Trump uderza w TikToka i WeChat. Strach przed chińską bezpieką

Prezydent Xi Jinping pozdrawia z ulicznego ekranu z okazji 70-lecia Chin Ludowych
Bloomberg

Prezydent USA Donald Trump podpisał dwa rozporządzenia zakazujące amerykańskim firmom i obywatelom prowadzenia jakichkolwiek transakcji z chińskimi spółkami, do których należą popularne aplikacje TikTok oraz WeChat. Zakaz ma zacząć obowiązywać po 45 dniach.

W reakcji na rozporządzenia Trumpa, akcje Tencent (spółki, która stworzyła aplikację WeChat) traciły w piątek na giełdzie w Hongkongu nawet 10 proc. WeChat jest bardzo popularną aplikacją w Azji, która wykorzystywana jest jako komunikator oraz narzędzie do płatności. W ostatnich latach Tencent inwestował w wiele amerykańskich firm – m.in. w Teslę, Reddit i Spotify. Posiada również 48 proc. udziałów spółki Epic Games, producenta popularnej gry Fortnite. Tencent niedawno pod względem kapitalizacji prześcignął Facebooka.

CZYTAJ TAKŻE: Google walczy z dezinformacją. Zamyka chińskie kanały na YouTube

Firma ByteDance, właściciel aplikacji TikTok, dostała już w zeszły weekend ultimatum mówiące, że jeśli do 15 września nie sprzeda swoich amerykańskich operacji Microsoftowi lub innej firmie spoza Chin, to jej aplikacja zostanie zakazana w USA. Agencja Reuters donosi, że ByteDance wycenia TikTok na 50 mld dolarów. Tymczasem w czwartek Senat USA jednogłośnie przyjął ustawę zakazującą pracownikom rządowym korzystania z aplikacji TiktTok.

Oficjalnym uzasadnieniem dla rozporządzenia Trumpa jest to, że chińscy producenci aplikacji muszą, zgodnie z prawem obowiązującym w ChRL, współpracować z chińską bezpieką.

Mogą Ci się również spodobać

Chatboty wkraczają do firm i urzędów

Klienci coraz częściej wolą rozmawiać na czacie, niż nawiązywać kontakty osobiste czy dzwonić na ...

Dron wleci przez okno, zmieniając kształt

Składany robot dron przeciśnie się wszędzie, gdzie wyśle go człowiek. Takie niezwykłe urządzenia opracowali ...

Efekt koronawirusa. Apple zamyka w Chinach sklepy, zakłady i biura

Koncern Apple poinformował, że do 9 lutego zamyka wszystkie swoje sklepy, biura i zakłady ...

Składane ekrany to rewolucja. Po Samsungu wprowadzą je inni producenci

Galaxy Fold jest nieporęczny, brzydki i drogi. Mimo to najnowszy sprzęt Samsunga stanowi przełom ...

Dzięki aplikacji nie zjesz przeterminowanej żywności

Szwedzka sieć handlowa działająca w republikach nadbałtyckich wprowadziła do użytku aplikację uniemożliwiającą sprzedaż przeterminowanej ...

Koronawirus uderzył w fabryki smartfonów. Sprzęt może podrożeć

Chińscy producenci smart fonów poinformowali rosyjskie firmy telekomunikacyjne, że wstrzymują dostawy do połowy lutego. ...