Związkowcy w USA protestują: Google zwalnia i przenosi do Polski

Protest pracowników Alphabet, spółki-matki Google`a z listopada 2019 roku.
Bloomberg

Amerykańscy związkowcy zarzucają koncernowi internetowemu łamanie prawa i nielegalne zwolnienia, których celem jest przenoszenie operacji do Polski

Już rok temu 80 współpracowników Google zatrudnionych przez firmę HCL America w Pittsburghu – podwykonawcę Google, opowiedziało się za połączeniem sił z US Steelworkers, związkiem zawodowym sektora stalowego, co było pierwszym tego rodzaju porozumieniem ze strony pracowników sektora internetowego.

CZYTAJ TAKŻE: Google nie chce płacić. Grozi Australii

W efekcie w ostatni czwartek jak podaje serwis vice.com National Labour Relations Board złożył formalną skargę przeciwko HCL, twierdząc, że firma naruszyła amerykańskie prawo pracy, nie negocjując ze związkiem zawodowym US Steelworkers, wprowadzając jednostronne zmiany i przenosząc obowiązki pracowników na osoby spoza związku, a dokładnie chodzi o pracujących w centrum finansowym w Krakowie.

W 2019 roku około 2/3 z 80 pracowników w Pittsburghu, którzy pracują w biurze Google Bakery Square, głosowało za przystąpieniem do związku.  Chociaż nie są zatrudnieni bezpośrednio przez Google, wielu z nich pracuje jako analitycy w Google Shopping.

Lista zarzutów pod adresem menedżerów i przełożonych jest obszerna i pochodzi z okresu sprzed powstania związku. W skardze zarzuca się, że kierownictwo HCL przesłuchiwało pracowników na temat działalności związkowej innych pracowników, jak również uzależniało przyznanie awansu i podwyżki od zaniechania działalności w związku. Pojawiły się też groźby surowszymi zasadami w razie dalszej pracy w związku.

CZYTAJ TAKŻE: Levandowski idzie do więzienia. Bezczelnie okradł Google`a

Ustawa o krajowych stosunkach pracy z 1935 r. zakazuje pracodawcom podejmowania działań odwetowych na pracownikach zaangażowanych w działalność związkową i wymaga od pracodawców ustalania ze związkiem zmian w polityce pracy i stanowiskach związkowych.

– Rozwój biura został zamrożony, a kiedy ludzie chcieli odchodzić, wówczas słyszeli, że zastąpią ich w Krakowie – powiedział Josh Borden, analityk techniczny zatrudniony przez HCL, który zasiada w komitecie negocjacyjnym związku. – W międzyczasie zatrudniali tylko w Krakowie, więc liczba pracowników zrzeszonych w związku spadł – dodał.

W skardze NLRB zarzuca również, że firma wdrożyła surowsze zasady dotyczące wniosków o urlop i wyliczania wskaźników wydajności pracy pracowników. Zaczęto również wymagać od pracowników wypełniania quizów szybkiego sprawdzania wiedzy jak również pojawił się surowszy kodeks ubioru bez konsultacji ze związkiem zawodowym.

W skardze NLRB zarzuca się, że HCL wielokrotnie zwlekało, gdy związek zażądał przekazania ważnych informacji wymaganych do rokowań zbiorowych, takich jak historia podwyżek płac, aktualna lista wszystkich pracowników i przełożonych, polityka kadrowa oraz pełny opis świadczeń pracowniczych.

NLRB zaplanowało przesłuchanie na 9 lutego 2021 r., Na którym wniesie oskarżenie do HCL za naruszenie krajowej ustawy o stosunkach pracy. HCL i Google nie odpowiedziały na prośbę o komentarz serwisu Vice.com.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstał materiał wytrzymalszy niż kevlar. Zatrzyma każdy pocisk

Naukowcy z MIT i Caltech stworzyli nanoinżynieryjny materiał, który jest twardszy niż kevlar czy ...

Huawei surowo karze za korzystanie z iPhone`a

Dwoje pracowników Huawei zostało ukaranych za wysłanie życzeń noworocznych z firmowego konta, ale za ...

W obcej skórce. Cyfrowe dobra z Polski idą na parkiet

Skinwallet, właściciel nowatorskiej platformy do handlu tzw. cyfrowymi dobrami w grach wideo, pozyskał nowych ...

Znamy laureatów Konstelacji 2021 – Nagrody Kosmicznej ARP

W ramach promocji polskich działań w kosmosie Agencja Rozwoju Przemysłu SA wyróżnia instytucje i ...

Gry kupujemy już online, a nie na nośnikach

Dni gier na fizycznych nośnikach wydają się być policzone. Płyty w atrakcyjnych opakowaniach przyciągających ...

Pomógł koronawirus. Branża gier już większa od filmowej i sportowej

Przychody producentów gier wideo wzrosły w 2020 o 20 proc., do 179,7 mld dolarów ...