Uber więcej zarabia na jedzeniu niż pasażerach

Jason Alden/Bloomberg

Uber zaczynał jako firma para-taksówkowa. Dziś, głównie w wyniku pandemii i lockdownu, częściej wozi jedzenie niż pasażerów. Dane gigant za II kwartał br. jednoznacznie dowodzą, jak zmienił się profil giganta.

Przychody z tytułu wożenia pasażerów jeszcze rok wcześniej sięgały niemal 2,4 mld dol. Obecnie zmalały o 67 proc. W ciągu trzech miesięcy, zakończonych 30 czerwca, ta część biznesu wygenerowała już „ledwie” 790 mln dol. To sporo mniej niż Uberowi przynosi wożenie posiłków. Dostawy pizzy, hamburgerów, czy innych dań w II kwartale ub. r. wygenerowały niemal 560 mln dol. W br. trend się odwrócił i takie usługi stały się bardziej dochodowe. Uber przewiózł posiłki za ponad 1,2 mld dol., co oznacza, że sprzedaż takich usług skoczyła w ciągu roku o ponad 100 proc.

CZYTAJ TAKŻE: „Pocztowi kumple” z Uberem. Wielka transakcja za Oceanem

– Działalność dostawcza Uber Eats jest teraz tak duża, jak przewozy Ubera, kiedy dołączyłem do firmy w 2017 r. – przyznaje w rozmowie z CNN Dara Khosrowshahi, dyrektor generalny koncernu. I podkreśla, że de facto udało się zbudować „drugiego Ubera” w mniej niż trzy lata.

W sumie łączne przychody giganta w II kwartale 2020 r. stopniały rok do roku o 29 proc. „Tradycyjnie” firma zanotowała również ujemny wynik netto. Straty sięgnęły tym razem 1,8 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Startupy na celowniku Asseco

Firma utworzyła nowy dział badawczo-rozwojowy, który zajmie się rozwojem innowacyjnych produktów i usług. Ma ...

Auta Tesli „świadkami” w sprawie o usiłowanie morderstwa

Norweska policja poszukuje właścicieli „elektryków” produkowanych przez koncern Elona Muska. Chodzi o dochodzenie dotyczące ...

Apple wykańcza szwajcarski biznes

Tradycyjne zegarki zaczynają przegrywać rywalizację ze smartwatchami. Inteligentne gadżety od firm technologicznych uderzyły w ...

CD Projekt stworzy animowany serial z Netfliksem

Polska firma, we współpracy z japońskim studiem animacji Trigger oraz platformą Netflix, stworzy serial ...

Sony stawia na Spider-Mana. Hit na nową konsolę PS5

Nowa konsola od Sony zadebiutuje pod koniec roku, ale już znane są niektóre gry, ...

Księżycowy pył da kosmonautom tlen

Dzięki technologii brytyjskiej firmy być może ludzkość jest o krok od skolonizowania Księżyca. Metalysis ...