Facebook zapłaci francuskiemu fiskusowi zaległe podatki

Bloomberg

Europa nie odpuszcza Facebookowi. Francuski oddział zdecydował się na przyjęcie decyzji o zapłaceniu zaległych podatków wraz z karą. Łącznie zapłaci 104 mln euro – podaje francuski serwis finansowy Capital, cytowany przez Reutersa.

Zaległe podatki dotyczą lat fiskalnych sprzed 2018 r. Facebook nie skomentował tej decyzji, z kolei francuski minister finansów stwierdził, że nie może komentować indywidualnych spraw podatkowych. W kwocie 104 mln euro znajduje się 22 mln euro kary.

Unikanie podatków przez technologicznych gigantów to w ostatnich latach obiekt gorących debat w krajach UE. W Wielkiej Brytanii przykładowo Facebook zapłacił 28,5 mln funtów podatku dochodowego w 2018 r. Tymczasem zysk w tym roku wyniósł 1,65 mld funtów.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook na wojnie ze skrajną prawicą. Kim są „Dumni chłopcy”?

Jeszcze w lutym Mark Zuckerberg powiedział, że zgadza się na reformę podatkową i płacenie większych danin w różnych państwach. Dotyczy to m.in. Indonezji, która nałożyła 10 proc. podatku VAT na firmy technologiczne, jak TikTok, Disney i Facebooka właśnie.

Polski rząd również planował wprowadzenie podatku cyfrowego dla technologicznych gigantów. Przymiarki były już w 2019 r., jednak wraz z wizytą wiceprezydetna Mike’a Pence’a we wrześniu rząd wycofał się z tych planów. Pozostaje czekać na międzynarodowe porozumienie państw, które ustalą, jak opodatkować największe firmy technologiczne świata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ta firma ma ofertę ratunkową dla firm gastronomicznych

Polski system zamówień online ruszył z pakietem rozwiązań dla restauracji dotkniętych epidemią. W tle ...

Będzie smartfon z tytanu, ale cena kosmiczna

Mi Mix Alpha to chyba jeden z najbardziej zachwycających smartfonów, a właściwie urządzeń koncepcyjnych, ...

Stranger Things 3 z najlepszą premierą w historii Netfliksa

Trzeci sezon popularnego serialu Stranger Things produkcji Netfliksa już w cztery dni po premierze ...

Media społecznościowe w pandemii są ratunkiem dla mózgu

Ograniczony kontakt osobisty między nastolatkami podczas pandemii może mieć długoterminowe i niekorzystne konsekwencje – ...

Snoop Dogg inwestuje w szwedzki fintech należący do Polaka

Znany amerykański raper stanie się akcjonariuszem Klarna, “pierwszego na świecie banku technologicznego”, którego wartość ...

Nasze startupy i fundusze VC od Zachodu dzieli przepaść

Rodzimy fundusz Inovo wpompuje w słowacki startup Eyerim 0,8 mln euro. Z kolei brytyjska ...