Twitter na wojnie z Chinami. Usunął 170 tys. kont za dezinformację

Bloomberg

Twitter zablokował ponad 170 tysięcy kont powiązanych z chińskim rządem, które rozpowszechniały fałszywe informacje między innymi na temat koronawirusa i sytuacji w Hongkongu.

Portal społecznościowy zorganizował potężną akcję usuwania fałszywych informacji, jakie zalały internet po wybuchu pandemii COVID-19. W efekcie zablokowane zostało ponad 170 tysięcy kont, które według Twittera należały do kampanii dezinformacji, wspieranej przez chiński rząd. Publikowane przez nie treści miały celowo wprowadzać użytkowników w błąd na korzyść Komunistycznej Partii Chin.

CZYTAJ TAKŻE: Wpadka YouTube. Serwis usuwał komentarze godzące w rząd Chin

Twitter podał, że 23 750 z tych kont wykazywało intensywną, powiązaną ze sobą aktywność i łącznie opublikowały aż 348 608 tweetów. Z kolei 150 000 innych kont służyło do wzmacniania i rozpowszechniania przekazu, na przykład poprzez podawanie dalej postów. Twitter zapewnił jednak, że spora część z tych kont została wykryta bardzo szybko, stąd nie doczekały się one wysokiego zainteresowania – wiele z nich posiadało mniej niż 10 obserwujących.

Fałszywe konta miały być częścią propagandy chińskiego rządu i publikowały między innymi nieprawdziwe treści dotyczące pandemii koronawirusa i sposobów radzenia sobie z nim przez władze Państwa Środka. Aktywność skupiała się też wokół napiętej sytuacji politycznej w Hongkongu oraz na Tajwanie.

CZYTAJ TAKŻE: To już totalna wojna z Trumpem. Teraz Twitter wyprowadza cios

Portal poinformował także, że niezależnie od tej akcji zamknął ponad 1000 kont powiązanych z rządem Rosji, które publikowały mylące i korzystne dla Władimira Putina treści, oraz zablokował sieć 7340 kont będących częścią propagandy prezydenta Erdogana w Turcji.

Przy wyszukiwaniu fałszywych kont pomagali eksperci Obserwatorium Internetu na Uniwersytecie Stanforda współpracujący z Twitterem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple: „czarny charakter” w filmie nie może mieć iPhone`a

Koncern Apple nie chce, by złe postaci w filmach używały jego sprzętu. Bo to ...

Finansowy gigant inwestuje w kryptowaluty. Boom się rozkręca

Jeden z największych na świecie graczy na rynku venture capital, firma Andreessen Horowitz, chce ...

Joe Biden wezwał do głosowania na Trumpa? Portale oflagowują filmy

Facebook nie zdjął z portalu zmanipulowanego filmu opublikowanego przez Biały Dom, który przedstawia Joe ...

Kłopoty Facebooka. Aktywuje aparaty w smartfonach

Użytkownicy Facebooka, korzystający z iPhonów zauważyli usterkę. Podczas korzystania z aplikacji na smartfonie aktywuje ...

Warszawska giełda przetestuje blockchain

GPW zapowiada inwestycje w technologię rozproszonych rejestrów. Ma być jak poligon doświadczalny tego typu ...

Uber schodzi pod ziemię

Londyńczycy korzystający z aplikacji Ubera mogą już – oprócz możliwości zamówienia przewozu samochodem – ...