Kosztowne śledzenie. Google pozwane na 5 mld dolarów

Bloomberg

W pozwie zbiorowym przeciwko Alphabet, czyli spółce matce Google, oskarżyciele domagają się odszkodowania za to, że przeglądarka śledzi zachowania użytkowników mimo przełączenia na tryb prywatny.

Kancelaria Boies Schiller Flexner, która wniosła pozew, zaznaczyła, że robi to w imieniu milionów użytkowników korzystających z trybu prywatnego wyszukiwarki Google’a od czerwca 2016 r., nieświadomych faktu, że ich aktywność może być monitorowana.

CZYTAJ TAKŻE: „Google nie jest ponad prawem”. Koncern śledził ludzi bez ich zgody

Zdaniem Jose Castanedy, rzecznika Google, działania firmy nie są nielegalne i zamierza ona bronić się przed oskarżeniem.

Opcja trybu prywatnego pozwala korzystać klientom z internetu bez obawy o magazynowanie danych na temat ich działań na urządzeniu lub przeglądarce. Jednak w dalszym ciągu strony, z których korzystamy, mogą badać naszą aktywność poprzez narzędzie Google Analytics. Zdaniem oskarżycieli Google nie powinno tego umożliwiać.

– Wyraźnie stwierdzamy, że za każdym razem, gdy użytkownik otwiera kartę w trybie prywatnym, strony nadal mogą gromadzić dane dotyczące ich aktywności. W ten sposób właściciele witryn mogą lepiej ocenić efektywność publikowanej zawartości czy prowadzonych działań marketingowych – odpowiada Jose Castaneda.

CZYTAJ TAKŻE: Zamieszki uderzyły w Google. Przesuwa ważną premierę

Strona pozywająca twierdzi, że Google powinno wypłacić co najmniej 5 tys. dolarów odszkodowania dla każdego użytkownika za naruszenie przepisów dotyczących prywatności obowiązujących w Kalifornii. – Nasze zainteresowanie tą sprawą wynika z faktu, że ludzie na całym świecie są bardziej świadomi przerażającego faktu gromadzenia danych personalnych przez firmy technologiczne, którym zaufali – czytamy w pozwie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Adam Andruszkiewicz będzie nowym wiceministrem cyfryzacji

Poseł na Sejm obecnej kadencji wybrany w 2015 r. z listy Kukiz’15, ostatnio członek ...

Moda na smartfony dla graczy. Czy Nubia wygra?

Na europejskim rynku zadebiutuje w środę nowatorski telefon chińskiej marki Nubia. Model Red Magic ...

Resort cyfryzacji: Nasza aplikacja jest bezpieczna

Pojawiły się wątpliwości dotyczące zabezpieczeń usługi mTożsamość. Resort cyfryzacji przekonuje, że są nieuzasadnione. mObywatel ...

Właściciele iPhonów i iPadów obejrzą filmy Netfliksa bez łączności z internetem

Filmowy serwis wprowadził nową funkcję Smart Downloads do systemu iOS. Dzięki temu użytkownicy iPhone’ów ...

Wyścig po gotówkę na centra badawcze

Ruszył konkurs na pozyskanie dotacji na centra badawczo-rozwojowe. Do podziału jest 350 mln zł. ...

Streamingowy serwis TV Discovery+ wchodzi do Polski

Amerykańska grupa telewizyjna Discovery jeszcze w tym miesiącu uruchomi w Polsce nową globalną platformę ...