Trump uderza w TikToka i WeChat. Strach przed chińską bezpieką

Prezydent Xi Jinping pozdrawia z ulicznego ekranu z okazji 70-lecia Chin Ludowych
Bloomberg

Prezydent USA Donald Trump podpisał dwa rozporządzenia zakazujące amerykańskim firmom i obywatelom prowadzenia jakichkolwiek transakcji z chińskimi spółkami, do których należą popularne aplikacje TikTok oraz WeChat. Zakaz ma zacząć obowiązywać po 45 dniach.

W reakcji na rozporządzenia Trumpa, akcje Tencent (spółki, która stworzyła aplikację WeChat) traciły w piątek na giełdzie w Hongkongu nawet 10 proc. WeChat jest bardzo popularną aplikacją w Azji, która wykorzystywana jest jako komunikator oraz narzędzie do płatności. W ostatnich latach Tencent inwestował w wiele amerykańskich firm – m.in. w Teslę, Reddit i Spotify. Posiada również 48 proc. udziałów spółki Epic Games, producenta popularnej gry Fortnite. Tencent niedawno pod względem kapitalizacji prześcignął Facebooka.

CZYTAJ TAKŻE: Google walczy z dezinformacją. Zamyka chińskie kanały na YouTube

Firma ByteDance, właściciel aplikacji TikTok, dostała już w zeszły weekend ultimatum mówiące, że jeśli do 15 września nie sprzeda swoich amerykańskich operacji Microsoftowi lub innej firmie spoza Chin, to jej aplikacja zostanie zakazana w USA. Agencja Reuters donosi, że ByteDance wycenia TikTok na 50 mld dolarów. Tymczasem w czwartek Senat USA jednogłośnie przyjął ustawę zakazującą pracownikom rządowym korzystania z aplikacji TiktTok.

Oficjalnym uzasadnieniem dla rozporządzenia Trumpa jest to, że chińscy producenci aplikacji muszą, zgodnie z prawem obowiązującym w ChRL, współpracować z chińską bezpieką.

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Lechpolu: Polski konsument kupuje to, co najtańsze

Działając na rynku elektroniki, który jest wysoce konkurencyjny, bardzo kapitałochłonny, z ogromną odpowiedzialnością za ...

Apple odsłonił karty. Idą duże zmiany

Gigant zarządzany przez Tima Cooka na WWDC 2019, corocznej konferencji dla deweloperów, ogłosił, czym ...

Zoom będzie miał konkurenta. Stoi za nim jeden z najbogatszych ludzi

Indyjska firma Jio Platforms chce rozpocząć nową działalność i uruchamia nowy program do wideokonferencji. ...

Sklepy nie przetrwają bez internetu

70 proc. internautów deklaruje, że online wydaje tyle samo lub więcej, co w stacjonarnym ...

Rośnie rola HR w firmach

Łączenie twardych i miękkich kompetencji HR pozwala na realizację nowoczesnej polityki kadrowej skierowanej na ...

Leki z morskich mikroorganizmów

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu „Peptydy produkowane przez bałtyckie cyjanobakterie” pracują nad ...