Żydzi rządzą światem, Czarny Piotruś – teraz to nie przejdzie

Ahikam Seri/Bloomberg News

Facebook rozszerza listę zakazanych treści o antysemickie stereotypy i tzw. blackface, czyli przedstawienie białych ludzi z pomalowanymi na czarno twarzami, którzy udają czarnoskórych.

Facebook postanowił zaktualizować Standardy Społeczności po konsultacjach z ponad 60 zewnętrznymi ekspertami. Od teraz wszelkie posty zawierające teorie spiskowe o Żydach rzekomo rządzących światem będą usuwane.

Jednak zdaniem Zubaidy Haquez zarządzającej think-thankiem Runnymede Trust to zaskakujące, że zjawiskiem tzw. blackface zajęto się dopiero teraz. Jest ono obecne w europejskiej kulturze od dziesięcioleci. Haquez podkreśla, że jest ono szkodliwe dla czarnoskórych z powodu nienawiści oraz szerzenie mitów, kłamstw a także stereotypów rasowych.

– Jestem zadowolona z tej decyzji, ale nie jestem do końca przekonana, że te kroki są częścią strategii proaktywnego radzenia sobie z nienawiścią, a raczej reakcja na kryzys – powiedział a szefowa Runnymede Trust.

CZYTAJ TAKŻE: Twitter walczy z rasizmem. Koniec z „panem”, „niewolnikiem”, „czarną listą”

W zasadach Facebooka od dawna zawarto zakaz propagowania nienawiści ze względu na rasę, pochodzenie etniczne oraz religię i wyznanie, teraz jednak dopisano zakaz karykaturalnego przedstawiania osób czarnoskórych za pomocą tzw. blackface oraz opisywania osób pochodzenia żydowskiego za pomocą antysemickich stereotypów opisujących ich jako „ludzi rządzących światem oraz „kierujących największymi instytucjami medialnymi, gospodarczymi i rządowymi”.

Nowe zasady obowiązują także na Instagramie, który należy do Facebooka.

W lipcu tego roku brytyjski raper Wiley wywołał skandal serią antysemickich postów na Facebooku i Instagramie. Jego konto zostało najpierw zablokowane a potem całkowicie zamknięte. Jednak zanim to się stało wywołał dyskusję w mediach, dlaczego Facebook od razu nie zareagował i nie blokował wszystkich szalonych teorii wypisywanych przez rapera. Szybciej niż portal zareagowała brytyjska policja wszczynając dochodzenie w sprawie mowy nienawiści.

CZYTAJ TAKŻE: Internetowe trolle sięgają po deep fake. Zastraszanie i szantaż

Facebook będzie więc usuwał wszelkie zdjęcia tzw. blackface, to ma dotyczyć także takich wizerunków jak tradycyjny holenderski Zwarte Piet (Czarny Piotruś) – pomocnik Sinterklaasa (Św. Mikołaja), który ma pomalowaną na czarno lub brązowo twarz i jest ubrany w kolorowy kostium.

Portal społecznościowy poinformował też, że usunął od kwietnia do czerwca 22,5 miliona postów zawierających mowę nienawiści. W poprzednim kwartale usunął „zaledwie” 9,6 miliona takich postów.

Nie wynika to ze wzrostu ilości takich treści na Facebooku, ale z poprawy narzędzi do ich wykrywania w różnych językach, m.in. po hiszpańsku, arabsku, indonezyjsku oraz birmańsku. W przeszłości algorytmy Facebooka nie były w stanie wyłapać większości takich treści w bardziej egzotycznych językach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny testują kryptowalutę. Zwiększy kontrolę nad ludźmi

W największych miastach w Chinach ruszyły pilotażowe projekty wykorzystania cyfrowej waluty. Eksperci są przekonani, ...

Ekstremalny laptop z ekstremalną promocją

Firma Lenovo w nietypowy sposób zachęca do zakupu swojego flagowego laptopa. ThinkPad był już ...

„100 innowacji stulecia”. Polski BLIK rusza w świat

Pandemia napędziła rozwój systemu płatności BLIK, który w dodatku jest w przededniu wejścia na ...

Rodzaj laptopa. Który będzie najlepszym wyborem?

Na rynku każdego miesiąca pojawiają się dziesiątki nowych laptopów. Jak wśród nich wybrać ten ...

Markery Sharpie sposobem na Trumpa? Teorie spiskowe w sieci

TikTok blokuje hasztagi związane z teoriami spiskowymi dotyczącymi wyborów w USA. Podobnie robi Facebook. ...

Netflix: będzie drugi sezon Wiedźmina

Netflix poinformował jeszcze przed premierą pierwszego sezonu, że powstanie kolejny sezon Wiedźmina, najnowszego serialu ...