (20 proc. więcej niż przed ...

Symulator pszczoły pozyskał wydawcę

Firma Varsav Games Studios koncentruje się na kończeniu produkcji „Bee Simulator”, jej portowaniu i ...

Polacy chcą więcej cyfrowej wolności niż inni pracownicy

Firmy, które chętnie inwestują w rozwój cyfrowych doświadczeń pracowników, znacznie łatwiej osiągają cele biznesowe ...