Oracle i Walmart wygrywają wyścig o TikToka. Czy Trump coś pokręcił?

Donald Trump walczy o amerykańską dominację na rynku superkomputerów
afp

Oracle i Walmart, dwie amerykańskie spółki zainwestują w aplikację do nagrywania krótkich filmików. Chińska firma ByteDance chce, aby transakcja sprzedaży udziałów TikToka wyceniła spółkę na 60 mld dol.

Wiele spółek dążyło do przejęcia amerykańskiego biznesu TikToka. W wyścigu brały udział takie firma jak Apple, Oracle, Microsoft, Walmart, IBM, Google. Ostatecznie Oracle przejmie 12,5 proc. udziałów w TikToku, natomiast Walmart 7,5 proc. W efekcie, te dwie spółki będą posiadać 20 proc. udziałów w biznesie TikToka. Chińczycy chcą, aby wartość transakcji wyceniła spółkę na 60 mld dol. W takim wypadku Oracle zapłaciłby 7,5 mld dol., a Walmart 4,5 mld dol.

Transakcja ma zażegnać spór, który mógł zakończyć żywot aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Amerykański biznes TikToka zostanie wydzielony do oddzielnej spółki – TikTok Global. Doug McMillon, prezes Walmarta dołączy do zarządu TikToka. Nie poinformowano jeszcze, jakie stanowisko obejmą zarządzający Oracle. Wiadomo jednak, że firma ta będzie pełniła funkcję zaufanego dostawcy technologii. Dzięki temu dane amerykańskich użytkowników mają być bezpieczne. To właśnie bezpieczeństwo danych było kluczowym powodem, przez który Donald Trump zakazał używania TikToka w USA.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny zwrot akcji w sprawie TikToka. Trump daje tydzień i stawia warunki

– Oracle szybko wdroży i będzie obsługiwać systemy TikToka w chmurze Oracle. Jesteśmy w 100 proc. przekonani, że jesteśmy w stanie zapewnić wysoce bezpieczne środowisko dla TikToka i zapewnić prywatność danych amerykańskim użytkownikom aplikacji – powiedziała Safra Catz, prezes Oracle.

Jednak umowa nie została jeszcze podpisana, a już pojawiły się pierwsze nieścisłości. Donald Trump stwierdził, że nowy podmiot będzie kierowany przez Amerykanów i zapłaci 5 mld dol. rządowi USA. Z kolei ByteDance poinformował, że zachowa pełną kontrolę nad algorytmami i umożliwi Oracle jedynie ograniczony dostęp do przeglądania kodu źródłowego ze względów bezpieczeństwa. Ponadto wspomniane przez Trumpa 5 mld dol. opłat, według Chińczyków ma być zapłacone w ciągu kilku lat i to w formie podatków od bieżącej działalności, a nie bezpośrednio jako opłaca za transakcję.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

WhatsApp walczy z plotkami i fake newsami

Należąca do Facebooka aplikacja WhatsApp postanowiła walczyć z masowym rozpowszechnianiem plotek i fałszywych informacji. ...

Uber sprawdzi przestrzeganie obowiązku noszenia masek. Prosty sposób

Uber wykorzysta aplikacje selfie, by sprawdzić, czy kierowcy na pewno noszą maski. Także pasażerowie ...

Kiedy kupujemy w necie? Najnowsze dane mogą zaskakiwać

Dla sklepów internetowych statystycznie najintensywniejszy pod względem sprzedaży jest wtorek, a najsłabiej wypada weekend ...

Internetowe zrzutki z Trójmiasta. To ma być więcej niż platforma

Crowdfunding nabiera rozpędu. Właśnie ruszył Wspólny Interes, nowa platforma tego typu, która chce wspierać ...

Multikino nie czekało na serwis drukarek. Kupiło nowe

Sieć kin szybko wymieniła urządzenia Novitusa, które z początkiem roku uległy awarii, na sprzęt ...

Dariusz Piotrowski, Dell Technologies: Każda firma będzie technologiczną

Przez wiele lat żyliśmy w świecie, gdzie wszystko się udawało i doskonale rozwijało. Uśpiliśmy ...