Reklama
Rozwiń

Zablokowali dziecięcy język programowania. „Antychińskie, upokarzające treści”

Chińscy nauczyciele programowania mają problem. Nie mogą już uczyć swoich podopiecznych języka programowania Scratch, opracowanego przez Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab.

Publikacja: 15.09.2020 15:04

Z języka Scratch korzystały miliony chińskich użytkowników.

Z języka Scratch korzystały miliony chińskich użytkowników.

Foto: Shutterstock

Strona scratch.mit.edu została zablokowana na terenie Chin. Z języka Scratch korzystało około 3 mln chińskich zarejestrowanych użytkowników. Pekin zdecydował się na blokadę strony z powodu „antychińskich, upokarzających treści”, czyli umieszczenia Hongkongu, Makau oraz Tajwanu na liście państw niepodległych.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny postawiły internetowy Wielki Mur. Ameryka bezsilna

Państwowe media poinformowały o zablokowaniu strony, tłumacząc, że każda strona internetowa działająca na terenie Chin musi przestrzegać lokalnych przepisów, dlatego też zarówno scratch.mit.edu, jak i forum użytkowników zostały zablokowane – informuje serwis techcrunch.com.

Prawie 60 milionów dzieci na całym świecie używa wizualnego języka programowania Scratch do tworzenia gier, animacji, opowiadań i innych treści. Dotyczy to również uczniów w Chinach, gdzie nauka kodowania jest bardzo popularna, a władze promują naukę nowych technologii oraz poszukiwania jak najwcześniej chińskich talentów technologicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny: Leica na czarnej liście cenzorów Internetu

Scratch jest dostępny w ponad 50 językach, można go też pobrać i używać offline. Oznacza to, że chińscy użytkownicy, którzy zainstalowali oprogramowanie, mogą go na razie używać, dopóki władze nie zdecydują się na wyłączenie także tej opcji.

Globalne Interesy
Noclegowy gigant w kryzysie? Protesty i „aplikacja do wszystkiego"
Globalne Interesy
Ślub multimiliardera budzi kontrowersje. Protesty w Wenecji
Globalne Interesy
USA mogą wyłączyć Europę? Cyfrowy „guzik" Donalda Trumpa rozpala wyobraźnię
Globalne Interesy
Tesle bez kierowcy na drogach – i od razu problemy. Niepokojące nagrania
Globalne Interesy
USA oskarżają: Deepseek próbował nielegalnie zdobyć chipy i wspiera chińską armię