Facebook zapłaci francuskiemu fiskusowi zaległe podatki

Bloomberg

Europa nie odpuszcza Facebookowi. Francuski oddział zdecydował się na przyjęcie decyzji o zapłaceniu zaległych podatków wraz z karą. Łącznie zapłaci 104 mln euro – podaje francuski serwis finansowy Capital, cytowany przez Reutersa.

Zaległe podatki dotyczą lat fiskalnych sprzed 2018 r. Facebook nie skomentował tej decyzji, z kolei francuski minister finansów stwierdził, że nie może komentować indywidualnych spraw podatkowych. W kwocie 104 mln euro znajduje się 22 mln euro kary.

Unikanie podatków przez technologicznych gigantów to w ostatnich latach obiekt gorących debat w krajach UE. W Wielkiej Brytanii przykładowo Facebook zapłacił 28,5 mln funtów podatku dochodowego w 2018 r. Tymczasem zysk w tym roku wyniósł 1,65 mld funtów.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook na wojnie ze skrajną prawicą. Kim są „Dumni chłopcy”?

Jeszcze w lutym Mark Zuckerberg powiedział, że zgadza się na reformę podatkową i płacenie większych danin w różnych państwach. Dotyczy to m.in. Indonezji, która nałożyła 10 proc. podatku VAT na firmy technologiczne, jak TikTok, Disney i Facebooka właśnie.

Polski rząd również planował wprowadzenie podatku cyfrowego dla technologicznych gigantów. Przymiarki były już w 2019 r., jednak wraz z wizytą wiceprezydetna Mike’a Pence’a we wrześniu rząd wycofał się z tych planów. Pozostaje czekać na międzynarodowe porozumienie państw, które ustalą, jak opodatkować największe firmy technologiczne świata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elegancki, sportowy, a może smartwatch – który męski zegarek wybrać?

Zegarki męskie występują w wielu odsłonach, rozpoczynając od popularnych zegarków kwarcowych, aż do prestiżowych ...

Rating Captain bierze się za negatywne opinie w sieci

Wrocławski startup zamierza zrewolucjonizować rynek zarządzania opiniami online, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję oraz ...

Kolejne misje lecą na Marsa. Arabowie szybsi od Chińczyków

W ciągu ostatnich kilku dni na orbitę Czerwonej Planety dotarły dwie nowe misje. A ...

Prof. Marek Chmaj: Fatalny projekt nowelizacji ustawy o KSC

Wnikliwa analiza poszczególnych projektowanych zmian prowadzi do wniosku, że resort cyfryzacji próbuje zapewnić sobie ...

Discovery i Cyfrowy Polsat łączą siły. Wojna płatnych telewizji

Discovery z TVN oraz Cyfrowy Polsat uruchomia wspólny serwis telewizji internetowej. Na początek wykładają ...